מחלות של כפות בתרנגולות והטיפול בהן

אנשים רבים באזורים הכפריים מגדלים תרנגולות. זו פעילות רווחית, אך יחד עם זאת, היא יכולה להיות טרחה רבה. אתה צריך לדעת את הניואנסים של גידול, טיפול, האכלה ותחזוקה. בנוסף, תרנגולות, כמו כל בעל חיים אחר, רגישות למחלות שונות. לכן, בעלי עוף צריכים לדעת את הסימפטומים של מחלות ברגליים וכיצד להעניק עזרה לתרנגולות, טיפול.

בין הבעיות שבהן נתקלים לעיתים קרובות בגידול עופות - מחלה רגליים של תרנגולות. תרנגולות חולות מפסיקות להניח. אם לא תנקוט באמצעים לטיפול בעופות, אתה עלול לאבד חלק מהבקר. במאמר ננסה לדבר על המחלות הנפוצות ביותר ברגליים, על תכונות המניעה והטיפול.

גורם למחלות רגליים

לעיתים קרובות, תרנגולות, כולל צדים, יושבות על רגליהן, פעילותן המוטורית מוגבלת. מדוע מערכת השלד והשרירים נכשלת בעופות, מה הגורם למחלה? אי אפשר לענות על שאלה זו באופן חד משמעי, מכיוון שיש הרבה סיבות.

גורמים אטיולוגיים:

 1. שגיאות תוכן. תרנגולות צריכות לזוז הרבה. אם החדר קטן, אין לציפור ההזדמנות "להתחמם": גידולים או, כפי שאומרים חקלאי עופות, רגל גירית עשויה להופיע על הרגליים.
 2. תזונה שגובה באופן שגוי, כאשר בהאכל אין ויטמינים B, A, E, D. במקרה זה, כפות תרנגולות עלולות להיפגע עקב מחסור בוויטמינים - רככת.
 3. הופעת צנית.
 4. צליעת עוף.
 5. בעיות במפרקים - דלקת פרקים, ארתרוזיס, דלקת הגידים.
 6. עקמומיות ואצבעות מסורבלות.
 7. קנמידוקופטוזיס.

כעת נדבר על כמה מחלות ברגליים של תרנגולות.

צנית

צנית נקראת גם diathesis אורוליתיאזיס. בתרנגולות ובזיזים, משום מה, ובעיקר בגלל האכלה לא נכונה, מלחי חומצת השתן מופקדים במפרקים ובשרירי הרגליים.

תסמינים

 1. עם צנית, העוף הופך רדום, חלש, כי הוא כמעט מפסיק לאכול. כתוצאה מכך, הגוף מתרוקן.
 2. הרגליים מתנפחות, גידולים מופיעים לראשונה על המפרקים, ואז המפרקים מתעוותים ונעשים פעילים.
 3. צנית, בנוסף למפרקי הרגליים, משפיעה על הכליות, הכבד והמעיים.

מְנִיעָה

אם תרנגולות נופלות על רגליהן, יש לנקוט באמצעים דחופים:

 • לתת ויטמין A במזון;
 • להפחית את כמות החלבון;
 • להגדיל את זמן ואזור ההליכה של הציר.

יַחַס

אתה יכול לטפל בתרנגולות עם צנית בעצמך:

 1. לשתות סודה לפחות 14 יום. לכל עוף 10 גרם.
 2. להסרת מלחים, תרנגולות צריכות לקבל אטופן בכמות של חצי גרם לראש למשך יומיים.
תשומת הלב! אם הגידולים גדולים, יהיה עליכם להיפטר מהם.

קנמידוקופטוזיס

לעתים קרובות, מחלת הכפות אצל תרנגולות קשורה לקנמידוקופטוזיס. אנשים מכנים זאת מחלת עוף גרדת או כפות רגליים גיריות. אתה יכול לרפא עוף בשלב מוקדם.

יש לבודד ציפור עם knemidocoptosis מיד, מכיוון שניתן להעביר את הזיהום לתרנגולות אחרות. השטח מחוטא, המלטה מוסרת. שקתות האכלה, קנים להטלת ביצים, ציוד ששימש לניקוי לול התרופות נתונים לטיפול בקנמידוקופטוזיס.

גרדת היא הגורם השכיח ביותר לקנמידוקופטוזיס אצל תרנגולות. שֶׁמֶץ, המתיישב על גופה של ציפור, מסוגל לכרסם מעברים ברגליים שאינם מורגשים לעין האדם להטלת ביצים. לאחר זמן קצר, הזחלים יבקעו מהם.

עם knemidocoptosis, העור מגרד כל הזמן ובלתי נסבל, התרנגולות נופלות על רגליהן או רצות סביב לול התרנגולות מבלי לעצור. יש צורך לקבוע את המחלה מוקדם ככל האפשר, אחרת היא תעבור למצב כרוני.

תגובה! לא ניתן לטפל בקנמידוקופטוזיס שהושק.

תסמיני המחלה

 1. עם knemidocoptosis, רגלי העוף מכוסות בגידולים מכוערים, שהופכים בסופו של דבר לפצעים ארוכים שאינם מרפאים.
 2. פריחה לבנה מופיעה על המאזניים, עם הזמן קשקשים מתחילים ליפול. מרחוק נראה כי התרנגולות טיפסו על כפותיהן בסיד.
 3. תרנגולות עם knididocoptosis מרגישות לא נוחות וחרדות. תרנגולות קשות במיוחד לסבול את המחלה בלילה, כאשר הקרציות פעילות ביותר.

איך להתייחס

בשלב הראשוני מטפלים במחלת רגליים (knemidocoptosis) בתרנגולות. אינך זקוק לתרופות יקרות.

כדי להשמיד את קרדית העוף, סבון כביסה פשוט מדולל במים חמים (עד להמסה מלאה). בתמיסה המקוררת המתקבלת מניחים את איבריו של תרנגולת או תרנגול המושפעים מקנמידוקופטוזיס ונשמרים כחצי שעה. אם יש אחוז קריאולין, לאחר האמבטיה מטפלים ברגליים של התרנגולות בתמיסה כזו. אבל כיום קשה להשיג תרופה כזו, אז אתה יכול לקנות זפת ליבנה בבית המרקחת לטיפול בקנמידוקופטוזיס.

תשומת הלב! קרדית גרדת עוף (knemidocoptosis) אינה עוברת לבני אדם, ולכן ניתן לטפל בטיפול במחלות רגליים ללא פחד.

אנו מטפלים במו ידינו במחלות ברגליים של תרנגולות:

צליעת עוף

לפעמים, לאחר ששחררו את התרנגולות לטיול, הבעלים מבחינים שהם צולעים. תרנגולות מטילות סובלות לרוב ממחלה זו. תרנגולות יכולות לצלוע על אחת או שתי הרגליים בגלל נזק מכני:

 • חתכים באצבעות או ברגליים עם זכוכית או אבנים חדות;
 • נקעים;
 • נקעים;
 • חבורות;
 • הידוק עצבים;
 • נזק לשרירים;
 • מחסור בתזונה.

באשר לצלילים, צליעתם מתרחשת עקב צמיחה אינטנסיבית ועליה במשקל. תרנגולות בוגרות מתחילות לזחול על הרגליים אם יש להן בעיות בכליות.

תגובה! דרך הכליות עוברים העצבים, שאחראים על תנועת רגלי העוף.

תסמינים

 1. מחלה כמו צליעה יכולה להתחיל באופן פתאומי או בלתי מורגש, ולעיתים עוף צולע רק על רגל אחת.
 2. נפיחות מופיעה על מפרקי הרגליים, היא מוגדלת, מוברגת באופן טבעי.
 3. הרגליים רועדות מצליעת עוף.
 4. אפילו ריצות קצרות הן קשות, ולעתים קרובות מסתיימות בנפילה.
 5. קשה לציפור עם צליעת עוף לא רק לעמוד, אלא גם לקום על רגליה.

איך להתייחס

כשרואים עוף צולע, מגדלים מתחילים חושבים על שיטת טיפול. מה לעשות? ראשית, יש לבחון את כל התרנגולות, במיוחד אם הן נופלות על הרגליים. שנית, אי אפשר להשאיר עוף צולע באותו עט עם ציפורים בריאות - הם ינקרו. כזה הוא הטבע של בעלי חיים: הם לא יכולים לראות את החולים לידם.

לפעמים לא החתכים הם הגורמים לצליעה לצליעה, אלא החוט הרגיל שנכרך סביב הרגליים. יש להסיר אותו בזהירות.

תרנגולות צולעות מופרדות וניזונות היטב להפגת מתחים. אם יש חתכים ברגליים, ניתן להשתמש במי חמצן, ירוק מבריק ויוד לטיפול.

אם העוף יושב על רגליו, ולא נמצא שום נזק מכני, אזי הבעיה של צליעת הרגליים עשויה להיות זיהום. רק מומחה יכול לאבחן ולקבוע טיפול.

דלקת פרקים, דלקת הגידים

תרנגולות נופלות על רגליהן עם דלקת פרקים, כאשר כמוסת המפרק והרקמות הסמוכות להן מודלקות. מחלת רגליים זו שכיחה בתרנגולות.

יש מחלת רגל נוספת - דלקת הגידים, הקשורה לדלקת בגידים. לרוב תרנגולות זקנות סובלות מכך. הם יושבים על הרגליים, לא יכולים לעמוד הרבה זמן. הסיבה לדלקת הגידים יכולה להיות לא רק נזק מכני, אלא גם פתוגנים של תרנגולות (נגיפים או חיידקים). לרוב, מחלות ברגליים מתרחשות בלולים מלוכלכים, כמו גם כאשר תרנגולות צפופות מדי.

תסמינים

 • תרנגולות עם דלקת פרקים או דלקת הגידים סובלות מצליעה;
 • המפרקים גדלים, הטמפרטורה עולה בהם;
 • בגלל הנפיחות ברגליים, התרנגולות לא עוזבות מקום אחד כל היום.

תכונות טיפול

מחלות תרנגולות, דלקת פרקים ודלקת בגידים מטופלות באנטיביוטיקה ותרופות אנטי-ויראליות:

 • סולפדימתוקסין;
 • פולימיקסין M סולפט;
 • אמפיצילין;
 • בנזילפניצילין.

במהלך הטיפול במחלות רגליים (דלקת פרקים ודלקת הנרתיק) יש להזריק את התרופות לתרנגולות למשך 5 ימים לפחות תוך שרירית או להוסיף אותן להאכיל.

אצבעות עקומות

מחלת רגליים נוספת של תרנגולות שאינה מגיבה טוב לטיפול היא אצבעות עקומות, המתרחשות אצל תרנגולות בימים הראשונים לחייהן. ציפורים שנפגעו ממחלה בשעות היום הולכות על הצד הרוחבי של כף הרגל, כאילו מתגנבות על קצות האצבעות. הסיבה לאצבעות עקומות קשורה לרוב לטיפול לא תקין, שמירה במקום קר, על רשת מתכת. ציפורים, ככלל, שורדות, אך צליעה לעולם לא תיפטר, הטיפול אינו אפשרי.

חָשׁוּב! ביציות אינן נלקחות מתרנגולות עם רגליים כואבות לבקיעה.

אצבעות מתולתלות

אילו מחלות כפות רגל נוספות נמצאות בתרנגולות וכיצד ניתן לטפל בהן? תרנגולות יכולות לפתח בהונות מתולתלות אם חסר ריבופלאבין במזון. בנוסף לשיתוק הגפיים הנרכש, התרנגולות גדלות גרוע ולמעשה אינן מתפתחות ונופלות על רגליהן. שמירה על תרנגולות בקצות האצבעות מכופפות כלפי מטה, כמו בתמונה למטה, אינה מעשית.

בכל הקשור לטיפול באצבעות מתולתלות, הוא מצליח בשלב הראשוני. תרנגולות ניזונות ממולטי ויטמינים עם ריבופלאבין.

תשומת הלב! מחלה מתקדמת אינה ניתנת לטיפול.

במקום מסקנה

יש להבין כי שום בעל ציפורים אינו מבוטח מפני מחלות רגליים בתרנגולות וטיפול בהן. אך ניתן למזער את סבל התרנגולות על ידי קיום כללי גידול העופות.

זה חל לא רק על האכלת תרנגולות עם הזנה מאוזנת, המתאימה לגזעים ולגיל, אלא גם על שמירת ציפורים בחדרים נקיים, מוארים ומרווחים. בנוסף, רק תשומת לב זהירה לתרנגולות ולתרנגולים, בידודם המיידי של ציפורים חולות יאפשר לגדל תרנגולות בריאות לבשר וביצים.

תגובות (1)
 1. בעוף אחד יש אדמומיות של הרפידות והבהונות על רגל אחת ... זה נראה חם יותר ... הרגל השנייה רגילה ... מה לעשות?

  21/06/2020 בשעה 09:06
  ורה
 2. לא מצאתי את התשובה במאמר, נראה שאצבעות העוף שלי חתוכות למחצה, אני לא יודעת מה לעשות, העוף לא הולך טוב

  04/02/2019 בשעה 05:04
  אַקוֹרדִיוֹן
  1. שלום! המחסור באצבעות יכול להיות טראומטי או גנטי (כמו בקע מביצה). ובירור שאלה זו חשוב מאוד להבנת מה לעשות הלאה עם העוף.
   לפעמים, בתרנגולות מן המניין, הפלנגות הראשונות של האצבעות מתות אם הן נשמרות על המלטה המלוכלכת וגושי גללים גדולים נדבקים לאצבעות. תרנגולות פגיעות במיוחד עם אצבעותיהן הדקות ועצמותן העדינות. אם אובדן האצבעות היה טראומטי, ניתן לשמור את העוף לגירושין, אך ייתכן שיהיה צורך להאכיל אותו בנפרד. קשה לה להתחרות בציפורים אחרות.
   חלק מולד חסר מולד יכול להיות תוצאה של התאה או הפרעה גנטית אחרת. במקרה זה יש לשלוח את העוף למרק ואז כל 2-3 שנים להחליף את התרנגול ל"זר ". כזה שלא קשור לתרנגולות. אם אתה מרחם על העוף, אתה יכול להשאיר אותו על מנת לקבל ביצי שולחן. אבל לא צריך להיות צאצא מהציפור הזו.

   04/03/2019 בשעה 04:04
   אלנה ולריבנה
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה