עירית רב שנתית: שתילה וטיפול, איך לגדול מזרעים, תכונות שימושיות, צילום

עירית היא רב שנתית עשבונית עם סגולות תזונתיות ורפואיות יקרות. לא קשה לגדל תרבות בגינה, בכפוף לכללים הבסיסיים של שתילה וטיפול נוסף.

מה זה קשת עירית

שניט-בצל, מהירות או אזמל, הוא צמח עשבוני ממשפחת הבצל, הידוע בתרבות מאז המאה ה -16. יש לו טעם נעים, בהיר או מעט חריף; הוא משמש לאוכל בגיל צעיר של עד שלושה שבועות.

התרבות פופולרית בקרב גננים בשל הסיבולת המוגברת ועמידות הכפור שלה. לעלים של הצמח יש לא רק תכונות תזונתיות, אלא גם דקורטיביות. עירית נטועה לעיתים קרובות בגינה כצמח דבש או כחלק מהקומפוזיציות האמנותיות.

איך נראה קשת עירית

שניט-בצל הוא רב שנתי בינוני עם נורות מלבניות או ביציות חרוטות באורך של עד 25 מ"מ בקליפות נייר חומות. יש לו גזע צפוף גלילי עד לגובה 60 ס"מ. הזריקה "לבושה" על ידי מעטפות עלים בשליש או לאמצע, הלוחות עצמם ירוקים עם פריחה שעווה, פיסטיסטיים, בקוטר של עד 6 מ"מ.

שיח מהירות מבוגר אחד מסוגל לייצר עד שמונה יורה בו זמנית

ממאי עד אוגוסט, עירית פורחת עם ניצנים כדוריים ורודים בהירים או ורודים-סגולים. בתקופת הקישוט הצמח נכנס לרוב לשנה השנייה לאחר השתילה. מאז יוני הוא נושא פרי - קופסאות עם זרעים.

מאפייני עירית

לעירית יש סיבולת גבוהה מאוד ויכולה לעמוד בטמפרטורות נמוכות עד -35 מעלות צלזיוס. ניתן לגדל אותו באדמה פתוחה לא רק בנתיב האמצעי, אלא גם בסיביר, במזרח הרחוק ואפילו בצפון הרחוק.

תשומת הלב! יורה צעיר של עירית שורדים בטמפרטורה של -8 מעלות צלזיוס, ולכן לעתים נדירות התרבות מתה מכפור חוזר.

יבול הצמח תלוי במגוון הספציפי ובתנאי הגידול. אבל בממוצע, עירית מסוגלת לייצר עד 7 ק"ג עלים מ -1 מ '2 ועד 600 גרם צלחות מאכל משיח מבוגר אחד. במהלך העונה ניתן לקצור את היבול מספר פעמים - הצמח מתאושש במהירות לאחר החיתוך.

שלא כמו גידולי גן רבים, עירית לא צריכה להיות מושתלת מדי שנה. מותר לגדל אותו במקום אחד למשך 3-4 שנים, ואם הוא מבצע רק פונקציות דקורטיביות באתר, עד תשע שנים. התרבות מגלה עמידות גבוהה בפני מזיקים ופטריות ואף מסייעת בהגנה על נטיעות שכנות מפני מחלות.

זני עירית

עירית מיוצגת על ידי מספר רב של זנים בעלי תכונות דקורטיביות ותזונה יקרות ערך. כמה מהם מבוקשים במיוחד.

בוהמיה

מגוון יצרני מאפשר לך להסיר עד 200 גרם של ירקות משיח בכל פעם. הצמח לעיתים נדירות סובל ממחלות, מתפתח בהצלחה במקום אחד במשך מספר שנים. ניתן לבצע את החיתוך הראשון שלושה שבועות לאחר היווצרות העלים.

לעירית בוהמיה יש טעם חריף, אך עדין למדי

צמח דבש

עמיד בפני פיסות קרות וקרקעות דלות, מגוון עירית הדבש מביא עלים ירוקים כהים עם טעם חריף נעים לאורך כל הקיץ.שונה בפריחה יפה, נמצא לעתים קרובות בקומפוזיציות אמנותיות בנוף. בהתאם לשם, הצמח הוא צמח דבש טוב ומושך דבורים לאתר.

נוצות של צמחי דבש עירית גדלות מהר מאוד - עד 20 ס"מ בשבוע

אביב

מגוון מוקדם של עירית מאפשר להסיר את העלים רק שלושה שבועות לאחר הנביטה. הצמח מפגין עמידות גבוהה בפני כפור, באביב הוא אחד הראשונים שנבטו בגינה. הוא יוצר שיחים גבוהים ועוצמתיים למדי, התשואה היא כ -6 ק"ג למטר שתילה בעונה, בכפוף לטכנולוגיה חקלאית.

לזן עירית-בצל-אביב יש טעם עדין ומעט חריף.

כימל

מגוון נמוך של עירית נמתח עד 40 ס"מ בלבד. טעמם של העלים חד ובהיר, מחווני התנובה גבוהים - ניתן לקצור בערך 7 ק"ג נוצות עסיסיות בכמה חתכים.

החסרונות של מגוון Chemal כוללים עמידות חלשה לטחב אבקתי

כַּרכּוֹם

מגוון הבשלה מוקדמת של עירית מתאים לחיתוך כבר 14 יום לאחר שהעלים צומחים בחזרה. יש לו טעם נעים ועמיד בפני כפור האביב היטב בחוץ. יחד עם זאת, תפוקת הזן היא ממוצעת - ניתן לקצור כ- 600 גרם נוצות ממטר נטיעות.

עירית כרכום דורשת השתלה קבועה, אחרת תפוקת הצמח תפחת

היתרונות והנזקים של עירית

לעירית הצמחית למאכל יש תכונות מרפא רבות:

 • משפר תיאבון ומזרז תהליכי עיכול;
 • מחזק את מערכת החיסון ומקדם החלמה מהצטננות;
 • מפחית את הסיכון ללקות בטרשת עורקים;
 • מונע התרחשות של מחסור בוויטמינים;
 • יש לו השפעה מיקרוביאלית ואנטי דלקתית;
 • מסייע בהוצאת רעלים, רעלים וטפילים מהגוף;
 • משפר את חדות הראייה;
 • מפחית חניכיים מדממות;
 • מרחיב כלי דם ומווסת את לחץ הדם;
 • משפיעה לטובה על מצבה של מערכת המין אצל גברים ונשים;
 • משפר את תנועתיות המעיים עם עיכול איטי.

לצד המאפיינים החשובים, לעירית יש התוויות נגד. לא מומלץ לצרוך את הצמח:

 • עם נגעים כיביים בקיבה ובמעיים;
 • עם החמרה של דלקת הלבלב;
 • עם מחלות כרוניות של הלב וכלי הדם;
 • עם הפטיטיס ושחמת הכבד;
 • בחוסר סובלנות אישית;
 • עם מיגרנות תכופות.

לעירית השפעה שלילית על הגוף בעיקר כאשר הם נצרכים עודף. בכמויות מוגזמות נוצות חדות גורמות לצרבות ובחילות, שלשולים, כאבי ראש ופריחה אלרגית.

איך שותלים עירית

קל למדי לגדל עירית - התרבות שייכת לקטגוריה הלא יומרנית. ניתן לזרוע את הצמח ישירות לאדמה פתוחה או במיכלים סגורים בבית.

גידול עירית מזרעים בשדה הפתוח

ניתן לזרוע עירית באתר באביב בתחילת עונת הגידול או בסתיו זמן קצר לפני מזג האוויר הקר. אתר לצמח נבחר מואר בינוני, עם גוון בהיר. האדמה נדרשת לתרבית, רופפת, מועשרת בסיד, עם ניקוז טוב.

כמה חודשים לפני השתילה נחפר השטח שנבחר ומנקים אותו מעשבים שוטים. הוסף לאדמה דלי של חומוס או 500 מ"ל קומפוסט לכל 1 מ '2, יוצקים כמות קטנה של אוריאה וסופר-פוספט, ולאחר מכן מערבבים את המצע. כמה ימים לפני השתילה בפועל של התרבות, מוחל על האתר גם 20 גרם אמוניום חנקתי לכל 1 מ '2 ומשקים את האדמה בשפע.

הליך זריעת עירית בגינה פתוחה נראה כך:

 1. זרעי צמחים ספוגים יום במים חמים, מעת לעת מחליפים את הנוזל ואז מייבשים על מגבת נייר.
 2. באתר מכינים חורים קטנים בעומק של עד 2 ס"מ ומשאירים מרחק של 5 ס"מ ביניהם.
 3. הזרעים המעובדים מונחים בחורים ומכוסים באדמה מעל.
 4. המיטות מרוססות בשפע בבקבוק ריסוס.

בעונה הראשונה לא מומלץ לחתוך עלים צעירים - לצמח ניתנת האפשרות להתחזק.אם מקפידים על כלל זה בשנה השנייה, השיחים יביאו יבול שופע.

תשומת הלב! בשתילת עירית לפני החורף מורידים את הזרעים באדמה יבשים מבלי לרדת מראש.

מומלץ להשאיר 15-30 ס"מ מרווח בין שורות העירית

גידול שתילי עירית

אתה יכול לשתול זרעי עירית תחילה על שתילים בבית להעברה לאחר מכן לקרקע פתוחה. הטכנולוגיה נראית כך:

 1. קופסה רחבה בעומק כ -20 ס"מ מלאה במצע של חומוס, אדמת גן, חול ואפר עץ, שאינו מגיע ל 3-4 ס"מ עד לקצה. האדמה מפולסת ומושקת בשפע.
 2. הזרעים המושרים מראש של הצמח מונחים בחורים בעומק 1.5 ס"מ במרווחים של 2.5 ס"מ. החומר מכוסה באדמה מלמעלה ומרוסס בבקבוק ריסוס, ואז מכסים את התיבה בניילון או בזכוכית.
 3. במשך מספר ימים, השתילים מוחזקים במקום חם עם תאורה מתונה. לאחר הופעת השתילים, המקלט מוסר מהקופסה ומיקרו ירקות של עירית מסודרים לחדר בהיר יותר עם טמפרטורה של כ 18 מעלות צלזיוס.
 4. בזמן היווצרות העלה האמיתי הראשון, השתילים צוללים.

במהלך הטיפוח הביתי, יש צורך להרטיב את העירית באופן קבוע. השתילים מועברים לקרקע בממוצע חודשיים לאחר היווצרות יורה. צמחים בשלב זה צריכים לרכוש שני עלים אמיתיים.

שעות היום לשתילי עירית צריכות להיות לפחות 12 שעות

עירית אכפת

אתה יכול לגדל עירית מזרעים בכל אקלים. הטיפול בתרבות אינו קשה במיוחד, אך כמה נקודות דורשות התייחסות.

רִוּוּי

עירית דורשת השקיה בשפע. עם חוסר לחות, הצמח מאבד מהאפקט הדקורטיבי שלו, יתר על כן, העלים הופכים גסים מדי ופחות טעימים. השקו את התרבות במים פושרים, עליכם להתמקד במצב שכבת האדמה העליונה. ספירת מים של האדמה מסוכנת גם למהירות, מכיוון ששורשי הצמח יכולים להירקב.

עֵצָה! אם העירית הפכה גסה ממחסור במים, עליכם לחתוך חלק מהנוצות, להשקות את הנטיעות הנותרות בשפע, ובצמיחה נוספת של העלים, למנוע התייבשות האדמה.

הלבשה עליונה

דשנים לעירית מתחילים להיות מיושמים בשנה השנייה. ההלבשה העליונה של הצמח מתבצעת לאחר החיתוך הראשון - בעת השקיה מוחדר בקרקע תמיסה של גללי ציפורים או עירוי של מולן. מותר גם לפזר את המיטות במינרלים יבשים - ניטרופוס או אזופוס, 40-100 גרם לכל 1 מ '2.

כאשר משתמשים בחומרים אורגניים, תוכלו להאכיל את הצמח לאחר כל אוסף עלים. דשנים מינרליים מוחלים בתדירות נמוכה יותר - לאחר 2-3 חתכים.

התרופפות ועישוב

עירית בוגרת יוצרת דשא צפוף על פני האדמה ובדרך כלל מעכבת את צמיחת העשבים בפני עצמה. אך מומלץ לצמוח ולרפות צמחים צעירים בני 1-2 שנים מדי חודש. זה גם יגן על המהירות מפני מזיקים ופטריות וישפר את הגישה לחמצן לשורשים.

מתכונן לחורף

מפעל המהירות סובל היטב כפור קשה. אבל הכללים לטיפול בעירית בסתיו עדיין ממליצים לבודד את הגן. בדרך כלל משתמשים בשכבה צפופה של מאלץ - האדמה מכוסה בעלווה יבשה, נסורת וענפי אשוח נזרקים. באביב, עם תחילת ההפשרה, מוסר המקלט כך שהוא לא מפריע לצמיחת התרבות.

מחלות והדברה

עירית לעיתים נדירות סובלת ממזיקים ומחלות, מכיוון שפיטונצידים בצמח מפחידים חרקים ומשמידים מיקרואורגניזמים פתוגניים. אבל כמה מחלות עדיין מהוות סכנה למהירות:

 1. טחב אבקתי. ניתן לזהות מחלת פטרייה על ידי כתמים ירוקים חיוורים על עלי הצמח ופריחה לבנבן. עם מחלה מתקדמת האזורים הנגועים משחימים עם הזמן והעירית מתה.

  טחב אבקתי מופיע על עירית בתנאים לחים במיוחד

 2. חֲלוּדָה. מחלה פטרייתית נוספת מותירה על הצמח סימני חום-אדומים ונפיחויות.הפטרייה מתפשטת במהירות ויכולה להרוס את כל הגן תוך זמן קצר.

  חלודה על צמח מתפתחת במהרה עם עודף חנקן בקרקע

המאבק במחלות בצל מתבצע באמצעות קוטלי הפטריות טופז, פיטוספורין ובקטופיט. לא מומלץ לחתוך את עלי הגידול לשימוש במזון תוך חודש לאחר הריסוס. כמניעה לפטריות, יש צורך לשמור על ניקיון באתר ולהסיר פסולת צמחית בזמן, שבהם יש מיקרו-אורגניזמים פתוגניים במצב שינה.

תשומת הלב! עם תחילת הסתיו, עליך להסיר, כולל שאריות עלים משקע המהירות, כדי שהצלחות המיובשות לא יתפרקו.

מבין המזיקים הסכנה לעירית היא בעיקר תריפס. ניתן להסיר טפילים באמצעות התרופה אקטרה או נוזל בורדו. כדי למנוע מריבוי תריסים במיטות עם עירית, לפני תחילת החורף, עליך לפנות את האזור מפסולת צמחים נרקבת.

גם חרקים בוגרים וגם זחלי תריפס ניזונים מהמחבת

שִׁעתוּק

ניתן להכפיל את המהירות באתר בשיטת החלוקה. זה מאפשר לא רק להגדיל את אוכלוסיית הצמחים, אלא גם להצעיר שיחים ישנים שכבר אינם מסוגלים להפגין יבול גבוה.

החלוקה לעירית מתבצעת באביב או בתחילת הסתיו. ההליך מתבצע כדלקמן:

 1. ביום הנבחר, ערוגת הצמח מושקה בשפע.
 2. הם חופרים תוך זמן קצר עם חפירה ומסירים אותו בזהירות מהאדמה.
 3. עלי השיח נחתכים ל -15 ס"מ, והשורשים עד 5-7 ס"מ.
 4. באופן ידני או בעזרת סכין, הצמח מחולק למספר חלקים עם 8-10 נורות כל אחת.
 5. השיחים הקטנים שנוצרו מועברים למקומות חדשים ונטועים בדרך הרגילה.

הטיפול בעירית לאחר החלוקה מתבצע על פי הכללים הסטנדרטיים.

מומלץ לחלק עירית בגילאי 3-4 שנים.

קציר ואחסון

לראשונה, הקציר מתבצע בעונה השנייה לאחר השתילה. עלים עסיסיים צעירים נחתכים במלואם או נוטלים רק מעט נוצות מהצומח. במקביל, גושים קטנים נותרים מעל הקרקע. גבעולי פריחה מוסרים במהלך הקיץ מיד לאחר הופעתם בכדי למנוע גסות עלים ולשמור על עסיסיותם.

החל מהאביב ועד סוף הקיץ ניתן לחתוך את העירית באופן מלא 2-4 פעמים, תלוי במגוון ובקצב הגדילה. הפעם האחרונה שהעלים מוציאים באמצע אוגוסט ואינם מפריעים יותר למהירות לפני מזג האוויר הקר, כך שלתרבות יש זמן לצבור אספקת חומרים מזינים לפני תחילת החורף. הטעם הטוב ביותר הוא של נוצות שנמתחות עד 25-40 ס"מ גובה.

אתה יכול לשמור עירית טרייה במקרר עד שבועיים. אם יש צורך להכין את נוצות הצמח לחורף, יש להקפיא אותן בטמפרטורות שליליות או לייבש אותן. בשני המקרים המהירות תשמור על יתרונות מרביים ולא תאבד את הטעם.

סיכום

עירית הוא צמח יפה ובריא עם תשואות טובות. התרבות אינה מצריכה דרישות גבוהות לטיפול, אך היא מאפשרת לך לקבל ירקות טעימים ועסיסיים מספר פעמים במהלך עונת הגידול.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה