תיאור אורן שחור

העיצוב של כל אתר, פארק, אחוזה נראה יתרון הרבה יותר אם משתמשים באורן שחור. הצמח הירוק-עד משמש רקע מצוין לעצים ושיחים אחרים, מטהר את האוויר ויוצר מיקרו אקלים ייחודי סביבו. יש מספר רב של זני אורן השונים במראה, בצמיחה, במאפיינים. מגוון זה מאפשר לך לבחור מינים העונים על כל צרכי הבעלים, מאפייני האתר שלהם.

תיאור אורן שחור

אורן שחור, או אוסטרי - עץ מחטניים ירוק עד, גובה 55 מטר. אורך חייו הוא 800 שנה. בגיל צעיר, לתרבות יש צורה פירמידה. מאוחר יותר, זה משתנה, מקבל מראה של מטריה בצורת לא סדירה. תא המטען של הצמח ישר, בצבע שחור-אפור, עם חריצים בולטים.

יורה צעיר הוא בצבע אפור, אך מאוחר יותר כהה, ומקבל גוונים חומים.

מחטי העץ צפופות, ירוקות בהירות, מבריקות או משעממות, צומחות אנכית. המחטים חדות, ארוכות, עד 15 ס"מ, נאספות בחבורות של שניים.

לאורן שחור פרחי זכר צהובים בצורת קוצים ופרחים נקביים - קונוסים חומים.

הקונוסים הם ביציות, חומות, מבריקות, באורך של עד 7 ס"מ, ממוקמות אופקית על ייחורים קצרים. הם מבשילים זרעים מאורכים בגודל של עד 6 מ"מ, אפורים. פתיחת הקונוסים מתרחשת בשנה השלישית.

שורשי העץ הם מרכזיים, עוצמתיים, יורדים לעומק רב.

אורן נושא את שמו בגלל קליפתו הכהה והמחטים הצפופות.

היכן צומח האורן השחור

בשל תפוצתו הרחבה בהרי אירופה, אורן שחור נקרא גם אורן הרים. שטח הגידול מכסה את אזור הים התיכון, מרוקו, אלג'יריה. הצמח מעדיף קרקעות גיריות, שנמצאות במדרונות שטופי שמש פתוחים. העץ מתנשא לגובה 1500 מ '. הוא לא אוהב תוצרי פירוק של מאגמה הררית וגדל עליהם בצורה גרועה. סובל בקלות רוחות ובצורת. באזורים מוארים הוא מראה צמיחה טובה ויוצר יערות.

זני אורן שחור

מגוון מיני האורנים השחורים כה גדול, שלכל מטרה תוכלו לבחור במגוון שממלא בהצלחה את הפונקציות של הגנת רוח, קישוט או גידור. אורנים שונים בצורת כתר, גובהם, קוטרם, צבעם, איכות המחטים ואינדיקטורים אחרים.

ננה שחורה אורן

מייצג נוף דקורטיבי נמוך - עד 3 מ 'עם כתר בצורת כדור. צמיחת התרבות איטית, כ -5 ס"מ בשנה. הקליפה של שרביטן זה חומה, עם קשקשים. המחטים קשות, ארוכות, כמעט שחורות. יורה של הצמח ממוקמים אנכית, שורשיו עמוקים וחזקים.

ננה שחורה אורן אוהבת אור, ובצל יכולה למות. זה גם לא סובל בצורת. במצב מבוגר התרבות עמידה בפני כפור, אולם בגיל צעיר, בחורפים קשים עם מעט שלג, היא יכולה לקפוא מעט.

פירמידליס

לאורן השחור ממין זה כתר צר בצורת פירמידה. הוא גדל במהירות - כ -20 ס"מ מדי שנה. הגובה המרבי של נציגי הזן Pyramidalis הוא 8 מ ', קוטר הכתר הוא עד 3 מ'. המחטים הן ירוקות כהות, קשות, נאספות בחבורות של שתי מחטים. על רקע הקליפה הכהה בולטים קונוסים צהבהבים בצורה ניכרת. הצמח אינו תובעני לקרקעות, הוא יכול לצמוח כמעט על כל אדמה, אך הוא נותן עדיפות רבה יותר להרכבו הגירי.העץ סובל אוויר מזוהם בגז, כפור חמור היטב, ולכן מומלץ לשתילה בסביבה עירונית.

פאסטיגיאטה

זן האורן השחור הנוי מושתל. כתר העץ צר, חרוטי, עם יורה עוצמתית. הוא צומח לאט, בגיל 15 הוא מגיע לגובה 2 מ ', לרוחב 0.5 מ'. בגיל 30 גידול הצמח הוא 20 מ '.

מחטי הצמח ישרים, מבריקים בצורת קרניים על יורה קצרה, החרוטים שלו חומים, בצורת חרוט. שרביטן אינו בררן באדמה ותאורה. נראה נהדר גם בנחיתה קבוצתית וגם בודדת. גננים מכנים את המגוון "נרות כחולים". במזרח אירופה, אורן פאסטיגיאטה השחור היה מבוקש כבר יותר ממאה וחצי.

יַפָּנִית

אורן בגובה בינוני - כ 25 מ ', נפוץ בגנים יפניים. על אדמות טובות העץ גדל עד 40 מ '. צורתו משתנה עם הגיל מחרוטית לפירמידה. קליפת שרביטן עם קשקשים וסדקים, משחירה בגיל מבוגר יותר.

מחטים ירוקים כהים וארוכים, שנאספו באגדות, ממוקמים בקצות ענפי הצמח. האורן השחור היפני אוהב מקומות שטופי שמש, סובלני לבצורת ובעל נביטת זרעים גבוהה.

העץ סובל ריסוס ים מלוח ורוח, ולכן הוא משמש לעתים קרובות לחיזוק דיונות.

הלגה

זן זה שייך למין הגמדי של אורן שחור, עם כתר חרוט צפוף. יורה עם מחטים ארוכות וירוקות בהירות יכול להיות בעל מחטים לבנות ומקושטות.

אורן גדל לאט. בגיל 10 הוא מגיע לגובה של 1 מ 'וקוטר של 1.5 מ'. הצמח עמיד בפני רוח, אך קרני השמש עלולות לגרום לכוויות במחטים. התרבות עומדת באדמה סלעית, מעדיפה אדמה חרצית.

שימוש בעיצוב נוף

יותר מ -40 זנים של אורן שחור מספקים הזדמנויות רבות לשימוש בהם ביצירת עיצוב לפארק, סמטה, אחוזה ואזור מקומי.

קומפוזיציות בהן עצים נשירים ומחטניים, שיחים ופרחים משולבים באורנים שחורים בגדלים שונים, מעניקים לכל חלל נוחות ומקוריות.

צורות ננסיות של אורן שחור, בעלות צורה כדורית וחרוטית, משמשות לקישוט גבעות אלפיניות, ערוגות פרחים, סמטאות. זנים בעלי גידול נמוך נראים יתרון על רקע אבנים, דגני בוקר ומטעי אברש.

לגינה קטנה מתאימים עצי אורן בגובה של לא יותר מ -4 מ '.

צמחים גבוהים משמשים הן בנטיעות אישיות והן בקבוצות. יש לציין כי בשנים הראשונות הם צומחים לאט, ומגיעים לגובהם המרבי בגיל 30.

על חלקה גדולה, "נרות כחולים" עצמאיים, אורן שחור יפני עם צורת כתר מוזרה נראה מלכותי. ניתן להשתמש בעצים לתחום האזורים ואזוריהם.

לשימוש בעצי אורן שחורים בעיצוב נוף יש מספר יתרונות:

 • מבחר גדול של זנים;
 • נוכחות של עצים עם גוונים שונים של מחטים;
 • לא תובעני לקרקע ולטיפול;
 • דקורטיביות ייחודית.

אורנים שחורים משתלבים היטב עם שיחים נשירים, צמחי כיסוי קרקע רב שנתיים, צמחית. הסדר הצמוד של עצי מחט ממין זה עם לילך, ליבנה של דובדבן ציפורים אינו מבורך.

שתילה וטיפול באורן שחור

אורן שחור הוא צמח לא יומרני, אולם כדי להשיג מראה ייצוגי, עליכם להכיר את תכונות השתילה שלו:

 • האזור בו נמצא עץ האורן יכול להיות מואר ומוצל;
 • הצמח מסוגל להתפתח בקרקעות אבניות, חוליות ומלוחות;
 • אורן שחור צומח גרוע בקרקעות דחוסות;
 • סובל בקלות זיהום אוויר;
 • לצמח בוגר עמידות בפני כפור ובצורת;
 • בחורף, ענפים במשקל שלג יכולים להישבר בקלות;
 • חור השתיל חייב להיות בעומק 80 ס"מ לפחות;
 • השימוש בניקוז הוא חובה;
 • השקיית צמח צעיר צריכה להתבצע באופן קבוע;
 • שתילים צעירים זקוקים למקלט חורפי מפני כפור;
 • האכלה מתבצעת בשנה השלישית לאחר השתילה;
 • כדי ליצור כתר צפוף יפה, יש צורך בגיזום תקופתי של יורה;
 • למטרות מניעה, כדאי לטפל באורן שחור ממחלות ומזיקים בעזרת תרופות וכימיקלים עממיים.

שתיל והכנת חלקות שתילה

עבור חריטה ללא כאבים של אורן שחור לאחר השתילה, יש צורך להכין בזהירות את המקום ואת השתיל.

מקום שטוף שמש, קרקעות טיט חוליות וחוליות מתאימות למדי לגידול עצים מחטניים. במקרה של אדמת חרסית כבדה, יידרש ניקוז איכותי. חשוב לקבוע את החומציות: עליו להיות ניטרלי או בסיסי. עבור ערכי pH גבוהים, יש להשתמש בסיד. יש לחפור בזהירות את האתר המיועד לשתילי אורן. יש לשקול אפשרויות להגנה על עצי אורן מפני אור שמש ישיר. ניתן ליצור הצללה ממגנים, מבד לא ארוג.

זמן השתילה הטוב ביותר הוא תחילת האביב. אורן שחור ניתן לרכוש בחנות מתמחה, בחדר ילדים, או לגדל לבד. השיטה השנייה תהיה מאומצת יותר וגוזלת זמן. בעת רכישת מפעל מוגמר, עליך לשים לב למספר נקודות:

 • גילו חייב להיות לפחות חמש שנים;
 • מחטים - אחידות, ירוקות בהירות, אלסטיות, מבריקות;
 • יש למקם את מערכת השורש במיכל ומכוסה באדמה לחה;
 • יש לבחון את כל חלקי הצמח על מנת לאתר מחלות ומזיקים.

ברכישת שתיל אורן שחור בחדר הילדים, הקונה מקבל אחריות על טוהר הזן וייעוץ מפורט לגבי שיטות השתילה, נבכי הטיפול.

כללי נחיתה

השתיל יצטרך בור שתילה, אותו מכינים לפני מסירת הצמח. גודלו צריך להיות גדול פי וחצי מגוש האדמה עמו מושתל העץ. אם עץ אורן גדל עד 70 ס"מ, אז יהיה מספיק מספיק בור בגודל 60 על 60 ס"מ ועומק של כ 70 ס"מ. עבור צמחים גבוהים יותר הבור גדל בעוד 10 ס"מ מכל הבחינות.

אם יש אדמה כבדה במקום, חול מעורבב עם אדמה נשפך על קרקעית הבור, ניקוז מונח מעל, אשר יכול לשמש חימר מורחב, לבנים שבורות, חלוקי נחל. אם מניחים ניקוז, אז חור השתילה מעמיק מראש בעוד 20 - 30 ס"מ.

מראש כדאי להכין תערובת אדמה המורכבת מחול ואדמה פורייה, לשפוך אותה עם מגלשה בתחתית בור השתילה, ואז לשפוך שם לפחות שתי דליי מים.

שתיל אורן שחור במיכל חייב להיות ספוג ממנו בשפע ובזהירות. שים את הצמח יחד עם גוש אדמה במרכז החור, מכסה את כל החללים הנותרים בתערובת אדמה. לאחר מכן, הדביקו את האדמה סביב הגזע כך שצווארון השורש (שם הגזע עובר לשורשים) יהיה בגובה הקרקע. אם הוא עמוק מדי, נרקב ומוות של הצמח אפשרי. לאחר השתילה, יש להשקות את הצמח מתוך מזלף, על מנת שלא לכרסם באדמה ולכסות את מעגל הגזע. במידת הצורך, כדאי להצליל על אורן שחור, להיעזר בתמיכה כדי למנוע נזק ברוח.

השקיה והאכלה

כאשר מגדלים אורן שחור, יש לשים לב במיוחד להשקיה. למרות סובלנות הבצורת של הצמח, ישנם מקרים בהם הוא זקוק ללחות נוספת. אלה כוללים את הזמן שלאחר השתילה או ההשתלה, כאשר השתיל צריך להכות שורש, לתקן את השורשים ולהתחיל להתפתח בתנאים חדשים. רטיבות יתר של האדמה פוגעת גם בצמח הצעיר, ולכן השקיית האורן השחור בשלב זה צריכה להיות קבועה, אך מינון, בהתבסס על מצב האדמה.

כדי להתכונן לחורף, מומלץ להשקות את האורנים בשפע בסתיו. אדמה לחה תתן לחות לשורשים, ואלה, בתורם, למחטים, שימנעו מלשרוף אותה בתחילת האביב.

בשאר הזמן, צמחים בוגרים אינם זקוקים להשקיה נוספת: מספיק להם משקעים.היוצאים מן הכלל הם מקרים של טמפרטורות גבוהות במיוחד וחוסר משקעים.

יותר מבצורת, הסכנה לאורן שחור היא לחות מוגזמת, סטגנציה של מים באדמה, שיש להימנע ממנה גם במהלך השתילה.

חיפוי והתרופפות

אורן שחור הוא עץ יומרני שאינו דורש טיפול מתמיד. בפעם הראשונה לאחר שתילת הצמח, הוא מוסר באופן קבוע עשבים שוטים ולחות אדמה. התרופפות רדודה שלאחר מכן פותחת גישה לחמצן למערכת השורש.
חיפוי האדמה סביב הצמח מסייע בשימור הלחות ובהגנה על המעגל הקרוב לגזע מפני עשבים שוטים. מחטים של אורן, קליפות כתוש, חומוס מחטניים משמשים כאלץ. אין להשתמש בנסורת טרייה בתפקיד זה, מכיוון שהם מחמצמים את האדמה ויכולים לתרום להכנסת חיידקים מזיקים. המלט מתפורר בהדרגה והופך לדשן. מעת לעת הוא מתמלא לשכבה של 10 - 15 ס"מ. כהכנה לחורף, כדאי להגדיל אותו בנוסף כדי ששורשי שתיל צעיר לא יקפאו, והצמח יתרום בהצלחה.

חָשׁוּב! יש להקפיד שהאלץ לא יכסה את צווארון השורש של העץ.

קִצוּץ

אתה יכול להתחיל ליצור כתר של אורן שחור שנה לאחר השתילה. על מנת שהעץ יהיה בריא הוא זקוק לגיזום תברואתי ובמהלכו מוסרים ענפים ישנים ויבשים.

גיזום מאפשר לעצב את העץ, להפוך אותו ליפה יותר, לתת את הצורה הרצויה לגידור. ההליך מומלץ כאשר הצמח אינו עולה על 170 ס"מ. לאחר שהכתר גדל, הגיזום מסובך בגלל ענפים גדולים, כמו גם אפשרות למתח בצמח, עד למותו - עם אובדן גדול של מסה ירוקה.

כשגוזמים אורן שחור, עליכם לפעול לפי הכללים:

 • יש לבצע את ההליך ברגע הופעתם של יורה, כאשר ישנם "נרות", אך המחטים טרם פרחו עליהם;
 • השתמש במספריים לגינה עם להבים ארוכים וחדים ומחוטאים;
 • התחל לעבד את החלק העליון של האורן, חתך בנפרד את ענפי השלד;
 • אתה לא יכול לחתוך את יורה על המחטים: במקרה זה, המחטים יהפכו צהובות;
 • יש לטפל במקומות החיתוך בגופרת נחושת ובחתכים גדולים - עם גובה גינה;
 • לא מומלץ להסיר יותר משליש מהמסה הירוקה בפעולה אחת.

ניתן לבצע גיזום למטרות דקורטיביות ליצירת משוכות. במקרה זה, הכתר שומר על צורה פירמידה או אחרת, ומעניק לו בהירות רבה יותר, ואת הצמח עצמו - צפיפות ורכות.

גיזום אורן שחור יכול להצעיר את העץ הישן. זה דורש:

 1. על מנת להעיר ניצנים רדומים בסתיו, חתוך את קצות הענפים החשופים.
 2. מחק את הענפים הוותיקים ביותר.
 3. לאחר הגיזום, השאירו את המחטים על יורה.

גיזום כזה של אורן שחור מתבצע לא אחת לשלוש שנים.

מתכונן לחורף

הכנת צמח לחורף צריכה להתחיל בהלבשה עליונה. כבר באוגוסט אי אפשר להשתמש בדשני חנקן, עדיף להתמקד בדשני זרחן-אשלגן, כך שלגידול חדש של אורנים שחורים יהיה זמן להתבגר, ושורשיהם התחזקו.

בסוף סתיו עלה הסתיו, יש צורך להרטיב היטב את מעגל הצמח הקרוב לגזע לרוחב הכתר. זה יאפשר לעץ להחליף בהצלחה בכל תנאי.

חיפוי נוסף בשכבה של כ -15 ס"מ הוא גורם נוסף לחורף מוצלח.

במהלך שלג, גשמים קפואים, ענפים וצמרות אורן שחור עלולים להיפגע. כדי למנוע זאת, מומלץ לקשור את כתרי הפירמידה של אורנים נמוכים בספירלה, מבלי להדק היטב את החוט.

ניתן להניח אבנים מתחת לצורות לא גדולות כדי למנוע עיוות.

תמיכה בהימור תעזור לעגון צמחים קטנים.

בסוף הסתיו מתבצע טיפול מורכב בצמחים ממזיקים ומחלות באמצעות קוטלי פטריות, קוטלי חרקים, קוטלי חרקים.

מקלט חורפי לעצי אורן שחורים נבנה כדי למנוע כוויות.בצד הדרומי של העצים מותקנים מסכים או מגנים, כך שכאשר הטמפרטורה עולה זמנית, האורנים לא יוצאים ממצבם הרדום. אתה יכול להשתמש בכיסויים עשויים גזה או יוטה, המסוגלים להכניס קצת אור השמש והאוויר. השימוש בפוליאתילן כחומר כיסוי אינו מותנה מכיוון שהכתר יכול להירקב בתנאים כאלה. מקלטים מוסרים מהעצי המחט לאחר שהאדמה מפשירה.

שִׁעתוּק

ניתן לגדל אורן שחור באזורכם על ידי זריעת זרעים. הוא האמין כי זו השיטה האמינה ביותר, שכן התפשטות על ידי ייחורים אינה נותנת תוצאה חיובית. בעזרת השתלה ניתן לגדל כמה סוגים של אורן שחור, אך אין אחריות של 100%.

כדי לגדל שתיל בעצמך, עליך:

 1. בסתיו אוספים קונוסים אורנים שחורים, מייבשים אותם, מסירים את הזרעים.
 2. הזריעה מתבצעת בסתיו באדמה פתוחה או באביב - בקופסאות.
 3. לפני הזריעה יש לדרג את הזרעים - על ידי שמירה על טמפרטורה נמוכה של המקרר למשך חודשיים.
 4. הכן קופסאות, סירים, מיכלים עם חורי ניקוז בתחתית.
 5. ממלאים מיכלים באדמה פורייה, מפזרים מעל כבול.
 6. מורחים זרעי אורן שחורים על פני השטח במרחק של 5 מ"מ אחד מהשני, מבלי להעמיק אותם, מפזרים מעט אדמה.
 7. מים במתינות.
 8. שמרו על טמפרטורה בסביבות 20 oמ.
 9. השתלת קרקע פתוחה צריכה להתבצע רק באביב הבא.

מזיקים ומחלות אורן שחור

מחלות פוגעות באורנים שחורים עקב זיהום סביבתי, הופעת מקור זיהום, מזיקים. נגיפים ופטריות מצטברים לרוב במלטה. המלטה של ​​המחטים מכיל הרבה חיידקים הגורמים למחלות צמחים:

 • חלודה - כאשר פטריות מדביקות מחטים, קליפות קליפה ועוברות בקלות מעצי מחט לעצים אחרים;
 • סרטן חלודה, המדביק יורה אורנים צעירים, ולאחר מספר שנים הם יוצרים בועות כתומות מלאות במספר גדול של נבגים;
 • מערבולת אורן, בה יורה מתכופפת, והחלק העליון גווע;
 • סקלרודריוזיס, מה שהופך את המחטים להשחמות, נפולות, נרדמות ומתפוררות;
 • נמק קליפות - כאשר צמרות היורה מתים, החל מלמעלה, בעוד שהמחטים הופכות לאדומות, מתייבשות, יתכן שלא תיפול זמן רב;
 • shyute - מחלה פטרייתית בה הצבע משתנה והמחטים מתות; הצמח הפגוע לרוב מת.

למניעה וטיפול במחלות של אורן שחור, יש לבחור בקפידה חומר שתילה, לדלל את הצמחים בזמן, לרסס אותם בתמיסות קוטלי פטריות, ולבצע גיזום תברואתי בזמן.

לאורן שחור יש מזיקים רבים:

 • הרמס;
 • באג מתחת למיטה;
 • כְּנִימָה;
 • מָגֵן;
 • קרדית עכביש;
 • סקופ אורן.

לצורך הדברה משתמשים בתכשירים מיוחדים: Decis, Aktara, Engio, Confidor, Mospilan ואחרים.

סיכום

אורן שחור לא רק בעל מראה אטרקטיבי, אלא הוא גם מקור טבעי בלתי נדלה של חומרים ביו-אקטיביים. יש לה כל כך הרבה זנים שלא קשה למצוא צמח עם פרמטרים מסוימים. צורות גמדות ועצים גדולים ממין זה בהחלט יתפסו את מקומם בחלקות אישיות, פארקים וכיכרות. עם טיפול הולם האורן אינו חולה, הוא מתפתח היטב וישמח יותר מדור אחד במראהו.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה