מה ההבדל בין צרעה לדבורה

תצלום החרק מדגים את ההבדלים בין דבורה לצרעה; אותם חייבים ללמוד היטב על ידי תושבי העיר לפני שהם יוצאים לטבע. שני החרקים עוקצים בכאב, והעקיצות שלהם עלולות לגרום לתגובות אלרגיות. כדאי להכיר את הרגליהם, את המקומות בהם ניתן למצוא אותם לעיתים קרובות יותר בכדי להגן על עצמך ועל ילדים מפני התקפות. בנוסף, שני המינים נבדלים בדרגות אגרסיביות שונות.

מה ההבדל בין צרעה לדבורה

לא כל כך קל לאדם שחי בעיר גדולה להבחין מיד בין שני חרקים מעופפים שונים לחלוטין. דומה למראה, הם פולטים צליל זמזום. יתר על כן, כמעט ואין הבדלים בגודל המינים הנפוצים שנמצאים בחלק האירופי של המדינה. במבט מהיר, הצבע שלהם עשוי להיראות גם הוא זהה.

הטבלה מראה את ההבדלים הברורים בין דבורה לצרעה:

מה ההבדל

דבורה

צרעה

צֶבַע

מאופק: לסירוגין פסים דבש-צהוב ושחור על הבטן

חי: פסים צהובים עזים בגוף מתחלפים עם שחורים עשירים

קווי מתאר לגוף

צורת הסגלגל המעוגלת של הבטן, בסמוך לקווי המתאר מטושטשת בגלל הווילי על הגוף

הגוף חלק, מוארך, מחולק לשני חלקים לא שווים על ידי גשר צר בין החזה לבטן המחודדת, קווי המתאר ברורים

איפה הם נפגשים

על פרחים דקורטיביים, על פרחים של עצים, גידולי גן, ליד טנקים עם מים וברזי מים הממוקמים ברחוב באזור הכפרי

על פירות מתוקים בשלים של עצי פרי, ירקות רקובים; על כל המוצרים המוצגים ברחוב, כולל בשר נא, דגים, פסולת מזון, ואפילו רקוב

התנהגות

הם עוקצים רק במקרה של איום על חייהם שלהם, כאשר הם מתקרבים לכוורת

תוקפני, יכול לעקוץ ללא סכנת חיים נראית לעין

אופי הנשיכה

עוקץ פעם אחת, העוקץ נשאר בפצע

יכול לעקוץ מספר פעמים, עוקץ הצרעה נשלף החוצה

דבורה וצרעה: הבדלים

יש הרבה הבדלים בין חרקים אלה, החל במראה שלהם, אורח חייהם והתנהגותם.

כיצד להבחין חיצונית בין צרעה לדבורה

המאפיין הבולט ביותר בהבדל בין שני החרקים הוא עושר צבע הפסים שלהם. הניגוד האקספרסיבי של שני צבעים עזים שמתחלפים על גופו של הצרעה, שחור וצהוב, גורם לאדם להתראה מיד ברמה התת מודעת.

צבע הדבורה רך יותר, צהוב-חום, אין מעבר חד בין גווני פסים רגועים ושחורים על הבטן. כפי שניתן לראות בתצלום, הדבורה שונה מהצרעה בכיסוי מדובלל למדי. באופן חלקי, רושם זה מושג עקב הווילי הצפוף בכל הגוף ועל רגלי הדבורה. המשימה הטבעית העיקרית של חרק מועיל היא לאסוף יותר אבקה בעזרת ה"פרווה "שלו ולהעבירו לפרח אחר לצורך האבקה.

תשומת הלב! אף על פי שצבע הדבורה אינו מזהיר מפני סכנה אפשרית כמו זו של הצרעה, החלפת פסים מנוגדים מזהירה מפני התקרבות לאובייקט.

קל לראות את ההבדלים במראה של דבורה וצרעה בצורת גופם. בשל המספר הרב של וילי, לגופו של עובד הדבש אין קווי מתאר בולטים. הכיסוי החלק של הצרעה מתאר בבירור את צבעו הטבעי הטורף, התוקפני, עם בטן מחודדת.

ישנם גם הבדלים במבנה הכנפיים, בצבע הרגליים, אך הם נחשבים רק על ידי מומחים.כאשר מצלמים צילום מקרו בתצלום של צרעה ודבורה, ההבדל הוא שלשני יש תצורות מיוחדות על הרגליים, שם מצטברות אבקה, הסלים כביכול. את תוצאת הצירים נושא חרק הדבש לכוורת לטובת הכלל.

מה ההבדל בין צרעה לדבורה: השוואת אורח חיים

נציגים אלה של מסדר Hymenoptera, גבעולי תת-הגזע, כהגדרתם על ידי אנטומולוגים, הם בעלי מינים רבים. הדבורים המפורסמות ביותר:

  • ציבורי מרווח;
  • יחיד.

בין הצרעות ישנם אותם זנים. המאפיין הכללי לעיל חל על רוב המינים של אותם ונציגים אחרים של סדר Hymenoptera. ההבדל בין מינים חברתיים לאנשים בודדים הוא שלראשונים יש רחם לגידול צאצאים. היא מטופלת על ידי משפחה, שלכל אחד מהחברים יש את המשימות והאחריות שלהם. ומינים אחרים, בודדים, מתרבים באופן עצמאי. אך כל הדבורים, ללא קשר לארגונן החברתי, פועלות להאבקת צמחים שונים. עד 80% מכל מיני הצומח על פני כדור הארץ נמצאים בשליטת הדבורים. זו המטרה שלהם.

דבורים בונות קני חלת דבש בעצים, בסדקי סלעים, ומתמקמות במחילות מכרסמים נטושות על הקרקע. כל החדרים מכוסים בשעווה מבפנים. חומר זה הוא הבדל בולט, בעזרתו ניתן להבין מיד איזה קן של חרקים נמצא. האדם למד לבחור דבש, שעווה, אבקה לצרכיו.

תגובה! אצל אנשים מרוכזים, צילומי מאקרו מראים סלים על רגליהם, בהם הם נושאים אבקה.

במושבות הצרעה מטפלת בעצמה. חרקים תוקפניים מתיישבים לעתים קרובות בסמוך לבתי גידול אנושיים: בגנים, חורים קטנים מתחת לגגות. הקנים הם גם בצורת חלת דבש, אך בנויים מפיסות דשא ועץ לעוסות. מבנים הם בדרך כלל בצבע אפור.

צרעה ודבורה: הבדלים בתזונה

לחרקים יש אוכל אחר לגמרי. הדבורים מאכילות את הזחלים שלהן ומאכילות את עצמן באבקה וצוף. ההבדל בין דבורה לצרעה הוא שהאחרון, בהיותו טורף, מאכיל את הזחלים במזון חלבוני - זחלים, חרקים אחרים, המיטיבים עם הגנים. התזונה שלה כוללת גם צוף פרחים, מיץ פירות וירקות, כל פסולת מזון, כולל חלבונים מקולקלים, נבלות.

האם צרעות נותנות דבש

מינים מסוימים של צרעות ביבשת אמריקה מסוגלים לאסוף דבש. אבל שעווה אינה מיוצרת.

צרעות ודבורים: ההבדל בעקיצות

עקיצות חרקים צורבות כואבות באותה מידה ועלולות לגרום לבעיות חמורות בקרב הסובלים מאלרגיה. השלכות חמורות במיוחד הן בצורה של הלם אנפילקטי. זה היה שם לב כי לעתים קרובות יותר חרקים עוקצים אנשים המשתמשים בשמים וקוסמטיקה. ריחות כימיים אלה נתפסים על ידי שני המינים כאיום מיידי על עצמם. לעתים קרובות הם תוקפים אנשים שמזיעים לאחר פעילות גופנית או שיש להם עור לח לאחר הרחצה. מומחים טוענים גם כי הסובלים מאלרגיות נוטים יותר להיות מותקפים, בניגוד לאנשים שאינם סובלים ממחלה זו.

ההבדלים בין עקיצת דבורה מצרעה בתצלום בקושי ניכרים:

  • נפיחות מתרחשת, אשר גודלה תלוי במאפייני התגובה של גופו של אדם מסוים;
  • האזור בו מתפשט הרעל הופך לאדום.

ההבדל בהרכב הכימי של החומר המוזרק לחרקים:

  • לצרעה יש רעל עם תגובה אלקליין, לכן כדי לנטרל אותו, מספיק לשפשף את הפצע בחומץ;
  • ארס הדבורים מאופיין בתגובת חומצה, לאחר נשיכה הם מצילים את עצמם על ידי שפשוף הנקודה הכואבת בסבון רגיל או באלכוהול.
חָשׁוּב! השימוש בחומרים מנוגדים לאחר עקיצת חרקים מסייע להחזיר במהירות את האיזון הטבעי של הגוף.

הבדלים בין עוקץ של צרעה לדבורה

נשק ההגנה של שני החרקים דומה, אך ישנם פערים. כשתלמד בקפידה מהתמונות כיצד הצרעה נבדלת מהדבורה, ניתן להבחין בעוקץ החלק של הראשונה, עם חריצים קטנים בקצה. חרק מעצבן יעקוץ פעם אחת, אך יכול לעשות זאת שוב, בשונה ממין אחר.עוקץ הדבורה משונן חזק, השיניים הגדולות מופנות כלפי מעלה.

מדוע דבורה מתה אחרי שהיא עוקצת

אם דבורה, המגנה על עצמה או על כוורתה, מכניסה את העוקץ לרקמה האלסטית של הגוף, קשה לה לשלוף את נשק ההתקפה בגלל שיניו. מנסה להשתחרר, החרק מתנתק מהעוקץ, אך משאיר איתו חלק כלשהו מאיבריו הפנימיים. הרגע הזה, המוצג בתצלום, הוא ההבדל העיקרי בין צרעה לדבורה.

כמה זמן דבורה חיה אחרי עוקץ

אורך החיים של דבורה לאחר הנשיכה תלוי בכמות הנזק שקיבלה. זה קורה שחרק יחיה רק ​​כמה דקות. לפעמים 1.5-3 ימים. אם דבורים תוקפות חרקים, שיש להם כיסוי כושי קשה, לא אלסטי, זה מוציא את העוקץ ונשאר בחיים. למרות שמחקר מפורט יותר על חיי שני המינים וההבדלים ביניהם מטיל ספק בתוצאה המשמחת בהכרח של מתקפה כזו.

איך אומרים לדבורה מצרעה

לסיכום ההבדלים בין צרעות לדבורים, חשוב לציין כי לאחר ההיכרות הראשונה, כל תושב בעיר יכיר בשניהם. יש צורך ללמוד היטב ולהכיר ילדים כיצד להבחין בין צרעה לדבורה באמצעות תמונה. הדבר הראשון שימשוך את עיניך הוא הצבע הבהיר של החרק המזמזם. פסי שחור ולימון מתחלפים, קווי מתאר נבדלים היטב עם קצה מחודד טורף, יסמנו מיד כי צרעה עפה מסביב. האוזן המוזיקלית תבחין גם בין הבדלי זמזום, אם כי הצלילים דומים מאוד. צרעה יכולה להתכרבל באגרסיביות סביב אדם אם היא נמשכת לריח אוכל כלשהו.

נציגי משפחת הדבורים שלווים יותר ויגיבו באלימות לריח שמרגיז אותם מאנשים רק ליד הכוורות. דבורה שעובדת על פרח לעולם לא תסיח את דעתה מעבודתה, אם לא נגע בה במיוחד. ההתנהגות של הצרעה היא בלתי צפויה יותר, ולעתים היא מתנתקת מלקבל אוכל ומאיימת על בני האדם. לדעת היטב איך נראים דבורה וצרעה, אתה יכול לחיות איתם בשלום ללא השלכות קשות בצורה של נשיכות.

ההבדל העיקרי הוא צבע הדבורה, תערובת של גוונים צהובים-שחורים מושתקים, לא כל כך פרובוקטיביים. דבורי דבורה וזרעות הם הרבה יותר גדולים בגודל.

סיכום

הבדלים בין דבורה לצילום צרעה שצולמו במהלך צילום מאקרו יעזרו לקבוע את סוג החרק. דבורים נפוצות יותר בפרחים, צרעות אוהבות פירות בשלים ומתוקים, נוהרות לריח של דגים ובשר טריים. בשום מקרה אל תחקור את קן ההימנופטרה, שיגן עליו בחירוף נפש. כשנוסעים לטבע, עדיף לוותר על הבושם ולהעניק עדיפות לבגדים משעממים.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה