עגבניות פוזאטה חטה: מאפיינים ותיאור הזן

מעטים הגננים, ורק בעלי המגרש האישי, יסרבו לגדל עגבניות בגינתו. ואכן, עם המגוון המודרני של הזנים עם המאפיינים המדהימים שלהם וכאלה, לעיתים, מראה יוצא דופן, לא קל להגביל את עצמך לשימוש רק באותן עגבניות המוצעות בשווקים ובחנויות. ואם תגדל את זה בעצמך, אז נפתח מרחב אינסופי כל כך לבחירה שעיניך פשוט רצות. וגידול עגבניות כבר הופך למעין תחביב, הדומה לאיסוף. במקרה זה, יש לאסוף רק זנים של עגבניות, והרושמים הקשורים אליהם נשארים, במקרה הטוב, בתצלום או בסרטון. והטעם, למרבה הצער, נשכח במהירות. וזה תלוי לא רק במגוון, אלא גם בתנאי הגידול ובמזג האוויר.

כמובן שבתנאים של מגוון עצום של זני עגבניות, לאילו טריקים המגדלים לא פונים כדי למשוך את תשומת ליבם של הצרכנים למוצר החדש שלהם. לעתים קרובות הם נותנים לזנים שמות כאלה, לאחר ששמעתם שלא תוכלו שלא להתעניין ופשוט לעבור על פניהם. עגבניות פוזאטה חאטה מסקרנת מעצם שמה. ויש לו, בנוסף לשם, והמראה כל כך יוצא דופן שכל גנן בוודאי יתעניין וירצה לשתול אותו באתר שלו.

באילו איכויות נוספות זן העגבניות הזה שונה, מלבד השם המסקרן והמראה יוצא הדופן לא פחות? במאמר, בנוסף לתיאור זן העגבניות Puzata khata ותצלומו, תוכלו למצוא ביקורות רבות גם על גננים שכבר ניסו לשתול זן זה בחלקותיהם.

היסטוריה ותיאור המגוון

עגבניות פוזאטה חאטה הוא מגוון חדש למדי של מבחר רוסי. זה הופיע בשנת 2012 כתוצאה מעבודתם של קבוצת מגדלים שהונהגה על ידי ולדימיר קצ'ייניק. הוא נרשם במרשם המדינה בשנת 2013, היזם היה חברת "עליטה", אשר תחת המותג שלה מיוצרים כיום זרעי הזן הזה.

זן העגבניות Puzata khata שייך לזנים בלתי מוגדרים, כלומר, באופן תיאורטי, יש לו גידול בלתי מוגבל.

תשומת הלב! בפועל, על פי ביקורות הגננים, גם בתנאי חממה, השיח אינו גדל בדרך כלל מ -170 ס"מ.

מכיוון שגבעוליו דקים למדי, ואי אפשר לקרוא לשיחים עצמם חזקים, צמחים עשויים לשהות תחת משקל הפירות, ולכן עגבניות דורשות בירית חובה לסורג ויצירת שיחים. השיחים נבדלים בעלי עלות ממוצעת, והם גם מסתעפים ברמה ממוצעת.

העלים בגודל בינוני, בצבע ירוק כהה. התפרחת היא מסוג ביניים. לגבעול אין ביטוי. אשכול אחד יוצר בדרך כלל עד 5 פירות.

למרות העובדה שזן העגבניות Puzata khata מיועד ברחבי רוסיה, ברוב האזורים מומלץ לגדל אותו בחממות, או לפחות להשתמש במקלטים לסרטים. בשדה הפתוח בנתיב האמצעי, על פי ביקורות הגננים, ייתכן שעגבנית Puzata khata לא תספיק להתבגר לחלוטין או תהיה קטנה בגודלה. אבל בדרום, ניתן לשתול אותו בבטחה באדמה פתוחה - שם הבעיה היחידה בטיפול יכולה להיות השקיה בזמן וסדיר בלבד.

אף על פי שבתיאור הזן בגוסרסטר, עגבניות Puzata khata שייכות להבשלה מוקדמת, כלומר, על פי מאפיין זה, היא אמורה להבשיל כ- 100 יום לאחר נביטת הזרעים, גננים רבים מתלוננים על כך שאדמומיות הפירות מתרחשת מאוד. לאט ובעיכוב רב. ככל הנראה, למגוון זה עדיין יש רגישות רבה לסכום הטמפרטורות החיוביות ולכמות אור השמש, שאולי לא תספיק לו להבשלה בזמן בקווי הרוחב האמצעיים.

תשומת הלב! בשל הפרי המורחב, ניתן לקצור עגבניות עד לכפור, במיוחד כאשר מגדלים אותם בחממות, שם ניתן להשתמש בחימום נוסף במידת הצורך.

פריון הוא אחד היתרונות של זן החוזה פוזאטה; ניתן לקצור כ- 9-11 ק"ג עגבניות ממטר רבוע אחד של שתילה.

הרגישות למחלות העיקריות של עגבניות לא מוזכרת בתיאור הרשמי של הזן, אך על פי הסקירות, עגבניות פוזאטה חאט עמידות למדי לדלקת מאוחרת, ופצעים אחרים בדרך כלל עוקפים אותו, בכפוף למניעה מינימלית.

אבל זה די רגיש להרכב האדמה שעליה היא גדלה - יש צורך שהיא תהיה מאוזנת מבחינת התוכן של כל החומרים המזינים העיקריים.

מאפייני פרי

לעיתים נדירות זן עגבניות מתהדר בצורת פרי כה יוצאת דופן כמו Puzata khata. לא רק שהוא מצולע חזק, ואפילו הצורה עצמה בצורת אגס, וכתוצאה מכך הפרי דומה מאוד לארנק שנאסף מלמעלה, וממנו נהגו עקרות בית לצאת לשוק.

צבע הפירות הלא בשלים הוא ירוק בהיר, ואין מקום בבסיס. כשהם מבשילים, צבע העגבניות הופך לאדום, אלא עם גוון של תפוז. יש 4 עד 6 קינים של זרעים בעגבנייה.

הפירות גדולים בגודלם - בממוצע משקלם הוא 250-300 גרם, אך ישנם דגימות המגיעות למשקל של 700-800 גרם. כפי שקורה לעתים קרובות, הפירות הראשונים על השיח הם הגדולים ביותר, ואז בהדרגה העגבניות הופכות קטנות יותר.

תגובה! גודל הפירות תלוי מאוד בתנאים רבים: בהיווצרות, ובחבישה עליונה, ובתנאי מזג האוויר במהלך הצמיחה, ואפילו בצפיפות הנטיעות.

קליפת הפרי צפופה דיה בכדי לתמוך במשקלן הניכר של העגבניות מבלי להיסדק. אבל בתהליך האכילה זה לא מורגש. העיסה עסיסית למדי, אך לרוב ישנם חללים בעגבניות, ולכן הם אינם מתאימים במיוחד לשימורים.

הטעם לפי הטועמים המקצועיים מדורג ב" 4 ", רוב הגננים מכירים בכך טוב, אך רחוק מלהיות מעולה. עגבניות מזן זה מכילות סוכר רב ולמעשה ללא חומצה, לכן הן מתאימות במיוחד למזון תזונתי ותינוק. הפירות של מגוון עגבניות זה מייצרים סלטים מצוינים, כמו גם פירה טוב ותכשירים אחרים, שם העגבניות נמעכות ולא משמשות כמכלול.

תגובה! המיץ מעגבניות מזן זה טעים ועשיר מאוד.

היתרון הברור של זן העגבניות Puzata khata הוא יכולת האחסון הטובה שלו. ניתן לקטוף אותם כשהם עדיין ירוקים, והם מבשילים בקלות ובמהירות על אדן החלון ולאחר מכן ניתן לאחסן אותם די הרבה זמן מבלי לשנות את מאפייני הטעם שלהם.

בשל מאפיין זה, עגבניות פוזאטה חאטה מועברות בקלות למרחקים ארוכים, ולכן יכולות להועיל לגידול מסחרי. נכון, בשל צורתם יוצאת הדופן, עגבניות תופסות מקום רב יותר במיכל סטנדרטי.

יתרונות וחסרונות של המגוון

לסיכום כל האמור לעיל, יש לציין שלזן העגבניות Puzata khata יש מספר יתרונות המבדילים אותו ממספר חבריו:

 • תשואה גבוהה, על פי ביקורות אף עולה לפעמים על המספרים המופיעים בתיאור הרשמי של הזן;
 • פירות מכילים הרבה סוכר ואלמנטים שימושיים אחרים;
 • שימור גבוה של פירות;
 • גודל גדול וצורה יוצאת דופן של עגבניות;
 • עמידות השוואתית של עגבניות למחלות קשות.

כמובן שלמגוון יש גם כמה חסרונות, הכוללים קודם כל את הדברים הבאים:

 • הצורך בעיצוב וביריות עקב שבריריות מסוימת של השיח;
 • הדיוק של עגבניות צריף פוזאטה לפריון האדמה.

גידול וטיפול

באופן כללי, עגבניות פוזאטה חאטה גדלות על פי הטכנולוגיה הסטנדרטית לעגבניות, אך יש עדיין כמה מוזרויות.

תקופת שתיל

מכיוון שעגבניות Puzata khata הן זן, ולא הכלאה, תוכלו להשתמש גם בזרעים שנרכשו וגם בכאלה שמקבלים מצמחים בגידול עצמי שלכם או מחבריכם לזריעה.

חָשׁוּב! מומלץ להשרות את הזרעים בתמיסה של מיקרו אלמנטים או ממריצים לצמיחה (זירקון, אפין, HB-101) לפני הזריעה, מכיוון שיש להם אנרגיית נביטה נמוכה, ונבטים יכולים להופיע מהאדמה לאט ובאופן לא אחיד.

יש צורך לזרוע זרעים במיכלי שתילים כ- 60-65 יום לפני שתילת השיחים במקום קבוע.

מיד לאחר הנביטה, מומלץ להניח את הנבטים מתחת לתאורה הבהירה ביותר שתוכלו למצוא עבורם. במקרה זה, יש להפחית את הטמפרטורה ב-5-10 מעלות. לפיכך, אתה יכול להשיג התפתחות טובה של מערכת השורשים, ובמקביל להגביר את החסינות של צמחי עגבניות.

לאחר שעלי העגבניות האמיתיים הראשונים מופיעים על שתילי העגבניות, יש לשתול את השיחים בעציצים נפרדים. שבוע לאחר הקטיף, מומלץ להאכיל את השתילים. מכיוון שהשתילים מזן זה עשויים להיראות חלשים יותר בהשוואה לעגבניות אחרות, מומלץ להאכיל אותם במינונים דשנים קטנים פעם בשבוע. עדיף להשתמש בחומטים עם מיקרו אלמנטים או דשנים מיקרוביולוגיים כמו זוהר, בייקל ואחרים.

נחיתה באדמה וטיפול נוסף

מכיוון שעגבניות מזן זה דורשות בירית חובה, קל יותר לשתול שתילים ליד הסורג. במקרה זה, גיזום וקשר נוסף של הגבעולים פשוטים מאוד. לא יותר מ -3 שיחים של עגבניות פוזאטה חטה נטועים למטר מרובע אחד של הגן.

עֵצָה! לא רק גבעולים ניתן לקשור את הסורג, אלא גם מברשות עם פירות מבשילים, שכן בשל גודלם ומשקלם הרב, הפירות יכולים להישבר יחד עם הענפים כשהם בשלים.

רצוי ליצור עגבניות מזן זה ל 1 או 2 גבעולים. כדי ליצור שיחים לשני גבעולים, נותר בן חורג אחד שגדל מתחת למברשת הפרחים הראשונה. כל שאר הבנים החורגים והעלים התחתונים מוסרים בהדרגה. כדי ליצור גזע אחד, כל ילדי החורג מוסרים בהדרגה ובשיטתיות, ומונעים מהם לגדול יותר מ -10 ס"מ.

על מנת לקבל עגבניות גדולות, רצוי ליצור שיחים לגזע אחד. אם יש לך מעט מקום בגינה או בחממה ואתה צריך לשתול שיחים לעתים קרובות יותר, אז במקרה זה, הטכנולוגיה היחידה האפשרית לגידול תהיה היווצרות צמחים בגזע אחד.

צמחים מזן זה הם תובעניים למדי לפוריות הקרקע, ולכן עליהם לבצע מספר חבישות נוספות לאחר השתילה באדמה. גם להשקות את השיחים באופן קבוע במים קרים, במיוחד אם מזג האוויר חם ויבש.

עגבניות יכולות להבשיל באופן לא אחיד, אז וודאו שיש לכם כיסוי נוסף לשיחים מראש במקרה של מזג אוויר קר מוקדם.

תשומת הלב! אם הפירות לא רוצים להסמיק, ניתן לקצור אותם בצורת ירוק בוסר - הם מסוגלים להבשיל די מהר, כשהם מונחים על אדן החלון.

ביקורות של גננים

ביקורות של תושבי קיץ וגננים על מגוון העגבניות Puzata khata, שאת התיאור והתצלום שלהן תוכלו לראות לעיל, הן מגוונות מאוד ולעתים סותרות. אולי זה נובע מתנאי מזג אוויר שונים בעת גידול עגבניות, או אולי הייתה טעות של זרעים.

אלנה, בת 39, טבר
שכנים חלקו השנה שתילי עגבניות Puzata khata. לעגבניות ההבשלה הייתה צורה יוצאת דופן מאוד, מצולעות כאלה, בצורת כלי. אבל בסופו של דבר, כשהתבגרו, הם התיישרו מעט, נהיו חלקים, יפים. אהבתי מאוד את העגבניות, הן מתוקות והן צפופות, כמעט ואין זרעים. מאוד אהבתי את זה, אבל הענפים דקים, חייבים לקשור אותם בזהירות, אחרת הם נשברים או נופלים לקרקע - הפירות כבדים.
סבטלנה, בת 43, טומסק
שתלתי את זן Puzata Khat בחממה. לא קיבלתי הרבה שתילים, כי מעט זרעים נובטים. רק 5-6 ​​שיחים, אבל איזה סוג של עגבניות.הכל טוב בהם - טעם, צבע, צורה וגודל. ואז בהחלט אשתול. ובכן, מה שהם צריכים לטפל בו הוא בכל תרבות, עליכם לעבוד קשה על מנת ליהנות מהבציר מאוחר יותר.
סרגיי, בן 42, עיר נובוסיבירסק
המגוון הזה לא משך אותי עם שום דבר מיוחד. עגבניות, כמובן, הן בעלות צורה יוצאת דופן, אבל הטעם איכשהו תפל, אי אפשר לומר שהקציר ימצא חן בעיניך, אז אספתי כמה קילוגרמים מהשיח. אני לא אשתול יותר.
זויה, בת 44, סמארה
מגוון נפלא! זה היה אחד הראשונים מבחינת התשואה השנה. אספתי מהשיח בכללותו על דלי עגבניות, אם כי ירוקות, כי גידלתי אותן בשדה הפתוח. אז הם הבשילו היטב בבית, ולא ראיתי בהם חללים, להפך, עסיסיים, צפופים, טעימים. בחוץ היו כמעט כתומים וורודים בפנים - יופי! בשנה הבאה אשתול בחממה - אולי הם יבשילו עוד קודם.
אנה, בת 37, אזור מוסקבה
ובכן, בכלל לא התרשמתי מהמגוון הזה. אפילו לא ברור על מה הוא משבח. היו עגבניות, אבל הן היו כל כך חסרות טעם, שבפעם הבאה אני בהחלט לא אשתול אותן.
אנטון, בן 34, טבר
שתלתי את הזן Puzata Khata בפעם השנייה, כי אהבתי אותו מאוד. בחממה, זה היה אחד היצרניים ביותר, מעולם לא ראיתי שפע כזה של עגבניות. השנה הוא גדל באדמה הפתוחה, מכוסה רק בחומר לא ארוג מיד לאחר השתילה בסוף מאי כדי שלא יינזק מהקור. אהבתי גם את העובדה שהוא לא נפגע מאוד מדלקת מאוחרת, כמו זנים אחרים.

סיכום

למרות העובדה שזן הפוזאטה חאטה הופיע יחסית לאחרונה, הוא כבר הצליח למצוא גם את מעריציו וגם את אלה שהתאכזבו ממנו. במקרים כאלה, יש רק דרך אחת לרדת לעומק האמת - לקנות זרעים ולגדל עגבניות מהזן הזה לבד.

תגובות (1)
 1. פוזאטה חאטה מאליטה, נטוע באדמה פתוחה, צפונית לאזור סרטוב, הרגיש הכי טוב, לא נסדק, לא כאב. אבל המסה רחוקה מ -300 גרם. מ 500 עד 1200 גרם, שגדלו למיץ ופסטה, ב -2020 עגבניות היו מתוקות מדי, הוזנו הרבה אפר (צמחים)

  18.01.2021 בשעה 01:01
  אינה
 2. שתלתי את הזן הזה בפעם הראשונה. אני מאוד שמח! קציר וטעם עגבניות טובות. אנסה לאסוף זרעים לגידול נוסף.

  09/08/2019 בשעה 08:09
  אולגה
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה