חסינות קולוסטרלית של עגלים

חסינות קולוסטרלית בעגלים נקראת לעתים קרובות מולדת. זה לא נכון. אצל ילודים חסינות נעדרת לחלוטין והיא מפותחת רק לאחר 36-48 שעות. נכון יותר לקרוא לזה אימהי, שכן הגורים מקבלים הגנה מפני זיהומים מהפרה. אם כי לא מיד ברחם.

מהי חסינות קולוסטרלית בבעלי חיים

זהו שם ההגנה של הגוף מפני זיהומים, אותם מקבלים הגורים עם קולוסטרום של האם. עגלים נולדים סטריליים. נוגדנים המגנים עליהם מפני מחלות בתקופה שלאחר הלידה, הם יכולים לקבל רק ביום הראשון לחיים. ההפרשה העולה מהעטין ב-7-10 הימים הראשונים שונה מאוד מהחלב ה"בוגר "שאדם צורך. בימים הראשונים, הפרה מייצרת חומר צהוב עבה יותר. נוזל זה נקרא קולוסטרום. הוא מכיל הרבה חלבונים ואימונוגלובולינים, אך כמעט ללא שומן וסוכר.

זו הסיבה העיקרית לכך שהעגל חייב לינוק את הרחם במשך 6 השעות הראשונות. וכמה שיותר מוקדם יותר טוב. כבר לאחר 4 שעות העגל יקבל 25% פחות נוגדנים מאשר מיד לאחר הלידה. אם מסיבה כלשהי לא ניתן להאכיל את היילוד בקולוסטרום טבעי, לא תתפתח התנגדות לקולוסטרל. אתה יכול להכין תחליף מלאכותי עם השלמה מלאה של חומצות אמינו, שומנים ופחמימות. אך מוצר מלאכותי שכזה אינו מכיל נוגדנים ואינו מסייע בפיתוח הגנה.

תגובה! חסינות קולוסטרלית מגנה על התינוק רק במהלך החודש הראשון לחייו, ולכן בעתיד אין להזניח חיסונים שגרתיים.

אפשר להשקות את הצעירים "ביד" מהדקות הראשונות לחייהם, אך המוצר הנצרך על ידי הצעירים חייב להיות טבעי.

כיצד נוצרת חסינות קולוסטרלית

העגל מוגן מפני זיהומים על ידי אימונוגלובולינים של האם בקולוסטרום. ברגע שהם בבטן הם נכנסים לזרם הדם ללא שינוי. זה קורה במהלך 1-1.5 הימים הראשונים לחיים. לאחר שהעגל אינו מסוגל ליצור עמידות קולוסטרלית למחלות.

היווצרות מערכת ההגנה תלויה במצב חומצה-בסיס (CBS) בדם העגלים. וזה נקבע על ידי שינויים מטבוליים בתקופת טרום הלידה ותסמונת הלידה של האם. בעגלים עם כדאיות מופחתת, חסינות קולוסטרלית נעדרת כמעט מכיוון שאימונוגלובולינים חודרים גרוע ממערכת העיכול הלא מפותחת לדם.

לצורך היווצרות נכונה של חסינות "מולדת", על העגל לקבל קולוסטרום בכמות של 5-12% ממשקל גופו במהלך השעה הראשונה, ורצוי 30 דקות, של החיים. כמות החלק המולחם תלויה באיכות המוצר וברוויה שלו באימונוגלובולינים. בממוצע מומלץ להזין 8-10% ממשקל הגוף, כלומר 3-4 ליטר. בפעם השנייה שתה של הקולוסטרום בשעה 10-12 לחיים. זה המקרה אם התינוק נלקח מיד לאחר הלידה.

שיטה זו להאכלת עגלים נהוגה בחוות גדולות, שם ניתן ליצור אספקה ​​מפרות בעלות חסינות חזקה. האחסון מתבצע במקפיא בטמפרטורה של -5 מעלות צלזיוס. בדרך כלל משתמשים במיכלים בנפח 5 ליטר. מסיבה זו, מצב ההפשרה מופר לעתים קרובות.

עם הפשרה נכונה, המכל טובל במים חמים בטמפרטורה של 45 מעלות צלזיוס. אך מכיוון שהנפח גדול ולא ניתן להפשיר הכל בבת אחת, כמות האימונוגלובולינים בקולוסטרום פוחתת. יש לכך השפעה שלילית על היווצרות עמידות קולוסטרלית של בעלי חיים צעירים למחלות.

אידיאלי להגנה על עגלים, אידיאלי לחוות קטנות ולבעלי פרות פרטיים. היילוד נותר תחת האם. במקביל, מלמדים אותו לקבל אוכל מהפטמה. בהמשך, העגל עדיין יצטרך לשתות את החלב מהדלי.

החיסרון בשיטה זו ליצירת חסינות קולוסטרלית הוא אחד: הרחם עלול להיות בעל עמידות נמוכה של האורגניזם. קולוסטרום באיכות ירודה יכול להיות:

 • בפרות עגל ראשון מתחת לגיל שנתיים;
 • בפרה שקיבלה תזונה לא מאוזנת וחיה בתנאים גרועים.

במקרה השני, לא משנה מאיזו פרה העגל יקבל את מנתו הראשונה. חסינות תיווצר חלשה.

לבעלי החיים הצעירים שנותרו מתחת לרחם תהיה העמידות הגבוהה ביותר של האורגניזם למחלות, זה נוהג מקובל בעת גידול גזעי בקר.

יילוד, אם אפשר, צריך לשתות קולוסטרום מפרות בוגרות ומפותחות לחלוטין. לעיני עגלים ראשונים בדרך כלל אין כמות מספקת של אימונוגלובולינים בדם, והיווצרות חסינות קולוסטרלית תלויה בהם.

תשומת הלב! התנגדות "מולדת" מתפתחת במהלך 24 השעות הראשונות לחיי העגל, ולכן חשוב לא לפספס את רגע ההמלטה.

כיצד לשפר את החסינות הקולוסטרלית בעגלים

באופן קפדני, אי אפשר להגדיל אותו בעגלים. אבל אתה יכול לשפר את איכות הקולוסטרום ולהרחיב את פונקציות המגן. כמות האימונוגלובולינים פוחתת בתנאים מסוימים:

 • אי עמידה בתנאי החיסון;
 • תזונה לא מאוזנת בתקופה היבשה;
 • פריקה ספונטנית מפטמות הקולוסטרום לפני ההמלטה;
 • פרות עגל ראשון הן פחות משנתיים;
 • הפרת משטר ההפשרה;
 • הזנחה באבחון דלקת השד אצל פרות מיד לאחר ההמלטה;
 • מכולות לא סניטריות בהן חולבים פרות ומאכלים עגלים, כולל שימוש חוזר בבקבוקי מים חד פעמיים.

ניתן "להרחיב" את ספקטרום המחלות שנגדן יגן העגל על ​​חסינות קולוסטרלית על ידי חיסונים בזמן של המלכות. אם יש בדם הפרה נוגדנים למחלה, אימונוגלובולינים אלו יועברו לעגל.

תשומת הלב! אפילו האכלה בזמן של מוצר טבעי איכותי עשויה שלא לעבוד אם העגל נמצא במתח.

מצבים מלחיצים לילודים כוללים:

 • חוֹם;
 • קר מידי;
 • תנאי מעצר ירודים.

יצירת סביבה נוחה לעגלים תגדיל את ההתנגדות לקולוסטרל.

יש גם שיטה להיווצרות "מלאכותית" של חסינות קולוסטרלית. החיסון המושבת מוזרק לרחם ההריוני פעמיים, עם מרווח של 3 ימים. הפעם הראשונה בה מחסנים פרה 21 יום לפני ההמלטה הצפויה, בפעם השנייה 17 יום לפני כן.

אם קולוסטרום האימהי אינו מספיק להיווצרות חסינות חזקה, משתמשים בשיטה אחרת: הכנסת סרה חיסונית. העגל מפתח חסינות פסיבית תוך מספר שעות. אך משך הפעולה של הסרום הוא 10-14 ימים בלבד. אם הצעירים לא פיתחו עמידות לקולוסטרל, יש לחזור על הסרום כל עשרה ימים.

סיכום

חסינות קולוסטרלית בעגלים נוצרת רק ביום הראשון לחיים. בשלבים מאוחרים יותר הרחם עדיין מפריש אימונוגלובולינים, אך הצעירים כבר אינם מסוגלים להטמיע אותם. לכן, חשוב מאוד להכניס אספקת קולוסטרום למקפיא או להשאיר את היילוד מתחת לפרה.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה