מחלות עיניים בארנבון: טיפול + צילום

מחלות עיניים בארנבות, אם אינן סימפטום למחלה מדבקת, אינן שונות ממחלות עיניים אצל יונקים אחרים, כולל בני אדם. עד כדי כך שניתן לבחון ולאבחן את עינו של ארנב על ידי רופא עיניים.

אם דלקת הלחמית היא סימפטום של מחלה זיהומית אצל ארנב, אין טעם לטפל בה מבלי לבטל את הסיבה הבסיסית. במקרה זה קודם כל מטפלים במחלה וביחס לעיניים משתמשים בטיפול סימפטומטי שמטרתו להקל על טובת הארנב.

מחלות של ארנבות הקשורות רק לעיניים הן לרוב תורשתיות באופיין. עלול להיות תוצאה של נזק מכני, גירוי כימי של העיניים או dacryocystitis, אשר בדרך כלל מתרחש כתוצאה מתקלות מולדות של טוחנות הארנב.

יש לשקול מחלות בעיניים בעלות אופי מדבק בשילוב עם הטיפול במחלה הבסיסית אצל ארנב, ולכן אין טעם להתעכב עליהן במקרה זה.

עיניים לא זיהומיות מחלות בארנבות מטופלים בדרך כלל באותו אופן כמו בעלי חיים אחרים. ההבדל היחיד הוא בגודל.

נזק מכני וכימי לעיני הארנבונים וטיפול בהם

נזק מכני בעיניים של ארנבות מתרחש כתוצאה ממריבות בין בעלי חיים, דקירת העיניים בסנינקי בזמן האכלה, חבורות, אם, כשהוא מפוחד, הארנב נקלע לפינת המזין או חפץ אחר.

נזק כזה בדרך כלל נעלם מעצמו, אם כי העין יכולה להיראות מצמררת. לעתים קרובות במקרה זה, יש דמעות נרחבות מהעין. העין עצומה. תיתכן נפיחות בעפעפיים.

כדי למנוע זיהום משני, במקרה זה, אתה יכול להפיל טיפות עם אנטיביוטיקה רחבת טווח לעין הארנב.

גירוי כימי של העיניים בארנב יכול להיגרם רק על ידי אדי אמוניה שנרקבים בשתן בכלוב לא מנקה. במקרה זה, לא נדרשים צעדים רפואיים, אלא אמצעים סניטריים.

אם העיניים סתומות באדמה או בסיד מהקירות, עיני הארנב נשטפות במלח. אם עיני הארנב נשטפו כמעט מיד לאחר הסתימה, אזי אין צורך בפעולה נוספת. אחרת, נוטפים טיפות עם אנטיביוטיקה.

עיני ארנב עשויות להתחיל לדמם עקב תגובה אלרגית. במקרה זה, שום טיפול בעיניים לא יעזור עד לזיהוי האלרגן והעלמתו.

חָשׁוּב! לעתים קרובות תגובה אלרגית מתרחשת כאשר התבן מזוהם בעובש.

חציר זה נקרא לעתים קרובות מאובק בשל העובדה שכאשר מנער אותו לאוויר עולה הרבה אבק, שהוא למעשה נבגי עובש. אותם נבגים לעיתים קרובות גורמים לנזק בדרכי הנשימה אצל ארנבות.

כדי לבטל את הבעיה ולמנוע תגובה אלרגית בארנב, תצטרך לשפוך חציר כזה למשך 10 דקות לפחות.

דלקת הלחמית עם מחסור בוויטמינים

מחסור בויטמינים עלול לגרום גם לדלקת הלחמית בארנב. דלקת הלחמית כזו מתרחשת עם מחסור בויטמינים A או B₂. כדי לחסל את הגורם, מספיק להוסיף את הויטמינים החסרים לתזונת הארנב ולנטר עוד את התועלת של הזנת הארנבונים.

המצב גרוע יותר אם מחלות עיניים בארנבות נגרמות על ידי גורמים תורשתיים או מהוות סיבוך לאחר מחלות אחרות.

דקרוזיסטיטיס

מחלת עיניים המולדת באופייה, שכן היא מתרחשת עם צמיחה לא תקינה של טוחנות, המשנות את צורת התעלה הנזולקריאלית. כתוצאה מכך, בהתחלה, העין מתחילה להשקות, מאחר ולפריקה של בלוטת הדמעות אין אפשרות לעבור דרך תעלת האף-נזולית לתוך האף. הערוץ החסום הופך מודלק. מאוחר יותר, כאשר זיהום משני יושב על המשטח המודלק, הזרימות הופכות מוגלתיות.

הטיפול אפשרי רק על ידי ניתוח, מכיוון שיש צורך להסיר שיניים שגדלות כראוי. הניתוח מתבצע במרפאה וטרינרית. לפיכך, הטיפול בדקריוציסטיטיס אפשרי רק עבור ארנבות דקורטיביות... קל יותר לחקלאי להרוג ארנב כזה.

לאחר הסרת השן הגדלה באופן שגוי, מנקים את תעלת האף. במקרים מתקדמים נדרש ניקוז. מכיוון שמקרים מתקדמים מרמזים באופן אוטומטי על הרגעה וזיהום בתעלה, משתמשים בטיפות עיניים אנטיביוטיות לחיסול הזיהום המשני.

בתצלום ניקוז התעלה הנזולקרימלית, הנקראת בכינוי העממי "חסימה".

עקרון הפעולה הוא פשוט: מעת לעת יש צורך למשוך את הכבל קדימה ואחורה כדי לנקות את התעלה ולהיפטר מריר מיובש.

התפתחות העפעפיים

השם המדעי הוא "אנטרופיום". זה מתעורר כסיבוך לאחר קרטיטיס. יתר על כן, האנטרופיום עצמו יכול להיות הגורם לקרטיטיס משנית. סיבות אחרות לאנטרופיום: דפורמציה של הסחוס, דלקת הלחמית הממושכת, נטייה תורשתית.

תגובה! נפיחות תורשתית בדרך כלל סובלת ארנבות רקס בגלל אותה מוטציה שסיפקה להם את עור הקטיפה היפה שלהם.

פיתול העפעפיים בארנב יכול להתרחש גם עם כיווץ עווית של השריר המעגלי של העין.

כאשר העפעפיים מתפתלים, הריסים נתפסים בין העפעף לקרנית העין, פוגעים בו וגורמים לקרטיטיס. אם אתה מפעיל את הבעיה, הקרנית עשויה להיות מחוררת.

הנפיחות מסולקת רק על ידי ניתוח. אם טיפות עיניים אינן עוזרות לארנב עם דלקת הלחמית במשך זמן רב והעין ממשיכה להסתבך, עליך להתייעץ עם רופא. יתכן שלא מדובר בדלקת הלחמית הרגילה.

סחרת העפעפיים

הסיבות כמעט זהות לזו של volvulus, רק שבמקום להתכווצות השרירית, אחת הסיבות היא שיתוק של עצב הפנים.

היפוך העפעפיים מאופיין בצניחת העפעף ובהפרדתו מגלגל העין. כגורם תורשתי, הוא נמצא לעיתים קרובות אצל כלבים עם חוקה גולמית (מסטיפים), אך אצל ארנבים תופעה זו נדירה מאוד ואין לאפשר לה גידול של ארנבות כאלה.

לעיתים קרובות הרבה יותר, עקירת העפעפיים בארנבות מתרחשת עקב קרבות או כסיבוך לאחר מחלה.

שחרור העפעפיים מתבטל גם בניתוח.

האחרונה מהמחלות הקשורות לעפעפיים היא דלקת מפרקים.

דלקת מפרקים

זוהי דלקת בעפעפיים, אשר עלולה להוביל לטבולת או להתפתלות העפעפיים. דלקת מפרקים יכולה להיות שטחית או עמוקה. הסיבה להופעת דלקת מפרקים בשני המקרים היא:

 • נזק מכני, כלומר כוויות, פצעים, חבורות;
 • גירוי בעפעפיים כתוצאה מהשפעות כימיות, תרמיות או מכניות, כלומר כוויות שמש אפשריות, מגע עם העפעפיים של חומר קאוסטי, גירוד.

ניתן להבחין בין דלקת פרקים שטחית ועמוקה על ידי סימנים חיצוניים.

לדלקת פרקים שטחית יש 3 שלבים:

 1. העפעפיים מגרדים ומאדימים;
 2. שולי העפעפיים מתעבים, קשקשים של עור מת מופיעים על העפעפיים, ריסים נושרים, סדק הדק מצטמצם, נצפתה אדמומיות בלחמית;
 3. מתפתח דלקת כיב כיבית; נוצרות פוסטיות במקום הריסים, לאחר פתיחתן הן הופכות לפצעים. שולי הרירית לחים ומדממים.

לדלקת מפרקים עמוקה אין שלבים. זוהי דלקת מוגלתית נרחבת ברקמת העפעפיים, ללא לוקליזציה העיקרית של המורסה במקום אחד. העפעפיים נפוחים מאוד, כואבים. העין עצומה. מוגלה זורמת מזווית העין הפנימית. הלחמית מתנפחת ובולטת לתוך סדק הדופן.

טיפול בדלקת מפרקים

עבור דלקת מפרקים שטחית, אתה יכול להשתמש בקרמים מתמיסה של 1% של סודה לשתיה. בשולי העפעפיים מטפלים במשחות אנטי מיקרוביאליות: furacilinic או נתרן svlfacil.

חָשׁוּב! יש המלצה לחלל את הכיבים בתמיסה של יוד או ירוק מבריק, אך זה מאוד לא רצוי, מכיוון שהתרופות יכולות לעלות על קרנית העין, במיוחד אם הארנב מתעוות.

אנטיביוטיקה וסולפונמיד משמשים כתרופה כללית. אותן תרופות משמשות לטיפול בדלקת מפרקים עמוקה. אם מופיעות מורסות מקומיות, הן נפתחות.

דַלֶקֶת הַלַחמִית

השם הכללי לתהליכים דלקתיים בקרום הרירי בין העפעף לגלגל העין.

דלקת הלחמית בארנבים יכולה להיגרם על ידי גורמים מכניים וכימיים. גירוי מכני מתייחס לגירוי בעיניים באבק או בחלקיק חציר שנפל על הקרום הרירי. לכימיקלים: חומרי חלילה, חומרי חיטוי, אבק גיר, חומצות, אלקליות, אמוניה בחדרים מאווררים בצורה גרועה.

הסימפטומים של דלקת הלחמית זהים:

 • עִקצוּץ;
 • Blepharospasm, כלומר עצום ספונטני של העין;
 • פוטופוביה;
 • פריקה מזווית העין הפנימית;
 • כאב בעפעפיים.

הפרשות מהעיניים עם דלקת הלחמית יכולה להיות ברורה או מוגלתית. זה האחרון מתרחש בדרך כלל עם מחלה זיהומית בסיסית, או עם דלקת הלחמית המתקדמת.

ישנן 5 צורות של דלקת הלחמית:

 • דלקת הלחמית הקטארלית חריפה;
 • דלקת הלחמית הקטארלית הכרונית;
 • דלקת הלחמית המוגלתית;
 • דלקת הלחמית הפיברינית;
 • דלקת הלחמית הזקיקית.

בדלקת הלחמית החריפה יש דמעות, פוטופוביה, אדמומיות בריריות העין. אם אינך מטפל בדלקת הלחמית החריפה, היא תהפוך לכרונית עם הפרשות מוגלתיות.

לעתים קרובות דלקת הלחמית מתעוררת על ידי מיקרופלורה פתוגנית "מכורה" לפגיעה בקרום הרירי או תוך ניצול היחלשות חסינות הארנב.

טיפול בדלקת הלחמית

קודם כל, הסיבה לדלקת הלחמית מסולקת. העיניים נשטפות בתמיסות חיטוי חלשות: אשלגן פרמנגנט או פורצילין. עבור דלקת הלחמית הקתראלית, מומלצות פתרונות עפיצות, אשר חומצת הבור היא המפורסמת והנפוצה ביותר. העיניים נשטפות בתמיסה של חומצת בור 3%.

עם צורות מוגלתיות, זריקות תוך-שריריות של אנטיביוטיקה משמשות להרס מיקרופלורה פתוגנית. לשימוש מקומי משתמשים במשחות וטיפות עיניים עם אנטיביוטיקה רחבת טווח.

חָשׁוּב! הטיפול בדלקת הלחמית הזקיקית והפיברינית צריך להיות מטופל על ידי וטרינר, מכיוון שנדרשים הליכים כירורגיים מסוימים.

קרטיטיס

דלקת בקרנית גלגל העין. הגורמים למחלה זהים לדלקת הלחמית.

התסמין העיקרי לקרטיטיס הוא אטימות הקרנית. עם קרטיטיס מוגלתי, האטימות תהיה צהובה. בנוסף לאטימות קיימים פוטופוביה, חלקיקי אפיתל מנותקים ופלישת קרנית על ידי כלי דם נוספים.

טיפול בקרטיטיס

הסר את הסיבה ורשום משחות עיניים או טיפות באמצעות אנטיביוטיקה.

כיב בקרנית

כיבים מתרחשים עם גלאוקומה, חוסר נוזל דמעות עם חסימה של תעלת האף, נזק לעצב הפנים.

חָשׁוּב! ארנבות ניו זילנד לבנות נוטות גנטית לגלאוקומה.

כיב הוא נקב של קרנית העין. בדרך כלל נדרש ניתוח להסרת גלגל העין.

Uveitis

זו בדרך כלל מחלה בסיסית נלווית. זה קורה עם קרטיטיס מתקדם או כיבים בקרנית, כמו גם עם מחלות זיהומיות. בעיקרו של דבר, דלקת האובטיקה היא דלקת של הכורואיד. המחלה הבסיסית מטופלת.

סיכום

כל מחלות העיניים בארנבות דורשות טיפול רפואי מקצועי. הטיפול במחלות עיניים בארנבות יצרניות בדרך כלל אינו משתלם מבחינת כסף, למעט צורות קלות של דלקת הלחמית. אם לטפל בארנבות דקורטיביות או לא, בדרך כלל מחליטים הבעלים, בהתאם ליכולותיהם.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה