מדוע לפרה אין חלב לאחר המלטה?

הפרה לא נותנת חלב לאחר ההמלטה, מכיוון שבמהלך השבוע הראשון היא מייצרת קולוסטרום. זה חיוני עבור העגל, אך אינו מתאים לבני אדם. יתר על כן, אין שנייה בלי הראשונה. ואתה צריך להתחיל לחלק את הפרה מהיום הראשון לאחר ההמלטה. אחרת, לא תצטרך לסמוך על פרודוקטיביות טובה.

כמה חלב פרה נותנת לאחר ההמלטה הראשונה

פרות ראשונות תמיד מייצרות מעט חלב לעומת ההמלטה שלאחר מכן. נכון, ה"מעט "הזה משתנה בהתאם לתפוקת החלב העתידית של הפרה.

ייצור לקוי קשור ישירות להתאמה האבולוציונית של בעלי חיים לחיי הבר. הנקבה, על מנת לחסוך במשאבי הגוף, מייצרת חלב בדיוק כמו שהגור שלה זקוק לו. ולא טיפה יותר. הטבע "לא סמך" על האדם כעומס נוסף.

עגל שזה עתה נולד אינו זקוק למזון רב. ביום הראשון, עגל ראשון יכול לייצר רק 3-4 ליטר קולוסטרום.

הגור גדל, הוא זקוק ליותר חלב, והפרה נותנת לו את האוכל שהוא זקוק לו. אבל בשיא ההנקה, עגל ראשון ייתן פי 1.5 פחות מבוגר, יותר מפעם אחת בעל חיים המליט. הכמות המדויקת תלויה בגזע ובמאפיינים האישיים.

ואז העגל עובר לירידה בהאכלה ובהנקה. אצל גזעי בקר בקר או יחידים בעלי תוצרת נמוכה, מצב עניינים זה נמשך לאורך חייהם.

פרה חלב גם מייצרת מעט חלב מיד לאחר ההמלטה. מספרו עולה בהמשך. אך כדי להשיג תפוקת חלב מקסימאלית, החיה מתחילה להפיץ מהיום הראשון, ומחקה את המחסור במזון לעגל. זה מאפשר במקביל לאחסן קולוסטרום עם הכמות המרבית של אימונוגלובולינים. חלק מבעלי הפרות המנוסים משתמשים בהאכלה "צולבת" של קולוסטרום. אז העגל יכול לקבל את הנוגדנים שאין לאם.

הזנה נוספת של קולוסטרום לעגל מפרה אחרת תשפר את חסינות הקולוסטרל.

תגובה! כמות החלב המרבית שפרה נותנת רק לאחר ההמלטה השלישית.

האם פרה יכולה לעוף מבלי למלא את העטין

בהשפעת שינויים הורמונליים בגוף, העטין של פרה, באופן קפדני, אינו מתמלא אלא מתנפח. ומידת הנפיחות הזו תלויה במאפיינים האישיים של האורגניזם של בעל החיים. לכן, סימן להמלטה מוקדמת, עטין נפוח, רחוק מלהיות תמיד. התזמון שונה גם הוא: מ3-4 שבועות בפרות ל -0 שעות בפרות זקנות. בחלק מהמקרים, העטין כבר נשפך במהלך ההמלטה.

זה נדיר מאוד, אבל קורה גם שאין בצקת בכלל לפני ובמהלך ההמלטה. על פי התצפיות של מגדלי בעלי חיים, זו האפשרות הגרועה ביותר מכל האפשרויות. עקב שיבוש הורמונלי, העטין יכול להתמלא לאחר ההמלטה, ובמספר שלבים. עם זאת, קולוסטרום מתחיל להיות מופרש. בעתיד ייצור החלב הוא סטנדרטי. תופעה זו עשויה לנבוע מהפרעה הורמונאלית קלה. אך כאשר פרה מלקקת יילוד, יחד עם הריר שנותר, היא מקבלת את ההורמונים הדרושים לייצור חלב. לכן, לא כדאי למהר להפריד בין העגל שזה עתה נולד לרחם.

ליקוק עגלים מגרה את זרימת החלב בפרה

מדוע פרה לא נותנת חלב לאחר ההמלטה?

הסיבות העיקריות שבגללן פרה אינה נותנת חלב לאחר ההמלטה נגרמות בדרך כלל על ידי הפרעות או מחלות לאחר לידה.ניתן לאפיין את הפיזיולוגיה בביטוי "מזיק".

סיבות פיזיולוגיות

זה קורה שפרה לא נותנת חלב לאחר ההמלטה ללא סיבה נראית לעין. סביר להניח שהיצרים ה"פרועים "של אבותיה קפצו לתוכה. בעדר נפוץ הרחם לא נתן חלב לעגל של מישהו אחר. במקרה זה הפרה "לוחצת" את הפטמות ו"מסרבת "לחלוב. סיטואציה דומה מתרחשת כאשר אדם זר מנסה לחלוב בעל חיים. בגזעי בקר חלבי האינסטינקטים האלה כמעט נהרסים, אך אצל בעלי חיים מגזעיים או אבוריג'ינים זה עדיין נמצא. אמצעי הבקרה כאן הם פשוטים יחסית: עגל מותר ליד הפרה במהלך החליבה. לפעמים זה מספיק אם העגל קרוב מאחורי המחיצה.

הסיבה השנייה עשויה להיות צמאונה הכרוני של הפרה. זה לא אומר שהבעלים מרחיקים את החיה מהמים. בהיעדר דשא עסיסי או החלפת הזנה, הפרה שותה מספיק כדי לתמוך בגופה שלה. הוא "משחרר" הרבה פחות נוזלים לייצור חלב ממה שהוא יכול אם היו מזונות המכילים הרבה נוזלים בתזונה. גם בפרות חולבות ותיקות בעונה יבשה ניתן להפחית את תפוקת החלב ל -4 ליטר ליום. בנסיבות אלה, בעל חיים שנמכר לאחרונה לא יכול לייצר חלב כלל. או שזה יספיק רק לעגל.

סיבה פיזיולוגית נוספת היא ההשלכות של דלקת בשד שהועברה בעבר. לעתים קרובות, הידבקויות בפטמות לאחר דלקת הופכות את הפרה לאיטית. קבלת חלב מחיה כזו היא משימה קשה. במיוחד כשמדובר בקולוסטרום ביום הראשון לאחר ההמלטה. הוא הרבה יותר עבה ולא עובר טוב דרך התעלה הצרה של הפטמה. יכול להיות שנראה שפרה כזו עברה, אבל אין לה חלב. זה שם, אבל בימים הראשונים רק עגל יכול להשיג את זה. לפעמים זה הגיוני ללמד אדם כזה להאכיל כמה גורים זרים.

בגלל נפיחות קשה, הפרה עלולה גם לא לתת חלב, מכיוון שהיא כואבת מנגיעה בעטין. מלכות כאלה מגרשות לפעמים את העגל. האם זה יכול להיחשב כפתולוגיה זו שאלה קשה. נפיחות בעטין לפני ההמלטה היא תקינה. זה נקרא "בתפזורת". הוא האמין כי הפרה תימעל בקרוב אם כל קפלי העור על העטין התיישרו.

אבל הנפיחות יכולה להיות קשה מאוד. ואז החיה פשוט נפגעת, היא לא מאפשרת נגיעה בעטין ו"מהדקת "את הקולוסטרום.

לפעמים הסיבה היא שפרה "לא מוכנה" לחלוב במכונת חליבה לא מתאימה. זה עלול להיפגע. לפרה יכול להיות פטנטים לא סדירים. המכונה יכולה להיות ישנה מאוד ולגרום לכאבים בעת חליבת החיה.

סיבות פתולוגיות

בפתולוגיות המצב גרוע יותר מכיוון שהן נעות בין שיבוש הורמונלי פשוט למחלות זיהומיות המסוכנות לבני אדם. הסיבות לכך שהפרה לא נותנת חלב עשויה להיות:

  • חוסר איזון הורמונלי;
  • מחלה מטבולית;
  • כל אחד מהסיבוכים שלאחר הלידה;
  • דַלֶקֶת הַשָׁדַיִם;
  • ברוזלוזיס;
  • מחלות זיהומיות אחרות.

כל חולשה ואפילו מזון יבש מדי מוביל לירידה בתפוקת החלב. אך פרה לא נותנת חלב לאחר ההמלטה מסיבות מעטות יחסית.

חוסר איזון הורמונלי

אפשרי עם חוסר פרולקטין, הורמון האחראי על ייצור החלב. פרות בכל גיל מושפעות. ייצור הפרולקטין תלוי ישירות בכמות האוקסיטוצין בגוף החיה. אך קשה מאוד לקבוע את היעדר הורמון זה ללא בדיקות מיוחדות. אם אצל בני אדם, חוסר באוקסיטוצין בא לידי ביטוי ברשימה שלמה של תסמינים פסיכולוגיים, אז אצל בעלי חיים זה קשה יותר. אין זה סביר שבעל פרה ישים לב לעצבנות של פרה כלשהי. יאשים מזג רע או החיפוש אחר מקומו בעדר. במיוחד כשמדובר בפרה.

לכן, יכול בהחלט להיווצר מצב שהאברית נמלטת, והעטין לפני הופעת העגל לא היה מלא. יכול להיות שגם חלב לא יהיה. משמעות הדבר היא כי אין מספיק פרולקטין בגופם של פרות עגל ראשון.אתה יכול לנסות לתקן את המצב על ידי הזרקת אוקסיטוצין, המגרה את ייצור הפרולקטין על ידי בלוטת יותרת המוח.

הזנה לא נכונה מעוררת הפרעות מטבוליות וסיבוכים לאחר לידה. אחד הסימפטומים לבעיות אלו הוא התפתחות דלקת השד. האחרון יכול להתעורר גם "מעצמו" בגלל פגיעה בעטין וחדירת פתוגנים לפצעים.

תאומים בפרה הם גם חוסר איזון הורמונלי לא רצוי במהלך ציד, בגלל נחשולים אפשריים בהורמונים, בעלי חיים כאלה נדחים מהמשך הרבייה: היום הם הביאו תאומים, ומחר הם "מסרבים" לתת חלב

דַלֶקֶת הַשָׁדַיִם

זה ממשיך בשלב קל או חמור. בעלים פרטיים נוהגים להבחין במחלה כאשר הפרה כבר עברה, והעטין נשאר יציב, ויש מעט חלב. לא ניתן לקבוע שלב קל ללא ניתוח. צ'ק אקספרס זמין גם לבעלים פרטי, אך לרוב הוא מוזנח. בחוות, לאחר ההמלטה, נלקחות דגימות של קולוסטרום מכל טט לפני שהילוד מתקבל לעטין.

אם דלקת בשד נובעת מסיבות לא זיהומיות, הטיפול נעשה בדרך כלל עם עיסוי ומציצה תכופה. בנוכחות סטפילוקוקוס אוראוס מומלץ אנטיביוטיקה.

ברוזלוזיס

הסיבה הכי לא נעימה למחסור בחלב. המחלה מתפתחת לאט, אין תסמינים בשלב מוקדם. מסיבה זו נדרשים בעלי בקר לחלב לעבור בדיקת ברוצלוזיס. בנוסף לתוצאות בדיקות המעבדה, בשלב מוקדם, המחלה מתבטאת בהפלה בשלב מאוחר יותר. לכן, אם פרה עולגת מבעוד מועד, ואין לה חלב, יש צורך לבדוק את חיית הברוסלוזיס בהקדם האפשרי.

הריון נמשך 9 חודשים, והפלות מתרחשות בדרך כלל רק 8-9 חודשים. מכיוון שלא מדובר בהמלטה רגילה ולא הוקם הרקע ההורמונלי הדרוש, לא מייצרים חלב.

תשומת הלב! אין צורך לנסות לחלוב פרה שהופלה.

זה מסוכן בעיקר לבעל החיה. ברוזלוזיס מועבר היטב דרך חלב גולמי.

לעתים קרובות הבעלים לא רוצה להאמין שפרתו הבריאה ומניבה כלפי חוץ היא חולה סופנית.

מה לעשות אם פרה עגלת אבל אין חלב

רצוי לקבוע את הסיבה למחסור בחלב. אבל אם ההמלטה הייתה תקינה ובזמן, ואין דלקת בשד, הרי הנקה יכולה להיגרם מזריקת אוקסיטוצין. לא ניתן עוד לתקן שגיאות האכלה המובילות להפרעות מטבוליות. אתה יכול רק לעורר את זרימת החלב.

אך עלינו לזכור כי "המשימה העיקרית" של אוקסיטוצין היא התכווצות השרירים החלקים של הרחם במהלך ההמלטה. עבור הדיוט, הדרך הקלה ביותר היא להזריק את ההורמון תת עורית או תוך שרירית. במקרה זה נדרש מינון המוכפל בהשוואה למתן תוך ורידי או אפידורלי. אך לא היו תופעות לוואי ממנת יתר של אוקסיטוצין. המינון לפרה עם הזרקה תוך שרירית הוא 30-60 IU. הזרקה אחת. כמו כן, התרופה מוזרקת אם לפרה יש צירים חלשים מדי.

תגובה! הכנסת אוקסיטוצין מיד לאחר ההמלטה מאפשרת את שחרור השליה.

לא ניתן לרפא מסטיטיס באופן מיידי. במקרה זה, העגל מושקה בקולוסטרום מפרה אחרת, ולרחם ניתן טיפול אנטיביוטי. האחרון יכול להיות בעל פעולה מקומית או כללית. במקרה הראשון מוזרקת משחה אנטיבקטריאלית לפטמות. אי אפשר לתת לגור לעטינה בשלב זה.

אם דלקת בשד התפשטה לאונה כולה או לעטין כולה, עדיף להשתמש בזריקות תוך-שריריות של אנטיביוטיקה. רצוי לנקז את תוכן העטין כל שעתיים.

אם ההמלטה הייתה מוקדמת, סביר להניח שהעגל לא ישרוד. יש למסור את דגימות הרקמה מהגופה למעבדה לבדיקה.

שליה שנשמרה, אפילו בלידת עגל בזמן, עשויה להיות סימן מוקדם לברוצלוזיס.

ייעוץ וטרינר

פרט לטיפול בדלקת השד, אין המלצות מיוחדות של וטרינרים.לפעמים אפילו אי אפשר להבין מדוע בעל חיים בריא לחלוטין לא נותן חלב. לכן, המלצות אפשריות רק אם יש סיבות ברורות.

אם הפרה לא חולבת בגלל בצקת, נותנים לה תרופות משתנות. כדי לא להעמיס יתר על המידה את הכבד והכליות בתרופות חזקות, מרתחים מרתח של שמיר. עדיף לחלוט רק את הזרעים. יש להם אפקט משתן חזק יותר. במקביל, העטין מעסה בתנועות כלפי מעלה. האונות האחוריות מנוקבות מעט בכיוון מהפטמות לזנב. חזית - קדימה לבטן.

תשומת הלב! אתה לא יכול למחוץ חזק, זה יגרום לכאב.

כדי למנוע נפיחות קשה, יש להוציא את הפרה מהתרכיזים במהלך חודש ההריון האחרון. לאחר שבועיים, העטין צריך לחזור למצב נורמלי.

לטיפול בדלקת בשד, התרופה פרקוטן מתאימה היטב. זהו טופס ריסוס לשימוש חיצוני. הם משמשים לא רק לדלקת בשד, אלא גם לחיטוי נגעי עור קלים. השתמש בחלב מאונות בריאות לא מעובדות. הנגוע בסטפילוקוקוס מוסר ונהרס. אתה לא יכול לתת את זה גם לעגל.

כל המניפולציות יכולות ליצור בעיות עבור בעל פרה שאין לו כישורים מיוחדים. במקרה זה, עדיף להזמין וטרינר.

סיכום

אם הפרה לא נותנת חלב לאחר ההמלטה, אך נראית בריאה, זריקת אוקסיטוצין ניתנת כעזרה ראשונה. ניתן להסיר את הנפיחות לבד. שאר הבעיות של מחסור בחלב דורשות התערבות של מומחה ואבחון מדויק.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה