אירוסים סיביריים: זנים עם תמונות ושמות, תכונות פריחה

אירוסים זכו להכרה בגננים בשל מגוון צבעי הפרחים. בתכנון נוף משתמשים בצורות היברידיות. הם יכולים להיות גבוהים וגמדים, עם פרחים פשוטים או כפולים. תמונות של אירוס סיבירי וזנים שלו יעזרו לך להחליט על בחירת הזן לגינה.

תיאור כללי של אירוסים סיביריים

זן בר של אירוס סיבירי (Íris sibírica) גדל בחלק האירופי, בסיביר ובמזרח הרחוק. שטח תפוצה רחב למדי נובע מהתנגדות הכפור של הצמח, יומרות לתנאי מזג האוויר והרכב האדמה.

התרבות נחשבת למין בסכנת הכחדה המוגנת על פי החוק בלטביה, אוקראינה, בלארוס ורוסיה

תיאור האירוס הסיבירי (בתמונה), המופיע בספר האדום:

 1. הגבעולים זקופים, מסועפים לעיתים קרובות, וגדלים עד לגובה 110 ס"מ.
 2. העלים צרים, לינאריים, אורכם 80 ס"מ ורוחבם 5 ס"מ. לוחות העלים רכים, ירוקים כהים, עם קצוות חלקים וקצה מחודד.
 3. פרחים קטנים - בקוטר של עד 6 ס"מ. ממוקם בחלק העליון של הפדונקלים. כתפיות צניחה, בצורת אליפסה, עלי הכותרת המרכזיים זקופים, קעורים לכיוון המרכז.
 4. הצבע הוא סגול או כחול, עם כתמים לבנים או צהבהבים בבסיס עלי הכותרת התחתונים.

מערכת השורשים שטחית, זוחלת, מסועפת מאוד. הצמח מייצר צמיחת שורשים רבה. באזור אחד הוא יכול לפרוח יותר מ -15 שנה.

מתי ואיך פורחים אירוסים סיביריים

באירוסים סיביריים יש פרחים קטנים, אך יותר מהם נוצרים מאשר זנים יפניים. בגיל ארבע יוצר הצמח עד 35 ניצנים. זמן הפריחה תלוי בזן, בעיקר ממאי עד יוני. הניצנים אינם פורחים בו זמנית, מחזור החיים של דגימה אחת הוא 5 ימים. זמן הפריחה של הקשתית הסיבירית הוא 15-21 יום, אינדיקטור זה תלוי גם במגוון.

מאפיינים מובהקים של אירוסים סיביריים

היתרונות העיקריים של אירוסים סיביריים כוללים את עמידות הכפור הגבוהה של התרבות. בזכות איכות זו ניתן לגדל את הצמח באזורי אקלים שונים (3-9). האירוסים קשוחים, עם טכניקות חקלאיות פשוטות, עמידים בפני מתח, אינם מגיבים לשינויי טמפרטורה ולחוסר תאורה.

חָשׁוּב! התנאי היחיד לגידול הוא כי הרכב הקרקע חייב להיות ניטרלי או מעט חומצי.

קרקע עם תגובה לכיוון אלקליין אינה מתאימה לשתילה.

מינים פראיים והכלאות המבוססים עליהם מאופיינים בחסינות גבוהה

צמחים אינם מדביקים זיהומים ומזיקים בגינה.

זני אירוסים סיביריים

אירוסים סיביריים כוללים זנים היברידייים ללא זקן של לימניריס. לרוב, הצמחים גבוהים (עד 120 ס"מ), אך ישנם גם צורות גמדות שאינן צומחות מעל 40 ס"מ. עלי הכותרת צבועים בצבע ציאן, כחול, סגול, צהוב עם שינויים בגוונים אדומים, כתומים או מגנטיים. הזנים שומרים על מראה דקורטיבי לאורך העונה בזכות העלים שאינם משנים את צבעם עד לפתיחת הכפור. סקירה כללית על הזנים הטובים ביותר של אירוסים סיביריים המשמשים בגינון נוי יעזרו לכם לבחור יבול לכל אזור.

אובך הרפסוול

איריס הרפסוול הייז נבדל במספר יורה בגובה 85 ס"מ. הפרחים בקוטר 13 ס"מ, הנחשב גדול לאירוסים סיביריים.מספר הניצנים על שיח הוא 25-30 יח '. הבלטים הם כחולים עם ורידים סגולים ושבר חום-צהבהב מנוגד ליד הגומה. סגנונות (ענפי פיסטיל) הם תכלת. תקופת הפריחה היא המחצית השנייה של יוני.

הרפסוול הייז משמש בפרחים

מלכת השלג

מגוון האירוסים הסיביריים, מלכת השלג או מלכת השלג, מובחנים בצבע נדיר לתרבות. הפרחים פשוטים, בקוטר 10 ס"מ. עלי הכותרת לבנים עם לב בצבע לימון. העלים דקים, מעוקלים, ירוקים עזים, הגבעולים מגיעים לגובה 90 ס"מ. אירוס סיבירי פורח ביולי, משך המחזור הוא 21 יום.

מלכת השלג היא זן בעל ניצנים מרובים, עד 50 מהם ניתן למצוא על צמח בוגר

מערבולת לבנה

קשתית העין הסיבירית מערבולת לבנה (מערבולת לבנה) הוא שיח עשבוני גבוה, קומפקטי, צפוף, שגובהו עד 1 מ '. הפרחים פשוטים, פתוחים, בצבע שנהב ובסיסם שבר צהוב. עלי הכותרת מעוגלים, מעט גלי, באותו גודל. גדל בשדה הפתוח לקישוט השטח וגזירה.

פריחת מערבולת לבנה מתחילה באמצע מאי

נציגים של מגוון זה דומים כלפי חוץ לשיחי נרקיס.

פרע פלוס

היברידי פרוע פלוס (מבולבל) הוא חבר בקבוצת זני הקשתית הסיבירית. זהו שיח קומפקטי בינוני בגובה 65-70 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עם עלים ארוכים וצרים וירוקים בהירים. עלי הכותרת התחתונים מעוגלים, הפנימיים מלבניים, עם קצוות גלי. צבע לבנדר עם ורידים סגולים וליבה לבנה.

הפריחה ב- Ruffled Plus היא שופעת, ארוכה, מתחילה בחודשים מאי-יוני

מנהיג אלטאי

הכלאה של מבחר רוסי, אחד הנציגים העמידים בפני כפור. איריס אלטאי מנהיג סיבירי הוא הצמח הנפוץ ביותר בגנים ממוזגים, תיאורו הוא כדלקמן:

 • גובה - 80-95 ס"מ, רוחב - 50 ס"מ;
 • העלים הם ציפוי, צרים, אורכם 70 ס"מ, ירוקים בהירים;
 • הבלטים הם כחולים כהים עם גבול לבן לאורך הקצה ובסיסו שבר צהוב;
 • עלי הכותרת הם כחולים עם גוון סגול.

הזן מכונה זני טרי.

עד שלושה ניצנים פורחים על גבעול אחד בו זמנית

ברצלונה

מגוון אירוסים סיביריים ברצלונה (ברסלונה) היא הכלאה דו צבעונית נדירה למדי. שונה בצורתו האקזוטית ובצבע הפרח. התנורים מונמכים מאוד והופכים, בצבע בורדו עם גוון כתום ופסים לבנים בבסיס. הסגנונות ארוכים, זקופים, צהובים בהירים עם קצוות גלי.

לאיריס ברצלונה יש עלים גדולים ומבריקים עם פריחה כחלחלה, שחומים עד הסתיו

האברד

מגוון האירוסים הסיביריים האברד מאופיין בפרחים פשוטים וגדולים בקוטר 17 ס"מ. הצמח הגבוה מגיע עד 120 ס"מ. הפרחים סגולים, קרובים יותר לסגול. הבלטים מעוצבים בצבעי כחול, לבן וצהוב. העלים צרים, ארוכים, רכים, ירוקים בהירים.

זן אירוס האברד הוא בעל תקופת הפריחה הארוכה ביותר, שנמשכת מאמצע מאי עד יולי.

רוזי באוס

הצורה ההיברידית של אירוסים סיביריים קשתות ורודות (קשתות ורודות) היא אחד הנציגים הדקורטיביים של קבוצת הטרי. תרבות הבחירה ההולנדית מובחנת בפריחה מאוחרת - יוני-אוגוסט. הצמח בגודל בינוני (80 ס"מ גובה), קומפקטי, עם היווצרות ניצנים בשפע. רוזי קשתות מסווגת כזן מובחר.

צבע עלי הכותרת יכול להיות לבנדר בהיר, כחול, אך ישנם נציגים עם פרחים ורודים כהים

הוהנפלוג

זן תיקוני האירוסים הסיביריים הוהנפלוג (מעופף גבוה) הוא אחד הזנים הגבוהים ביותר. שיח צפוף ושרוע מגיע לגובה 160 ס"מ. לעתים רחוקות הוא נמצא במכירה, הוא יקר, אך הוא פורח גם פעמיים בעונה - ביוני ובאוגוסט. צמח בעל עלים קצרים הממוקם בבסיס השיח. הפרחים של אירוסים סיביריים הם סגולים עם פסים לבנים בבסיס, פשוטים.

לעתים קרובות יותר הם מגדלים תרבות לציור זרי פרחים

קונקורד התרסקות

קונקורד קראש היברידי טרי מעניק לפרחים צבע כחול כהה עשיר, עלי כותרת עם שטח חום בבסיסם רוכשים גוון דיו בשמש. התרבות בינונית (עד 60 ס"מ), רוחבה - 30 ס"מ. הפריחה מתחילה בחודש מאי, אורכת 20 יום.

הצמח אוהב אור; כאשר הוא גדל בצל, הוא מאבד מהאפקט הדקורטיבי שלו

אלבה

נציג אירובי ayrovidny סיביריים אלבה (אלבה יפנית) מגיע לגובה של כ- 80 ס"מ. הפרחים בינוניים, קוטרם אינו עולה על 8 ס"מ. השיח צפוף מאוד עם היווצרות גבעול אינטנסיבית ופריחה בשפע, החל מיולי. ונמשך שלושה שבועות. עלי הכותרת לבנים עם כתמים צהובים בבסיסם.

בנוף, אלבה משמשת לקישוט גדות המאגרים

בלחות אוויר נמוכה הפרחים מתייבשים ומתפוררים.

פרפה ורודה

פרפייט ורוד היברידי כפול פרח הוא שיח עשבוני בגודל בינוני, שגובהו 70-80 ס"מ. הפרחים בצבע ורוד חיוור, עם עלי כותרת רבים. הבלטים מעוגלים בנקודה כתומה בבסיסם, קצוות גלי ועורקים סגולים דקים.

תקופת הפריחה של פרפה ורודה היא מאי-יוני.

חמאה

מגוון היברידי של אירוסים סיביריים מהמבחר ההולנדי חמאה וסוכר מאופיין בצבעים שונים של פרחים. הברזלים צהובים בהירים עם כתמים ירוקים בבסיס, הסגנונות לבנים, ארוכים, פתוחים. קוטר הפרח - 10 ס"מ. גובה הצמח - 70 ס"מ. זמן הפריחה - אמצע הקיץ.

ארבעה ניצנים או יותר נוצרים על חמאת פדונקל אחת

קַשׁתִית

הנציג המזוקן היחיד של אירוסים סיביריים הוא צורת הגמד של קשתית העין, גובה השיח הוא 45-50 ס"מ. הפרחים גדולים - קוטר 15 ס"מ עם עלי בורגונדי וסגנונות תכלת. זמן הפריחה הוא מאי.

מגוון Kasatik משמש בעיצוב ליצירת גבולות ועיצוב גינות סלע

ג'וקר שחור

ההיבריד השחור ג'וקר (ג'וקר שחור) הוא בעל צבע אקזוטי של פרחים. עבירות הן סגולות כהות עם גבול מוזהב סביב הקצוות ופסים צהובים בבסיס, עלי כותרת אזוביים עם ורידים, סגנונות הם כחולים כהים. השיח נמוך - 50-60 ס"מ, קומפקטי. יש 4 ניצנים על הדבש.

פריחת הג'וקר השחור מתחילה ביוני ונמשכת 20 יום

מלך כחול

למגוון המלכים הכחולים (המלך הכחול) של אירוסים סיביריים יש צבע כחול עז של פרחים. קוטרם אינו עולה על 15 ס"מ. העבירות ארוכות, עגולות, עם דפוס צלעות ליד הגומה. עלי הכותרת המרכזיים אליפטיים עם קצוות גלי, זקופים. גובה הצמח - 1.3-1.5 מ ', העלים צרים, ארוכים, קשים, בצבע ירוק כהה.

המלך הכחול פורח ביולי למשך שבועיים

ברבור בטיסה

ברבור בטיסה הוא הכלאה של אירוסים סיביריים עם פרחים גדולים ופשוטים. עלי הכותרת פתוחים, לבנים עם שבר צהוב או ירוק ליד הליבה. השיח מגיע לגובה 70 ס"מ. הוא קומפקטי מאוד אך יוצר גבעולים רבים. פורח ביוני.

ברבור בטיסה מתאים לעיצוב, אך מצא את השימוש העיקרי בו בתחום הפרחים

קסנדרה

קסנדרה היא נציגת גמד של אירוסים סיביריים. פורח בחודש מאי. השיח עלים בצפיפות, צלחות העלים צרות, ארוכות בהרבה מהבובות. גבעולים אינם צומחים גבוה מ- 70 ס"מ. הפרחים פשוטים ופתוחים עם עלי כותרת מעוגלים בצבע תכלת וכתמים כתומים בבסיסם. קוטר - 10-15 ס"מ, סידור בודד על הדבש.

זן קסנדרה עמיד לבצורת, אך דורש תאורה

ביג בן

השיח בינוני, צפוף, קומפקטי, מגיע לגובה 80 ס"מ. זן הביג בן הוא אחד הנציגים הפורחים של אירוסים סיביריים בשפע. הצבע הוא סגול עמוק עם שברים לבנים על הבלטים. קוטר הפרחים הוא 7 ס"מ. פריחה ביוני.

הביג בן הוא הזן הנפוץ ביותר בגני אזורי המרכז

אירוס סיבירי בעיצוב נוף

התרבות נמצאת בשימוש נרחב בגינון נוי. הצמח משולב עם כל סוג של עצי מחט, שיחי נוי, צמחייה פורחת.

לאחר תקופת הפריחה גוזמים את הגבעולים.שיחים בעלי עלווה ארוכה צפופה מעניקים לנוף קישוט. טכניקת תפאורה פופולרית היא יצירת אירידריומים, ערוגות פרחים באזור עירוני או על חלקה אישית, נטועים עם זנים שונים של צמחים.

מספר פתרונות כיצד להשתמש באירוסים סיביריים בעיצוב הגינה שלך:

 1. הם נטועים כדי לתחום את אזורי הנוף.
 2. הם מקשטים את חופי המאגרים המלאכותיים.
 3. כלול במיקסבורדים עם צמחי נוי.
 4. מוצב בצידי שביל הגן.
 5. לקשט מסלעות.
 6. להטמעת קצוות הדשא.
 7. גינות סלע מקשטות.
 8. בשתילה המונית למילוי השטח הריק.

סיכום

צילום של אירוס סיבירי, יישומו בנוף, מאפיינים ותיאור של כלאיים פופולריים יעזור לקבל מושג כללי על מגוון הזנים. העדיפות בבחירת היבול תהיה השיעור הגבוה של עמידות בכפור, טכנולוגיה חקלאית פשוטה, חסינות חזקה למחלות ומזיקים.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה