עגבניות עצלות

אין זה סוד שעגבניות הן יבול תובעני לטיפול. לאילו גננים בארצנו לא הולכים על מנת לקבל קציר טוב של צמחים אוהבי חום אלה. על מנת להקל בדרך כלשהי על חייהם הקשים כבר של הגננים שלנו, מגדלים סיביריים פיתחו זן עגבניות מיוחד שנקרא Lazy. זה עליו יידון במאמר זה.

עָצֵל

מאפייני הזן

עגבניות עצלן הוא אחד הזנים הבהירים ביותר מבחר סיבירינסוג לאחרונה. אך למרות העובדה שחלפו כ- 6 שנים מאז הקמתה, היא כבר הצליחה לצבור פופולריות רחבה וראויה.

זן זה קיבל את שמו מסיבה. הוא אידיאלי עבור הגנן המתחיל, כמו גם עבור אלה שנמאס להם להזיע ולטפל בערוגות עגבניות. גידול סיבירי הותיר חותם מיוחד על זן זה - הוא סובל כפור היטב ואינו רגיש לתנודות הטמפרטורה. זה הופך את עגבניות Lazytom למתאימות לגידול לא רק בכל הנתיב האמצעי, אלא גם באזורים הצפוניים ביותר.

חָשׁוּב! יש צורך לגדל זן זה רק באזורים הצפוניים בחממות או במקלטים לסרטים. שאר האזורים יכולים לשתול בבטחה את האישה העצלנית באדמה פתוחה - התשואה לא תסבול מכך.

זן עגבניות Lazytayka שייך לזנים המתבגרים מוקדם. מרגע הופעתם ועד הבשלת הפירות הראשונים, זה ייקח בין 95 ל -100 יום. השיחים הקובעים בו יכולים לגדול עד 60 ס"מ. גודלם הקומפקטי וקומה נמוכה מאפשרים להם לגדל אפילו בחממות קטנות. צמחי עגבניות מזן Lazyayka אינם זקוקים להיווצרות חובה של שיח. כל מה שהם צריכים זה להוציא את ילדי החורג למברשת הראשונה ולהטות את הגבעול הראשי בגובה 40 - 50 ס"מ. כמו כן, בגלל הפרי הרב בשפע עם פירות גדולים, השיחים העצלנים מחייבים קשירה לתמיכה.

עָצֵל

הפירות של זן זה נקשרים בצורה חביבה ובעיקר על ילדיהם החורגים. עגבניות בשלות הבשלות בעלות צורה בצורת לב ועור חלק. צבעו יכול להיות מגוון: מאדום עז לאדום ארגמן. עגבניות מזן זה גדולות. משקלם הממוצע יהיה כ -300 גרם. עם טיפול טוב המשקל הממוצע של עגבניות יכול לעלות על 500 גרם. לעיסת הפרי יש צפיפות ממוצעת והיא מכילה בין 4 ל -5 מחיצות. החומר היבש בעגבניות Lazyayka יהיה כ 4.5%.

עָצֵל

מאפייני הטעם של זן זה מצוינים. יש להם טעם נעים עם חמיצות קלה. הם מושלמים לצריכה טרייה, כמו גם להכנת מיצים ורטבים שונים. אפשר להשתמש בהם להכנת חמוצים ומשמרים. בנוסף, ניתן לצרוך את זן העגבניות העצלות גם בצורה מיובשת.

זן עגבניות זה נבדל על ידי עמידותו בפני דלקת מאוחרת ומאקרוספורוזיס. מבין המזיקים, דוב ושבלולים שתוקפים צמחים בוגרים עלולים להיות מסוכנים לזן זה.

חָשׁוּב! נגעים פטרייתיים של צמחים ופירות מזן Lazyayki שכיחים למדי כאשר מגדלים אותם בחממה.

כדי להימנע מכך, אסור לשכוח את הצורך באוורור קבוע של החממה.

מגוון עגבניות Lazyanka יש תשואה מוגברת. מכל אחד מהשיחים שלו תוכלו לאסוף עד 6 ק"ג עגבניות. התשואה הכוללת למטר רבוע תהיה כ- 15 ק"ג.

היתרונות העיקריים של מגוון Lazyayka הם:

 • גדלי פרי גדולים;
 • טעם מעולה ומאפייני שוק;
 • היכולת לאחסן עגבניות לאורך זמן;
 • עמידות בפני כפור;
 • יכולתם של פירות להבשיל עם הוצאתם מוקדמת מהשיח.

בנוסף ליתרונות, לזן העגבניות Lazytom יש כמה חסרונות:

 • צמחים מסוג זה אינם סובלים חום ובצורת די טוב;
 • שיחים דורשים תמיכה חזקה;
 • לא יכול לגדול על כל הקרקעות.

בהתחשב בכל היתרונות של מגוון זה, חסרונותיו נעשים מינוריים. גננים רבים מציינים את יומרותו של זן העגבניות של לאזיטום, כמו גם את התשואה המצוינת שלו.

המלצות גדלות

בקווי הרוחב שלנו, גידול העגבניות של לאזיטאיקה, כמו זנים אחרים, גדל באמצעות שתילים. הכנתו מתחילה במרץ, 50 - 55 יום לפני הנחיתה במקום קבוע.

עֵצָה! גננים המעוניינים להתחיל לקצור זן מוקדם זה אפילו מהר יותר יכולים לשתול את השתילים במקום קבוע תוך 45 יום מהנביטה.

יחד עם זאת, יש צורך לשתול זרעים לשתילים לא מוקדם יותר מאמצע מרץ.

למרות העובדה שכמעט כל הזרעים עוברים הכנה לפני מכירה, גננים מנוסים ממליצים למיין ולעבד אותם בעצמכם. בשביל זה אתה צריך:

 • השקיעו את כל הזרעים במים. זרעים שצפים אל פני השטח ריקים ואינם יכולים לנבוט. לכן אסור להם לנחות. בנוסף, אל תשתלו זרעים קטנים ופגועים - סביר להניח שהם לא ינבטו.
 • יש לטפל בזרעים שנבחרו בתמיסה חלשה של אשלגן פרמנגנט למשך 15 דקות. לאחר מכן, יש לשטוף אותם במים חמים.
 • משרים את הזרעים במים בתוספת דשן מינרלי או ממריץ גדילה. תקופת ההשריה לא תעלה על 12 שעות.

על ידי מיון ועיבוד זרעים, אתה יכול להשיג לא רק 100% נביטה, אלא גם לחזק משמעותית את החסינות של צמחים צעירים.

בשתילת זרעים לשתילים כדאי להקפיד על עומק זריעה של 1.5 ס"מ. שתילה עמוקה יותר או רדודה לא תאפשר לזרעים לנבוט כרגיל. על מנת שהשתילים יופיעו במהירות האפשרית, יש צורך לספק להם טמפרטורה של 20 עד 26 מעלות. לאחר הופעתם של מרבית השתילים, מומלץ להוריד את הטמפרטורה. ביום זה צריך להיות 14-16 מעלות, ובלילה זה צריך להיות בין 12-14 מעלות.

כדי להקל על העברת השתלה למקום קבוע של צמחי הזן עגבניות Lazytom, יש להקשיח אותם. הליך ההתקשות הוא פשוט למדי - צמחים צעירים מוציאים במרפסת בלילה או מוצבים בחלון פתוח מעט. יחד עם זאת, על מנת להימנע ממתיחת השתילים, בהתחלה יש לכסות את המיכלים בסרט.

חָשׁוּב! ההתקשות מתבצעת בטמפרטורת לילה של לפחות 10 מעלות.

שתילים עצלנים נקטפים לאחר היווצרות שני העלים הראשונים. יחד עם זאת, יש להשתיל אותם בזהירות, מבלי לפגוע במערכת השורשים החלשה של הצמחים. במהלך הקטיף, יש לבדוק כל צמח, ואם מתגלה ריקבון שורש, להשליך אותו. בנוסף, אין לתת סיכוי לשתילים חלשים. במיוחד אם מתוכנן לשתול במיטות פתוחות.

מגוון עגבניות Lazy, למרות הטיפול הלא תובעני שלו, עשוי שלא לגדול על כל הקרקעות. אין לשתול את שתיליו בקרקעות חומציות מופרות מאוד. מיטות עם אדמה רופפת של חומציות בינונית או ניטרלית יהיו אופטימליות. אם מאורגן סיבוב יבול באתר, המיטות אחרי:

 • גזרים;
 • לוק;
 • מלפפונים;
 • כרוב;
 • קטניות.
חָשׁוּב! אין לשתול עגבניות לאחר תפוחי אדמה או פלפלים למשך 3 שנים. גידולים אלה לא ישאירו חומרים שימושיים לעגבניות.

בנוסף, הם חולקים מחלות נפוצות, מה שיגדיל מאוד את הסיכון לזיהום של צמחי עגבניות.

מידע נוסף על מחלות עגבניות ניתן למצוא בסרטון:

צמחים צעירים מזן Lazyayka אינם זקוקים למרחב רב לצמיחה מיטבית. מטר מרובע אחד יכול להכיל עד 6 שיחים. טיפול נוסף בהם לא יהיה קשה. כל מה שהם צריכים זה:

 • בירית לתמיכה או סורג;
 • השקיה רגילה. באקלים שלנו, יש להשקות עגבניות לא יותר מפעמיים בשבוע כאשר מגדלים אותם בחוץ ופעם בשבוע כשמגדלים אותם בחממה. כדאי להשקות רק בשורש. עדיף לא להשתמש בהשקיית ספרינקלרים לעגבניות.
 • הסרתם של ילדים חורגים מזן זה נעשית רק עד למברשת הראשונה. בעתיד העצלנים אינם זקוקים לצביטה ולהיווצרות שיח.
 • דישון בדשנים מינרליים ואורגניים.

מגוון עגבניות Lazy יכול לעשות בלי להתיר ולעשש. אך ביצוע הליכים אלה יכול להגדיל את התפוקה של צמחים מסוג זה.

אם אתה ממלא אחר ההמלצות הפשוטות האלה, אתה יכול לקצור את העגבניות העצלות הראשונות תוך 2.5 - 3 חודשים מהופעת יורה.

המלצות

גלינה, בת 42, קוברוב
האישה העצלנית בחרה בתמונה את מגוון העגבניות. כבר בבית קראתי שהוא לא יומרני ושמח בשקט. זרעים לשתילים טופלו באשלגן פרמנגנט ונטעו. שתילים נבטו יחד, אך לא כולם שרדו. שתלתי את השתילים בחממה בסוף מאי. השיחים של מגוון זה גדלו די קומפקטי. שתלתי אותם כל 50 ס"מ, אבל יכולתי להשאיר קצת פחות מקום. הפירות גדולים למדי, כך שיש לקשור את השיחים. יש להם טעם עגבניות קלאסי עם חמיצות. התשואה של זן זה שימחה אותי, אז אשתול יותר.

לריסה, בת 31, סטרונינו
זן זה נרכש בטעות, אך מעולם לא הצטערתי. עגבניות עצלות תואמות לחלוטין את התמונות מאריזת הזרע. הם גדולים וטעימים מאוד. יחד עם זאת, הם אינם דורשים טיפול מיוחד. גידלתי אותם בחוץ ולא ציפיתי לפירות רבים. אבל המגוון הזה הפתיע אותי. אני בהחלט אשתול אותו שוב.

מריה, בת 58, סרפוחוב
אני מגדל אישה עצלנית זו השנה השנייה. מגוון זה מחייב קשירה חובה לתמיכה. במקרה זה, יש צורך לקשור לא רק את תא המטען עצמו, אלא גם את המברשות. בפעם הראשונה לא עשיתי, ומברשת העגבניות נשברה. באופן כללי המגוון ממש טוב. יש בו פירות גדולים ובשרניים. אבל ללא טיפול הולם, הוא לא ייתן יבול שופע. לכן, לא הייתי אומר שהוא כה לא תובעני לטפל בו.

תגובות (1)
 1. מגוון "עצלן" טוב מאוד. עגבניות גדולות אפילו בחוץ. העיסה טעימה, אפילו הייתי אומר זאת, סוכר. מאוד אהבתי את זה. אני בטוח אשתול.

  14/02/2018 בשעה 08:02
  נטליה בת 63, קמרובו
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה