הידראנגאה מחוספס: זנים, שתילה וטיפול, ביקורות, תמונות

הידראנגאה מחוספס הוא צמח עם פרחים יפים, שייך למשפחה עם אותו שם. הוא ממוצא מזרחי וגדל בטבע על חופי סין ויפן. במאה ה -19, הידראנגאה הגיעה לאירופה, שם התאהבה מיד בחובבי עיצוב גינות רבים.

תיאור של הידראנגאה גסה

מרבית המינים ממשפחת הורטנסיה הם שיחים שגובהם 3 מ 'ורוחב 2 מ'. חלק מנציגיה הם בעלי צורה דמוית עץ, בנוסף נמצאים גם גפנים ביניהם. לשיחי הידראנגאה ענפים עבים. יש להם תפרחות גדולות בגוון לבן או לילך.

באמצע הם מורכבים מפרחים קטנים רבים, סביב ההיקף הם מוקפים בכמה לבנים גדולים עם ארבעה עלי כותרת.

העלים יכולים להיות גדולים למדי - עד 35 ס"מ ורוחב 25 ס"מ. הצבעים שלהם משתנים במהלך העונה. העלווה הצעירה היא ירוקה כהה, קטיפתית. לקראת סוף הקיץ הוא משנה את צבעו לכתום כהה. מערכת השורשים חזקה, מסועפת.

הצמח קשה מאוד: ניתן לגדל את הידראנגאה בתנאים קשים ובטמפרטורות נמוכות יחסית. באקלים ממוזג, ניתן לטפח אותו כמעט בכל מקום. הוא פורח בסוף הקיץ או בתחילת הסתיו.

זנים של הידראנגאה גסה

נכון לעכשיו, ישנם מספר זנים של הידראנגאה גסה. בנוסף, אנו עובדים כל הזמן על השגת חדשים. הזנים הפופולריים ביותר של תרבות זו נחשבים להלן.

מקרופיל

גובה הידראנגאה זה הוא 1.5 מ '. יש לו עלים מחוספסים, בגיל ההתבגרות עם שערות עדינות. אורכם מגיע ל 35 ס"מ, רוחב - עד 20 ס"מ. התפרחות גדולות למדי - בחלק מהדגימות הקוטר מגיע ל -20 ס"מ. הידראנגאה מקרופילה מחוספסת מוצגת בתמונה למטה.

לתפרחות הכדוריות של זן זה מגוון גוונים, באופן כללי, צבע הצמח תלוי בחומציות האדמה.

חָשׁוּב! ככל שהאדמה בסיסית יותר, כך פרחי הידראנגאה חיוורים יותר. בקרקעות חומציות הן כחולות, בקרקעות אלקליין הן ורודות או לילך.

סרג'נט

גובה היבול יכול להגיע ל -4 מ '. זהו אחד הזנים הפופולריים ביותר עם עלים קטיפתיים. המאפיין העיקרי של זן זה הוא שינוי הצבע בהדרגה בתפרחת אחת ומעבר חלק מגוון לילך לורוד (ואז לכחול) על שטח השיח כולו. בנוסף, בחלק מהצמחים עלי הכותרת יכולים להיות לבנים או בעלי קצה לבן.

הפריחה מאוחרת וארוכה למדי, היא מתחילה בספטמבר ונמשכת עד הכפור הראשון

שוקו חם

המגוון שהוצג יחסית לאחרונה. יש לו תפרחות ענקיות - עד 30 ס"מ קוטר.

גם העלים מזן זה משנים את צבעם, אך בניגוד לשינוי הקלאסי מירוק לכתום, יש לו מעבר מכסף לזית

צבע היריות משתנה גם עם הזמן: ככל שהטמפרטורה יורדת, הם הופכים לאדומים.

חָשׁוּב! למגוון השוקולד החם, גם ללא עלווה, השפעה דקורטיבית גבוהה בשל גבעולי צבע אופייני.

הידראנגאה מחוספסת בעיצוב נוף

הידראנגאה מחוספס נמצא בשימוש נרחב בעיצוב נוף. שיחים גדולים יכולים לשמש מונו-תרבות באזורים גדולים.מהם תוכלו ליצור משוכות צפופות, להשתמש בהן כצמחי שפה בשבילים רחבים.

כאלמנט עיצובי נפרד, הידראנגאה מחוספסת תיראה מעבר לכל תחרות, שכן פרחים בהירים ויפים מושכים תשומת לב.

הכנת ספסל עם זן מקרופילה היא שימוש נפוץ בנוף של אזור פארק

טוב להשתמש גם בהידראנגאה גסה כאלמנט מרכזי בערוגה גדולה, המוקפת בשיחי צמחים בהירים וגדולים שפרחיהם ינוגדו לה. היא נראית טוב מוקפת שנתיים מגוונות.

חורף הידראנגאה גס

להידראנגאה קשיחות חורף טובה, אולם בכפור של כ -30 מעלות צלזיוס, מומלץ לבודד את מעגל הגזע כמעט על מנת להגן על שורשי הצמח מפני הקפאה. עלים שנפלו של עצים או נסורת יכולים לשמש כחומר כיסוי.

שתילה וטיפול בהידראנגאה גסה

נטיעה וטיפול בהידראנגאה גסה אינה קשה במיוחד. הדבר היחיד שיש לשים לב אליו הוא השקיה, שכן הצמח זקוק להרבה לחות.

בחירה והכנה של אתר הנחיתה

מקום אידיאלי להידראנגאה גסה הוא אזור המוגן מפני הרוח בצל חלקי. האדמה חייבת להיות מזינה ורמת pH היא 5.0 לפחות (להיות חומצית מעט).

הכנה ראשונית של האתר להידראנגאה גסה מורכבת מפינוי עשבים שוטים ומריחת דשנים מינרליים (עד 20 גרם סופר-פוספט לכל מ"ר 1). זה חייב להיעשות שבועיים לפני השתילה. בדרך כלל, זה מתבצע באביב.

לפני השתילה יש לטפל בשתיל של הידראנגאה גסה עם ממריץ גדילה על ידי טבילה של שורשיו, למשל, בתמיסה של Epin. מיד לפני התקנתו לבור, מומלץ לרסס אותו בתמיסת 0.2% של אשלגן פרמנגנט על מנת לחטא אותו מפטריות ומזיקים.

כללי נחיתה

הנחיתה מתבצעת על פי התוכנית הבאה:

 1. הם חופרים חור בעומק 60 ס"מ וקוטר 70 ס"מ.
 2. שכבת ניקוז של אבן כתושה גדולה או לבנים שבורות מונחת על הקרקעית.
 3. להירדם בבור 15-20 ס"מ של תערובת אדמה.
 4. מותקן בו שתיל.
 5. מפזרים למעלה אדמה ומהדקים קלות.
 6. השקיה מתבצעת עם 20-30 ליטר מים.

לאחר השתילה הצמח אינו מושקה במשך שבוע ואז עובר ללוח השקיה הסטנדרטי.

ההשקיה הראשונה של הידראנגאה גסה מתבצעת מיד לאחר השתילה

מומלץ לחלוט מיד את השיח בשכבת כבול בגובה 5-10 ס"מ.

השקיה והאכלה

הידראנגאה מחוספסת היא תרבות אוהבת לחות. השקיה מתבצעת כל 3-4 ימים. הנורמה שלהם היא בין 30 ל -50 ליטר מים מתחת לשיח אחד. רצוי לחדש את שכבת האלומיניום כל 1-1.5 חודשים.

בשנים הראשונות והשנייה לאחר השתילה, הידראנגאה הגסה אינה מוזן. החל מהשנה השלישית מומלץ את לוח הזמנים הבא:

 1. אפריל - דשני חנקן לגידול מסה ירוקה (אוריאה).
 2. יוני - תוספי מינרלים אשלגן-זרחן (סופר-פוספט).
 3. יולי - חומר אורגני (זבל רקוב, קומפוסט, תמיסת זבל עוף).
 4. ספטמבר הוא דשן מורכב המכיל אשלגן, זרחן, מגנזיום ובורון.

במקרה האחרון, מומלץ לרכוש תערובת הזנה מיוחדת לצמחי נוי.

קִצוּץ

הצמח אינו גזם במשך 2-3 השנים הראשונות. בעתיד, עיצוב וחיטוי הכתר מתבצע פעמיים בעונה. הראשון מבוצע מיד לאחר שהשלג נמס.

באביב, למעט הסרת יורה שאינה בחורף, כל השנה שעברה מקוצרים לניצן הנמוך ביותר

גיזום תברואתי נעשה בסתיו. זה חלק מהכנת הצמח לחורף.

מתכונן לחורף

בסוף הסתיו מחוטאים את הצמח, פוגעים בו יורה וזקנים מדי. לאחר מכן מתבצעת השקיה בהטענת מים ומעגל תא המטען נמעך בשכבת קש, נסורת או עלים שנפלו בגובה של עד 20 ס"מ. במקרה של אקלים קר במיוחד, שכבת המגן מכוסה בסרט או אגרופיבי. לְמַעלָה.

חָשׁוּב! על מנת למנוע הצפה באביב, ברגע שהשלג נמס, יש להסיר את הסרט ואת שכבת הכיסוי.

שִׁעתוּק

הידראנגאה מחוספס מתרבה בכל הדרכים הקיימות:

 • זרעים;
 • ייחורים;
 • שכבות;
 • מחלק את הסנה.

שלא כמו גידולי נוי רבים, משתמשים בתפוצה של זרעים של הידראנגאה מחוספסת לעתים קרובות למדי, מכיוון שצמחים הגדלים בדרך זו מתחילים לפרוח מוקדם יחסית.

שיטת התפשטות היעילה ביותר, הנותנת את כמות החמלה המרבית, היא באמצעות ייחורים. הם מתקבלים מענפים צדדיים.

אורך החיתוך צריך להיות לפחות 15 ס"מ, ומספיק עליו ניצן אחד בלבד

השתרשות מתבצעת במצע המורכב מכבול וחול למשך חודש. יש לשמור על האדמה לחה. ברגע שהחיתוך מגיע לאורך 30-40 ס"מ, הוא מושתל למקום קבוע.

מחלות ומזיקים

החסינות של הידראנגאה הגסה גבוהה מאוד. הצמח מושפע לעתים רחוקות ממחלות ומזיקים. אם זה קורה, סביר להניח שהסיבה היא טכנולוגיה חקלאית לא נכונה.

הבעיה הנפוצה ביותר בהידראנגאה גסה היא כלורוזיס עלים. במקרה זה, צבע הלוחות מתחיל להשתנות לצהוב, אך הוורידים תמיד נשארים ירוקים.

עם הזמן העלים מכוסים בכתמים חומים כהים או חומים, בהמשך מופיעים חורים במקומם.

מחסור בברזל הוא הגורם למחלה. לצורך הטיפול יש להסיר את האזורים הפגועים, לטפל בחלקי הצמח הנותרים בתמיסה של 4.5% של ברזל גופרתי.

במקום השני מבחינת תדירות ההתרחשות נמצאת טחב האבקתי הידוע - מחלה הנגרמת מפטריות ממשפחת האריסיפוס.

עלים מופיעים כתמים אפורים חיוורים שמתכהים עם הזמן.

כדי להילחם בטחב אבקתי משתמשים בתרופות שונות (תערובת בורדו, גופרת נחושת, נתרן פחמתי וכו '), אך עבור הידראנגאה גסה, פונדאזול היא התרופה הטובה ביותר. משתמשים בו 3-4 פעמים, מתיזים צמחים שלמים במרווחים של שבוע אחד.

מבין המזיקים, הידראנגאה הגסה מותקפת לרוב על ידי קרדית עכביש - נציגה קטנה של פרוקי רגליים הניזונה ממיץ צמחים. גודלו פחות ממילימטר ולעיתים הוא בעייתי לזיהוי.

הסימפטומטולוגיה של נגע קרציות אופיינית מאוד - קורי עכביש עם נקודות לבנות קטנות מופיעים בחלק התחתון של העלים.

התרופה הטובה ביותר למזיק זה היא קוטלי חומצה חזקים: אקטליק, אסקרין, איסקרה.

חָשׁוּב! השימוש באמצעים כאלו הורס גם טפילים אחרים - כנימות, פשפשים וחוליות.

סיכום

הידראנגאה מחוספסת היא צמח יפה עם מגוון רחב של צבעים וצורות. מלבד הפרחים היפים, העלים הגדולים שמשנים את צבעם בסוף העונה הם גם דקורטיביים מאוד. הצמח נמצא בשימוש נרחב בעיצוב נוף.

ביקורות על הידראנגאה מחוספסת

אנדריי בלי, בן 40, אוריאול
הידראנגאה מחוספסת היא אחד הצמחים היפים ביותר שגדל ומתרבה יפה באקלים שלנו. התפרחות הגדולות שלה נראות מאוד אטרקטיביות ובזבזניות. אני מגדל את היבול הזה יותר משנה ויכולתי לומר שהוא צמח עמיד ויציב מאוד בקרב צמחים רב שנתיים. גם לחורפים קרים אין השפעה רבה על מראהו ועוצמת הפריחה שלו. היא סובלת לחלוטין ייחורים וניתן לתת כמעט לכל צורה. יחד עם זאת, הטיפול בה פשוט מאוד ולא ניתן להשוות אותו במורכבות, למשל עם שלפוחית, ואף יותר מכך, ורדים או אדמוניות. אני ממליץ על הידראנגאה מחוספסת לכל מי שרוצה להשיג צמח יפה בעלות מינימלית.
אנה מיכייבה, בת 37, ניז'ני נובגורוד
הורטנס מחוספס הגיע אלי במקרה. לא ידעתי מה לעשות עם זה ושמתי אותו בפינת הגן, במיוחד לא חשבתי מה יקרה הלאה. אך ברגע שהגיע לפריחתו של שיח יפהפה זה, החלטתי להשתיל אותו מיד למקום אטרקטיבי יותר ולסדר ערוגה סביבו.שלוש שנים לאחר מכן, הידראנגאה גדלה והפכה למרכז קומפוזיציה יפהפייה, אשר בנוסף לה כוללת אסטרות, אירוסים ופרגים. עכשיו ערוגה ענקית במרכז האתר היא הגאווה שלי, וכל האורחים מקנאים בי.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה