כיצד לחפור את האדמה ביד: בעזרת חפירה, במהירות, בקלות, אתת פלא, באביב, בסתיו, צילום, וידאו

עבור חלקם גן גן הוא הזדמנות לספק למשפחותיהם מוצרים טעימים וטבעיים, עבור אחרים זה תחביב מעניין, ולחלקם זה אפילו אמצעי הישרדות אמיתי. בכל מקרה, עיבוד אדמות בעיבוד גן ירק הוא החלק המשמעותי ביותר ועתיר העבודה בכל העבודה. בחלק מהמקרים לא כל כך קל לחפור גן עם חפירה, אך בשטחים קטנים שיטה זו היא עדיין אחת העיקריות לעיבוד האדמה.

בחירת הכלי הנכון

עם זאת, עם התפתחות הטכנולוגיה המודרנית, הומצאו זה מכבר שיפורים רבים באת הרגילה. הם מאפשרים איפשהו להאיץ את התהליך, ובאיזשהו מקום לפשט אותו כך שחפירת הקרקע ביד לא הייתה כל כך קשה, וההשלכות של מאמץ פיזי לא השפיעו כל כך על הרווחה הכללית.

קִלשׁוֹן

אחד המכשירים העתיקים ביותר, המשמש לעתים קרובות לחפירת גן ירק, הוא קלשון רגיל. עם זאת, חפירות קלשונים חופרות משמשות באופן מסורתי לחפירת הקרקע. הם נבדלים מהקלשונים הרגילים בשיניים חזקות וקצרות יותר, אשר בחתך שלהם מזכירות יותר טרפז. לרוב הם לא מרותכים, אלא מזויפים.

קלשון הוא כלי נוח הרבה יותר לעיבוד האדמה אפילו אפילו את חפירה. לא בכדי רבים מהתקנים המודרניים המשופרים הבאים נוצרו בדיוק על פי עקרון הקלשון. אחרי הכל, הם מאפשרים לך להרים בו זמנית את שכבות האדמה, לשחרר אותן מבלי לחתוך את שורשי העשבים. יחד עם זאת, העומס הכולל על הגוף מצטמצם משמעותית בשל העובדה שחלק משמעותי מהאדמה עובר דרך השיניים, ואין צורך לקרוע אותו מהקרקע.

כתוצאה מכך, המזלגות מתאימים במיוחד לחפירת אדמה לחה וכבדה במיוחד, אשר יכולה להיצמד יותר מדי לחלקי המתכת של היצירה. לכן, הם משמשים לרוב לחפירת קרקעות חימר או אבנים.

בנוסף, השימוש בקלשון הוא יותר ממוצדק על מנת לחפור בקלות קטע של הגן המכוסה בדשא. מכיוון ששיניים חדות הרבה יותר קלות לחדור לדשא הדשא של הגן מאשר להב חפירה מוצק. יחד עם זאת, הם לא חותכים את שורשי העשבים הרב שנתיים, אלא שולפים אותם אל פני האדמה כולה. זה מאפשר הדברה יעילה יותר של עשבים שוטים בהמשך. ואכן, עשבים רבים, כגון עשב חיטה, מסוגלים לנבוט בקלות גם מחתיכות קטנות של קני שורש שנותרו באדמה.

הקלשון הוא הכרחי גם לחפירת אתר בשתי קומות, כאשר יש צורך לשחרר בעזרתם את השכבה השנייה והנמוכה ביותר של כדור הארץ.

כדי לחפור גן עם קלשון, זה מספיק כדי להתאמץ במינימום. אך עבור חלקות אדמה גדולות הומצאו מכשירים נוספים לחיסכון בעבודה, עליהם יידון להלן.

את חפירה

האת, כמובן, היא כלי ללא תחרות במגוון הרב-תכליתי שלה, שכן ניתן להשתמש בה לא רק כדי לחפור כמעט כל שטח, אלא גם לחפור בור או תעלה כמעט בכל גודל. בעזרת כף אתה יכול גם לחפור ערוגות גן, ערוגות פרחים, ואדמה בתולית המכוסה בעשבים רב שנתיים שלא עובדו כבר מספר שנים. מבין הכלים הידיים, אולי רק את חפירה יכול להתמודד לחלוטין עם אדמה בתולית. קלשון יכול להיות תוספת טובה, אך ניתן להתגבר על דשא צפוף מדי בעזרת חפירה מושחזת היטב.

תשומת הלב! הכלי האמין והעמיד ביותר לחפירת אדמות בתוליות הוא חפירת טיטניום.

כדי לחפור במהירות גינה עם חפירה במינימום מאמץ, אורך הידית שלה צריך להיות כזה שקצהו מגיע למרפק כאשר הלהב טובל באדמה 20-25 ס"מ. לפעמים ידית חפירה עם אחיזה מיוחדת היא בשימוש. אבל זה יכול להיות פחות נוח לחפור עם זה. הוא מתאים למי שלאצבעותיו אין כוח גדול.

להב חפירה מעוגל יכול גם להקל על העבודה כשהוא מחליק לקרקע ביתר קלות מאשר ישר.

חפירת פלא "שומה"

השאיפה המתמדת למצוינות והקלה על העבודה הקשה בחפירת אדמות באתר הובילו להופעתם של מגוון מכשירים, ביניהם את חפירת הפלא היא הפופולרית ביותר. יש לה שינויים רבים ושונים, אך כולם נוצרים על פי אותו עיקרון.

חפר שובל נס הוא אגרגט המורכב משני מזלגות מנוגדים, רוחב בין 43 ל -55 ס"מ. מספר השיניים יכול לנוע בין 6 ל 9. מזלגות העבודה העיקריים ניתנים להזזה ומוברגים למסגרת עליה ממוקמות השיניים הנגדיות. משענת רגליים מחוברת אליו, מה שמקל, ללא עומס נוסף על הגב, להניע את האת לקרקע. לאחר מכן, ידיות ידית הכלי מוטות תחילה לעבר עצמן, ואז מטה. בפעולה האחרונה מזלגות העבודה דוחפים את שכבת האדמה דרך השיניים המנוגדות, ומשחררים את האדמה מעשבים שוטים ובמקביל משחררים אותה. חפירה נכונה של האדמה לגן פירושה ניסיון לא לערבב את שכבות האדמה העליונות והתחתונות שלא לצורך.

חָשׁוּב! היתרון בחפירת האדמה באמצעות "שומה" בהשוואה לאת רגילה הוא בכך שהאדמה הפורייה פשוט משוחררת, אך אינה משנה את מיקומה בחלל ויתרה מכך, אינה יורדת.

למרות המשקל המשמעותי של שופל הנס "שומה", כ -4.5 ק"ג, לא קשה לעבוד איתו. ניתן לגרור אותו רק באתר. אך עיקר המאמצים לחדור לקרקע מתרחשים בדיוק בשל משקל הכלי עצמו.

בסרטון תוכלו לראות בבירור כיצד לחפור את כדור הארץ בעזרת אתת פלא:

בנוסף, בזכות העבודה הנוחה יותר, מואץ תהליך חפירת גן הירק. תוך שעה אחת תוכלו לעבד בין שטח אחד לשני דונם, בהתאם לצפיפותו. יחד עם זאת, העייפות, בעיקר בגב ובזרועות, מורגשת כמינימלית. לכן את חפירת הנס "שומה" פופולרית במיוחד בקרב נשים וקשישים, שכמעט אי אפשר היה לחפור גן לפני כן.

יש גם מגבלות בעבודה של אתת הנס "חפרפרת". יהיה לה קשה לחפור אדמות בתוליות, הוא מותאם יותר לחפור ערוגות או ערוגות בארץ, מעט מגודל עשבים שוטים.

בנוסף, בגלל הידית הגבוהה למדי, יהיה להם קשה לפעול בחממה נמוכה.

המרטש "מחפר"

העיקרון של שימוש במזלגות כפולות להרמה והתרופפות הקרקע משמש בתכנונים רבים, ובמיוחד במרטף החופר. בהשוואה לשומה, לחופר יש הבדלים בעיצוב:

 • המזלגות מחוברים בזווית זו לזו על צירים, ואילו אין מיטה קבועה.
 • בתחילה יש למכשיר שני פירים, המחוברים יחד בידית.
 • הדום תופס יותר מקום, מה שהופך את הכלי לרחב יותר והופך את העבודה לקלה עוד יותר.

אך כל ההבדלים הללו אינם מהותיים, באופן כללי, עקרון פעולתו של המרטש "דיגר" אינו שונה בהרבה משובל הנס.

חָשׁוּב! בשל רוחבם הרב, די נוח להם לחפור שטחי אדמה גדולים, למשל להכין גן ירק לשתילת תפוחי אדמה.

אך מאותה סיבה, היחידה עשויה להועיל מעט לערוגות צרות או ערוגות פרחים.

חפירה "טורנדו"

טורנדו הוא שם מותג ידוע למדי שתחתיו מיוצרים כלי גינה רבים. חפירה "סופת טורנדו" במבנה ובעיקר פעולתה אינה שונה כמעט מהגד הנס "חפרפרת".

אבל יש גם קורט "טורנדו" פופולרי, שהוא מוט ארוך עם ידיות ארוכות מעוגלות בקצה אחד ושיניים חדות, מפותלות בכיוון השעון. הוא מאפשר לחפור ולשחרר את הקרקע לעומק של 20 ס"מ. ידית הכלי מתכווננת בקלות לאורכה לגובה האדם העובד עם ה"סערה ".

בשל גודלו הקטן של הכלי, נוח להם במיוחד לעבוד על חלקות אדמה קטנות, מתחת לעצים או לשיחים, בערוגות פרחים קטנות או בערוגות צרות. "טורנדו" מאפשר לך לעבוד אפילו מעט מגודל באזורי דשא, אך עבור שטחים גדולים הוא אינו מועיל.

פלאים מסתובבים

נעשה שימוש בעקרון פעולה דומה במקצת בעבודה עם קלשון נס סיבובי. הם מורכבים מציר ארוך עם ידית ארוכה בצורת T. המוט הראשי מתכוונן גם לאורכו כדי להתאים עד כמה שניתן לגובה האדם שעובד איתו.

לתחתית המוט מחוברים מזלגות שצוללים בקרקע ואז מסתובבים בכוח הידית המשמש כמנוף.

כשעובדים עם מזלגות הנס המסתובבים, מבטלים גם מאמצים לכיוון הגב או הרגליים. באופן טבעי גם תפוקת העבודה עולה. אך הכלי אינו מתאים לעבודה עם קרקע קשה או אבנית.

החותך השטוח של פוקין

הכלי המדהים הזה הומצא לפני זמן לא רב, בסוף המאה שעברה. אבל הוא כבר הצליח לצבור לעצמו פופולריות רבה בזכות קלילותו ורבגוניותו.

בעזרת החותך השטוח של פוקין תוכלו לבצע בקלות את סוגי העבודות הבאות:

 • התרופפות האדמה;
 • ריסוק פיסות אדמה;
 • היווצרות מיטות;
 • גיזום והסרת עשבים שוטים;
 • הילינג;
 • חיתוך חריצים באדמה לזריעת יבולים שונים.

במקרה זה, ישנם מספר דגמים של חותך שטוח, שונים בגודל הלהב. לפיכך, חותך המטוס מתאים הן לעיבוד מגרשים גדולים יחסית (עד כמה מאות מ"ר) והן למקומות צרים אליהם בקושי תוכלו להגיע בעזרת כלי אחר.

מטפח ידיים

מטפחי ידיים הם סוג שלם של כלים שנועדו לחפור גן ירק, לשחרר וליצור מיטות.

ישנם 3 סוגים עיקריים של מטפחי יד בסך הכל:

 • סיבובי או בצורת כוכב;
 • מטפחים-קרעים;
 • מסירי שורשים.

כפי שהשם מרמז, אצל המטפחים מהסוג הראשון מותקנים כמה קרעים בצורת כוכב על הציר המרכזי.

על ידי לחיצה על הידית והנעת היחידה לאורך הקרקע בו זמנית, האדמה משתחררת עם השמדת עשבים שוטים במקביל. אך מודלים אלה אינם מתאימים לעבודה על סוגי אדמה כבדים, במיוחד אם הם מכוסים בקרום חימר מוקשה.

במקרים האחרונים, יש צורך להיעזר במטפח-קורע. יש לו כמה שיניים מעוקלות קצרות למדי, אך קשות וחדות שמגלגלות לאורך הציר המרכזי. בעזרתם, יחידה זו, תוך שימוש במאמץ מסוים, מסוגלת להתמודד עם קרקעות צפופות וכבדות למדי.

מסירי שורשים מתאימים באופן אידיאלי להרפייה נקודתית של האדמה, להסרת עשבים שוטים עם קנה שורש חזק ועמוק, כמו גם לחפירת חורים בעת שתילת שתילים של גידולי גן.

כמה עמוק אתה צריך לחפור את האדמה

ישנן מספר גישות לעיבוד קרקעות. יש גננים הסבורים כי יש לחפור את האדמה מדי שנה, לפחות לעומק כידון האת, כלומר 25-30 ס"מ.

אחרים, הדוגלים בגישה טבעית ואורגנית יותר לגידול צמחים, רואים צורך לשחרר מעט את שכבת האדמה העליונה של כדור הארץ מדי שנה, עד לעומק 4-5 ס"מ. זה אמור להספיק לזריעה ולפיתוח ראשוני של זרעים. . בעתיד, שורשי הצמחים עושים את דרכם, תוך שימוש במעברים טבעיים בקרקע. נכון, בשיטה השנייה, יש צורך ליצור מדי שנה שכבה משמעותית של מאלץ אורגני על המיטות, בעובי של 10-15 ס"מ לפחות.

בכל מקרה, אם אנו עוסקים באדמה בתולית, כלומר בשטח אדמה המכוסה בצפיפות דשא, אז בהתחלה יש לחפור אותה לפחות פעם אחת. זה הכרחי, קודם כל, כדי להסיר את קני שורש העשבים, שלא יאפשרו לצילומים צעירים של צמחים מעובדים להתפתח באופן מלא.

כיצד לחפור במהירות ובקלות גן ירק

כדי לחפור במהירות גינה, מומלץ להקפיד על הטכנולוגיה הבאה:

 1. ראשית, סמן את הגבולות המשוערים של הגן העתידי בעזרת יתדות וחבל מתוח.
 2. ואז נחפר תעלה לאורך אחד הצדדים, בערך כידון חפירה עמוק. רוחב התעלה במקרה זה שווה גם לרוחב להב האת.
 3. כל האדמה המופקת משוחררת מיד משורשי עשבים שוטים ותוספים מכניים אפשריים (אבנים, פסולת).
 4. האדמה מהתעלה הראשונה ממוקמת במקום נפרד, כך שבהמשך ניתן להשתמש בה.
 5. במקביל לראשונה, נחפרת התעלה הבאה, שממנה מתמלא החריץ הקודם באדמה.
 6. על פי תכנית זו הם ממשיכים לחפור את האדמה עד לסיום סיום החלקה שהוכנה לגן.
 7. ואז התעלה האחרונה מתמלאת אדמה שהופקדה מראש מהתעלה הראשונה.

כיצד לחפור במהירות אדמה בתולית

אדמות בתוליות נקראות בדרך כלל חלקות אדמה שלא עובדו במשך 10 שנים ויותר. בדרך כלל הם מכוסים בשכבה עבה של דשא, מה שמקשה על הזריעה והטיפול בצמחי גן. אך מצד שני, בארץ המנוחה הצטברו הרבה חומרים שימושיים לצמיחה והתפתחות של צמחים, שיכולים לשמש לטובת הגנן. ניתן יהיה לחפור במהירות אדמה בתולית במדינה, אולי לא באופן מיידי, אך התוצאה תהיה שווה את המאמץ.

ישנן מספר דרכים לעיבוד אדמות בתוליות, אך רק אחת יכולה להיקרא מהר - יצירת מיטות בתפזורת. במקרה זה, פני המיטות העתידיות מכוסים בקרטון או בחומרים אחרים, והמעברים מטופלים בקוטלי עשבים. ואז, מלמעלה, המיטות העתידיות מכוסות באדמה פורייה שהוכנה מראש. הוא משמש לזריעת זרעים או לשתילת שתילים.

שיטה זו, למרות מהירותה, היא מאוד עתירת חומרים, מכיוון שהאדמה לשתילה תצטרך לכרות במיוחד בצד. אם הזמן מאפשר זאת, אתה יכול לעשות אחרת. פשוט מכסים את האזורים המוקצים למיטות בשכבת קרטון, לוחצים כלפי מטה עם חפצים כבדים ומשאירים את האדמה להבשיל במשך כל העונה. במקרה זה, עד הסתיו, כל החלק העשבוני של הסד יירקב והאדמה תהיה מוכנה לעיבוד באמצעות כל אחד מהכלים לעיל.

אתה יכול גם לחפור אדמה בתולית במדינה במו ידיך פשוט על ידי סיבוב שכבות הגז עם הדשא הירוק. תפוחי אדמה נטועים בסדקים שנוצרו, אשר לאחר הנביטה, הם מכוסים בשפע עם כל חומר אורגני.

עד הסתיו, על אדמת הבתולה לשעבר, אתה יכול לקצור תפוחי אדמה ולקבל אדמה שמתאימה למדי לעיבוד נוסף.

איך לחפור נכון את האדמה מתחת לגינה

ישנם כמה כללים בסיסיים כיצד לחפור את כדור הארץ כראוי בעזרת חפירה כדי לא לגרום נזק מיוחד לבריאותך:

 • אתה לא צריך לנסות לחפור את כל חלקת האדמה בבת אחת, במיוחד אם שטחה די משמעותי, וחווית המאמץ הגופני אחרי החורף מצטמצמת לאפס.
 • יש להתקין את האת אנכית ביחס לקרקע, כך שבמאמץ מינימלי הכידון יכול להיכנס לקרקע לעומקו המרבי.
 • אתה לא צריך להרים יותר מדי אדמה על האת בכל פעם. עדיף לעשות יותר תנועות קטנות אך תכופות.
 • אין צורך לחפור באדמה שעדיין לחה אחרי החורף או קפואה. זה יכול להוביל לדחיסה רבה יותר של כדור הארץ. עדיף להמתין מעט בזמן שהאדמה מתייבשת מעט.
 • אתה לא צריך ללכת על פיסת אדמה שכבר נחפרה לפני זריעה או שתילת שתילים, כדי לא להפחית את כל המאמצים שהושקעו לאפס.

איך לחפור אזור מגודל עם חפירה

יש דרך נוספת לחפור אתר מגודל עשב. לשם כך הוא מטופל מראש באחד מקוטלי העשבים. לאחר מספר שבועות האתר נחפר על פי הטכנולוגיה שתוארה לעיל. כעבור שבוע מוחל קומפלקס דשנים מינרליים והאדמה מתרופסת שוב.

האדמה מוכנה לזריעה ולשתילה.

כיצד לחפור אדמה קפואה בעזרת חפירה

כאמור לעיל, אין היגיון רב לחפור אדמה קפואה כדי לבנות גן ירק, שכן לאחר הליך זה האדמה יכולה להיות דחוסה עוד יותר. אך אם ישנן נסיבות מיוחדות המאלצות אתכם לחפור אדמה קפואה, תוכלו להשתמש בטכניקות הבאות:

 • צרו אש במקום החפירה העתידית, ואחרי שהיא נשרפה, חפרו את האדמה החמה כבר.
 • השתמש בג'אמר או מכוש, ורק לאחר הסרת האופק הקפוא העליון, המשך לחפור בעזרת חפירה.

האם אני צריך לחפור גן בסתיו

חפירת אדמות בסתיו נחוצה במיוחד להתפתחות ראשונית של חלקה מגודלת או אדמה בתולית. במקרה זה, עדיף לחפור את האדמה בשכבות גדולות ולהשאיר אותה בצורה זו לפני החורף. כפור חודר לתוך הסדקים שנוצרו ומקפיא באופן מהימן יותר זרעי עשבים, ומונע מהם להתפתח עוד באביב. עדיף לחפור את האדמה בסתיו עם יישום בו זמנית של דשני זרחן על האדמה, כך שהם יהיו זמינים לשורשי הצמחים עד האביב.

בנוסף, לאחר חפירת הסתיו, האדמה, ככלל, רוויה היטב בחמצן.

אבל אם הגן פותח במשך זמן רב, אז אין שום טעם לחפור אותו בסתיו. עדיף להניח אותו עם שכבה נוספת של מאלץ ', לאחר שנרקב, ישמש דשן טוב לצמחים באביב ובקיץ.

סיכום

לחפור גן עם חפירה פירושו לבצע עיבוד יסודי ואמין יותר של האדמה לפני שתילת צמחים מעובדים. ושפע הדגמים המשופרים של אתים ומזלגות יאפשר לך לבצע את העבודה בהקדם האפשרי ובמאמץ מינימלי.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה