ירקות שכונתיים במיטות: שולחן

תוכלו להפוך את הגינה שלכם ליפה ובמקביל לנצל את כל חלקת האדמה בעזרת מיטות מעורבות. הטכנולוגיה כוללת שתילת כמה סוגים של צמחים על רכס אחד. שכונת הירקות במיטות יכולה לסייע בהגנה על צמחים מפני נגיפים וחרקים מזיקים. כמו כן, שילובים של כמה צמחים מאיצים את צמיחתם של זה. יחד עם זאת, ישנן תרבויות לא תואמות שלא ניתן למקם בסמיכות. בהתחשב בעובדות סותרות כאלה, יש לגשת ליצירת ערוגות מעורבות במיומנות, על מנת לא לפגוע בצמחים, אלא לשפר את תנאי הגידול שלהם.

יתרונות טכנולוגיים

מעורב לשתול ירקות בגינה יש מספר יתרונות על פני גידול מבודד של גידולים:

 • השטח של חלקת הקרקע משמש בצורה יעילה ככל האפשר;
 • צמחים הניזונים ממיקרו אלמנטים מעולים מדללים באופן שווה את האדמה, ולא מתחרים זה בזה;
 • שכנים בגינה יכולים לשפר את טעמם של זה;
 • ניחוחות שנפלטים על ידי צמחים מסוימים יכולים למשוך או להפחיד חרקים;
 • סידור נכון של צמחים יכול לבצע הגנה מפני רוח וליצור מיקרו אקלים חיובי לגידול יבולים ספציפיים;
 • גידול מעורב של ירקות מבטל את השימוש בדשנים כימיים, ומשתמש רק בכוחות הטבעיים של האדמה כדי להשיג יבול טוב.

לפיכך, מיטות מעורבות הן דרך קלה לשיפור התשואות. בעזרת טכנולוגיה זו ניתן להשתמש במיומנות במשאבי הקרקע וללא שימוש בכספים נוספים למשוך חרקים מאביקים מועילים, להפחיד מזיקים וליצור את התנאים המיקרו אקלימיים הנחוצים.

עקרונות להיווצרות רכסים מעורבים

בעת יצירת מיטות מעורבות, יש להקפיד על העקרונות הבאים:

 • בחלק המרכזי של המיטה המעורבת, מומלץ לגדל יבולים עם תקופת הבשלה ארוכה;
 • יש להשתמש בקצוות הרכס לגידול יבולים קצרים ומתבגרים במהירות, למשל חסה, תרד;
 • כשמשלבים צמחים, יש צורך לקחת בחשבון את התפתחות שורשיהם. אז, בסביבה הקרובה, אתה יכול לשתול יבולים עם מערכת שורשים חזקה ולא מפותחת;
 • בגידול מעורב, יש לשתול גידולים שאינם תואמים רחוק ככל האפשר.

לאחר שהחלטת ליצור מיטות מעורבות בגינה שלך, עליך לעקוב אחר עקרונות הגידול שלעיל ולהכיר היטב את המאפיינים של גידולים שונים. צריך לזכור שהטכנולוגיה מאפשרת לך לשתול פרחים וירקות בו זמנית על אותה מיטה. לכן, צמחי פרחים יכולים לא רק להשפיע לטובה על גידולי הירקות, אלא גם להפוך את הגן ליפה עוד יותר.

תכונות שימושיות של צמחים

בסמיכות לצמחים הדורשים האבקה, מומלץ לשתול יבולים המושכים אליהם מאביקים. אלה כוללים זנים שונים של נענע, מיורן, קמומיל, טימין, לימון. צמחים אלה אינם ירקות, אך ניתן להשתמש בהם למטרות רפואיות או כקישוט לגינה. הריח שלהם מושך צרעות וזבובים טורפים, שמאביקים צמחים פורחים.

קרקעות כבדות דורשות התרופפות מתמדת. במקרה זה, תולעי אדמה יכולות לבוא לעזרת החקלאי. כדי למשוך אותם, אתה יכול לשתול בצל, עולש, ולריאן.

שום עוזר להילחם בכנימות. ריחו דוחה חרקים מזיקים אלה.שום תורם גם להצטברות גופרית בקרקע.

חָשׁוּב! הצמחים לעיל, למעט שום, תואמים לכל הגידולים.

שילובים של ירקות

בעת יצירת ערוגות מעורבות של ירקות, עליכם לבחור בקפידה "שכנים" שלא יפגעו זה בזה, אלא יספקו סיוע הדדי. המאפיינים של מרבית הגידולים הם אינדיבידואליים, ולכן בעת ​​יצירת נטיעות מורכבות יש לשקול כל צמח בנפרד:

עגבניות

מומלץ לגדל שום, שעועית בשעועית נמוכה, כרוב, גזר, סלק, תרד, פטרוזיליה בסביבה הקרובה של עגבניות. עשבי תיבול עם ארומה בולטת במיוחד (טימין, לימון, בזיליקום) דוחים מזיקים, משפרים את טעמם של העגבניות ומאריכים את חיי המדף שלהם.

לא מומלץ לגדל מלפפונים, שמיר, שומר ותפוחי אדמה ליד עגבניות.

מלפפונים

מלפפונים הולכים טוב במיטות עם שונות סוגי שעועית, שעועית, חסה, בצל, כרוב, שמיר, סלק, סלרי. עגבניות הן אולי היבול היחיד שאסור לשתול ליד מלפפונים.

נִפלָא שכן למלפפונים הוא צנון. זה מפחיד קרדית עכביש וחיפושיות עלים. יחד עם זאת, הצנון משפר את טעם היבול. ראוי גם לציין כי קרבת מלפפונים עם בצל מועילה הדדית.

כרוב

כרוב מותקף לעיתים קרובות על ידי חרקים מזיקים. אז, תלתן לבן יכול לעזור במאבק נגד זחלים. הוא נזרע ישירות מתחת לשורש הכרוב. תלתן לבן דוחה גם כנימות כרוב וזבובי שורשים. סלרי מסייע להילחם בפרעוש האדמה בעת גידול הכרוב. עשבי תיבול עם ניחוחות עזים ובהירים מפחידים פרפרים של כרוב. כרישה עוזרת למנוע מזחלי הכף לפגוע בגידולים שלך. לשמיר השפעה מועילה כפולה על הכרוב: הוא דוחה כנימות ומשפר את טעמו של הירק.

תפוחי אדמה, שעועית, חסה, סלק יכולים לגדול בשכונת הכרוב מבלי לגרום נזק. אין לשתול עגבניות, ענבים, שום על מיטה מעורבת עם כרוב.

תפוחי אדמה

תפוחי אדמה נטועים לעיתים קרובות כגידול עצמאי, אולם ניתן למצוא עבורם גם שכנים בריאים מתאימים. אז חזרת יכולה להגן על תפוחי אדמה מפני פשפשים, וקטניות מכניסות חנקן לאדמה, מה שמשפיע לטובה על תפוקת תפוחי האדמה. כמו כן, קטניות מגנות על תפוחי אדמה מחיפושית תפוחי האדמה של קולורדו.

שכנים לא מזיקים לכרוב על מיטה מעורבת הם סלטים, צנוניות, תירס, כוסברה. לא מומלץ לגדל סלק, חמניות ועגבניות ליד תפוחי אדמה.

קשת

השילוב של גזר ובצל הוא קלאסי לגנים שלנו. שני הצמחים האלה באותו גן מפחידים מזיקים, שורשיהם אינם מתחרים. בנוסף לגזר, סלק, מלפפונים, צנוניות, תרד, חסה מתאימים היטב לשכונה עם בצל. לא מומלץ לשתול שעועית, שעועית, אפונה על אותה מיטה עם בצל.

ניתן להשתמש בגידולי ירקות אחרים גם ליצירת מיטות מעורבות. כך, למשל, שום מרגיש טוב בגן תותים. ולמרות שלשום אין השפעה מיוחדת על יבול פירות היער, שילוב זה של צמחים מאפשר שימוש רציונאלי באדמה.

מנטה, צנון וקטניות יכולות לזרז את צמיחתן של הקישואים. מומלץ לשתול חצילים במיטות מעורבות בשילוב שעועית, בזיליקום או אפונה. את החלל הריק בין שורות הסלק ניתן למלא בסלט ירוק, שיהיה שכן נהדר. מידע על תאימות גידולי ירקות אחרים ניתן למצוא בטבלה שלהלן.

קשה, כמובן, לגננים מתחילים לנווט במגוון גידולי הירקות ולבחור תוכניות ליצירת מיטות מעורבות. לכן חקלאים מנוסים מציעים תוכניות מסוימות לשתילת צמחים על רכסים מעורבים. הנה כמה מהם:

 1. יש לשתול חסה בשורה הראשונה והקיצונית של הרכס.בשורה השנייה ניתן לשתול צנוניות או גזר, השילוב של גידולי שורש אלה בשורה אחת מתקבל גם בברכה. בשורה השלישית של מיטה מעורבת שכזו, יש לשתול בצל. השורה הרביעית והחמישית של המיטה צריכה לחזור על השנייה והשנייה בהתאמה.
 2. באמצע הגן יש צורך לשתול מלפפונים. קצה אחד של מיטה מעורבת כזו מוקצה לגידול שעועית, והשני לכרוב.
 3. זה רציונלי להחליף גזר עם בצל או מיורן כך שיהיה מרחק של 30-35 ס"מ בין שורות הגזר.

תוכל להכיר כמה תוכניות אחרות לשתילת צמחי ירק על ערוגות מעורבות על ידי צפייה בסרטון:

עשבי תיבול שימושיים

מקובל בדרך כלל כי יש לגדל בגינה רק צמחים שימושיים שהם מוצר מזון. עם זאת, מעטים האנשים שיודעים שכמה עשבי תיבול, פרחים ואפילו עשבים שוטים יכולים להועיל בגינה:

 • טימין לצד בצל יכול להגדיל משמעותית את תפוקתו;
 • גרניום, פטוניה ומרחית יכולים לא רק לקשט את הגן בפלפלים גידולים, אלא גם לשפר את תפוקת היבול;
 • לצד גזר וקטניות, תוכלו לשתול רוזמרין ומרווה;
 • סוגים שונים של חסה יכולים לשפר את טעמם של עגבניות הגדלות בשכונה;
 • מערכת השורשים של שן הארי הולכת עמוק לתוך האדמה, ומעלה סידן לפני האדמה. פרחי שן הארי מושכים גם חרקים מאביקים;
 • ציפורני חתול מסוגלים לקשט את המיטות בכל צמחי ירק, ולהגן עליהם מפני כנימות.

כפי שניתן לראות מהרשימה המוצעת, פרחים, עשבי תיבול וירקות על אותה מצע גינה יכולים להשלים זה את זה ולקשט את הגן. ואפילו עשב כמו שן הארי יכול להועיל.

שילובי חממות

בחממות ובחממות, ככלל, יש שטחים קטנים ומוגבלים, וכתוצאה מכך חקלאים מנסים להשתמש בהם בצורה היעילה ביותר האפשרית. עם זאת, כשמשלבים צמחים בתנאים סגורים, כדאי לזכור שרק ניתן לגדל יחד יבולים עם דרישות דומות למיקרו אקלים. לכן, שתילת עגבניות ומלפפונים בחממה אחת היא טעות: מלפפונים דורשים לחות גבוהה כאשר עגבניות לא יכולות לעמוד בזה.

מומלץ לשתול כרוב לבן באותה חממה עם עגבניות. סלרי, אפונה, שעועית ושעועית ירגישו טוב למרגלות הבוראז '. ניתן לגדל חצילים ופלפלים באותה חממה עם מלפפונים, מכיוון שגידולים אלה דומים מבחינת דרישות הלחות באוויר.

גן הירק הוא פלטפורמה להתגלמות של כל הרעיונות של החקלאי. אך ככלל, תמיד אין מספיק אדמות לגידול כל היבולים הרצויים. לכן בעלי קרקעות רבים נוקטים ביצירת מיטות מעורבות. יחד עם זאת, השכונה במיטות יכולה להיות שימושית ואף לתרום להגדלת התשואה. לכן, לעיל במאמר מוצעות דוגמאות ותמונות של מיטות מעורבות, כמו כן מתוארות תוכניות אפשריות להצבת גידולים שונים. מידע זה בוודאי יעזור לחקלאים מתחילים וכבר מנוסים להפוך את הגנים שלהם לטובים עוד יותר.

תגובות (1)
 1. מובן לכיתות א '... תודה! :)

  31.01.2020 בשעה 06:01
  אוליה
 2. תודה רבה לך!! מבחינתי, כגנן מתחיל, זו פשוט מתנה שלא יסולא בפז! להודות!!

  20/20/2017 בשעה 11:12
  טטיאנה
 3. בסדר גמור! להודות!

  05/10/2017 בשעה 04:05
  אלדין-קיס
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה