תולעת בגינה: איך להתמודד

תולעת התיל פוגעת בגידולי שורש ואוכלת את חלקם הקרקע של הצמחים. ישנן שיטות שונות כיצד להיפטר מתולעת התיל בגינה.

איך תולעי תיל פוגעות

תולעת התיל נמצאת בגן כזחל צהוב-חום באורך של 10 עד 40 מ"מ, שממנו יוצאת חיפושית הקליק. במצב זחל, חרק זה מעדיף זרעים, שורשים וחלקים יבשתיים של צמחים. כתוצאה מפעילותו, ניתן להשמיד עד 70% מהיבול.

ככל ש טַרדָן חי באדמה, הוא מתגלה בסתיו על ידי נוכחותם של מעברים רבים בתפוחי אדמה וגזר. תולעת התיל שומרת על חיוניותה במשך 5 שנים, מתוכן 3-4 שנים שהיא מבלה במצב של זחל.

חָשׁוּב! המזיק פעיל ביותר במזג אוויר יבש.

בקיץ הגשום הפגיעה בתולעת התיל בגינה מצטמצמת. לרוב, זנים מאוחרים של תפוחי אדמה סובלים מהמזיק. אם השורשים מבשילים במחצית הראשונה של הקיץ, כאשר האדמה עדיין לא יבשה מספיק, הרי שלחרק אין זמן לגרום נזק רציני.

בשנה הראשונה התולעת חיה מתחת לאדמה ואינה גורמת נזק חמור לנטיעות. החרק גורם לנזק הגדול ביותר לגידולי שורש בשנה השנייה והשלישית להתפתחותו.

שיטות בקרה

השיטה העיקרית כיצד להיפטר מתולעת תיל בגינה היא להקפיד על טכניקות חקלאיות. עם חיסול בזמן עשב עשבים, חפירת מיטות ותצפית על סיבוב היבול, הסבירות להופעת מזיק ממוזערת.

עמידה בטכניקות חקלאיות

טיפול נכון מסייע בהגנה על צמחים מפני התפשטות תולעת. זה כולל קבוצה מסוימת של אמצעים:

 • עמידה בכללי סיבוב היבול. מומלץ לשתול תפוחי אדמה במיטות בהן גודלו בעבר קטניות ודגנים, מלפפונים, דלעות, סלק וירקות שונים. גזר נטוע לאחר כרוב, עגבניות, בצל, מלפפונים.
 • חפירה עמוקה של הגן בסתיו. זחלי תולעת נוברים באדמה לחורף. על ידי חפירת המיטות, חרקים מגיעים בסופו של דבר על פני השטח. אם תבצע את ההליך לפני תחילת הכפור, כתוצאה מכך, עד 90% ממזיקים ימותו.

במהלך החפירה, זחלי החיפושיות מסולקים. גננים מנוסים חופרים את המיטות ומסירים עשבים שוטים שהופכים למזון לחרקים. תולעי תיל נמשכות לקני שורש של עשב ערבה ועשב חיטה.

 • נטיעת זבל ירוק. Siderata הם צמחים שיכולים להדוף חרקים ולהרוות את האדמה בחומרים שימושיים. אתה יכול לשתול siderates בסוף הסתיו לאחר הקציר או בתחילת האביב לפני שתילת הגידולים העיקריים.

תולעי תיל מסולקות על ידי שתילת הצמחים הבאים:

 • חרדל - זבל ירוק, המאופיין בצמיחה מהירה בכל תנאי מזג האוויר. הצמח גדל טוב יותר בקרקעות פוריות ונבט גם בטמפרטורות קפואות.
 • תוּרמוֹס - צמח המשמש בקרקעות דלות. עיבודו משפר את מבנה האדמה החולית והחרסיתית. תורמוס מרווה את האדמה בחנקן וזרחן, מתפרק במהירות ויוצר תנאים שליליים למזיקים.
 • פסליה - צמח חד-שנתי ששורשיו משחררים את האדמה ומגבירים את חדירותו. פסליה צומחת על כל סוג של אדמה, ותהליך הגידול ממשיך עד לכפור.
 • אַספֶּסֶת - זבל ירוק, הנטוע על קרקעות כלשהן, למעט מלוחים וחומציים. יישום רציף של לחות יעזור לעורר את הופעת השתילים. בעת פריחה הסר את האספסת והשתמש בה כקומפוסט.

כימיקלים

כדי להילחם בתולעת התיל בתנאי הדאצ'ה משתמשים בתכשירים מיוחדים, שפותחו במיוחד למטרות אלה.

חָשׁוּב! כאשר עובדים עם כימיקלים, מקפידים על אמצעי זהירות ועל המינונים שצוינו.

התרופות היעילות ביותר שיכולות לפתור את הבעיה כיצד להביס את תולעת התיל הן:

 • בזודין... התרופה היא בצורת אבקה, המורכבת מגרגירים קטנים. מספיקה שקית אחת המכילה 30 גרם מהחומר לטיפול ב -20 מ"ר. נחיתות מ '. לבזודין יש השפעה משותקת והופכת לסיבת מותם. הליך הטיפול בתולעת תיל צריך להיות בהתאם להוראות. התרופה מוחלת יבשה על כל באר לפני שתילת תפוחי אדמה. ניתן לערבב מראש עם חול או נסורת. הצריכה של באזודין היא 10 גרם לכל 10 שיחי תפוחי אדמה. ניתן לפזר את החומר על פני האדמה ולאחר מכן להטמיעו לעומק של 20 ס"מ. שיטה זו היא היעילה ביותר, אולם היא מצריכה צריכה גדולה של התרופה.
 • פרובוטוקס... בין האמצעים כיצד להשמיד את תולעת התיל, בולטת התרופה פרובוטוקס. משתמשים בו בכוונה להילחם במזיק זה. גרגרי החומר מפוזרים בתלם לפני שתילת תפוחי אדמה וגידולים אחרים. פרובוטוקס אינו משמש עם כימיקלים אחרים. צריכת התרופה היא 40 גרם לכל 10 מ"ר. מ 'פרובוטוקס אינו מצטבר באדמה, הוא בטוח לבעלי חיים ולאנשים. לכלי אין השפעה שלילית על הפעילות החיונית של תולעים. שימוש קבוע בתרופה מאפשר לך להיפטר מתולעת התיל לנצח.
 • זמלין... לתרופה יש מגוון רחב של השפעות ומשמשות למאבק בתולעת התיל בגינה, כמו גם הדוב, זבוב הכרוב ומזיקים אחרים.זמלין זמין באריזה המכילה 30 גרם של החומר. די בחבילה אחת כדי להתמודד עם 20 מ"ר. מ 'מיטות. התרופה משמשת באביב בעת שתילת זרעים ופקעות. בסתיו הוא מובא למניעת התפשטות מזיקים.
 • Metarizine... תרופת תולעת תולעת זו היא נבג פטרייתי שכאשר נבלע על ידי חרק יש לו השפעה רעילה. כתוצאה מכך מנוטרלת הפעילות של כל איברי המזיק, מה שגורם למותו. Metarizine מגיע בצורה נוזלית ומתווסף לפתרון ההשקיה. אנו נלחמים בתולעת התיל עם פיתרון. עבור 10 ליטר מים נדרשים 0.5 ליטר מהתרופה. צריכת הפתרון היא 200 מ"ל לכל 10 מ"ר. נחיתות מ '.

מינרלים

רכיבים מינרליים משמשים להזנת צמחים וליצירת תנאים שאינם מקובלים על תולעי תיל.

החומרים הבאים יכולים לעזור לך להיפטר מתולעת התיל ללא שימוש בכימיקלים:

 • יישום של אמוניום סולפט כדשן. צריכת החומר היא 25 גרם למטר מרובע. אמוניום גופרתי מוחל באביב לפני השתילה, ולאחר מכן הוא משמש בסיס להאכלה מספר פעמים בעונה.
 • כדי להגן על הנטיעות מתולעת התיל, משתמשים באתר אמוניום חנקתי שמתחיל לפעול מיד לאחר כניסתו לקרקע. דשן זה אינו מאבד מתכונותיו גם במקרה של כפור. אמוניום חנקתי מוחדר בצורה של גרגירים ישירות לקרקע או מכינים פתרון על בסיסו. צריכת החומר היא 25 גרם למטר רבוע. M.
 • השקיה עם תמיסת פרמנגנט אשלגן. לפני שתילת תפוחי אדמה בארץ, משקים את האדמה עם תמיסת אשלגן פרמנגנט. צריכת החומר היא 5 גרם לדלי מים. מתחת לכל שיח מוחל 0.5 ליטר תמיסה.
 • לְהַקְטִין חוּמצִיוּת אדמה. גיר או אפר יעזרו לשנות את מדדי החומציות. התוכן של רכיבים אלה לא יעלה על 1 ק"ג למ"ר אחד. מ 'כל 3 שנים ניתן להוסיף סיד לקרקע.

יצירת מלכודות

אתה יכול להיפטר מתולעת התיל בעזרת מלכודות. לשם כך חתיכות קטנות של תפוחי אדמה או גזר נמתחות על חוט. ואז פיתיונות תולעת מונחים באדמה לעומק של לא יותר מ -10 ס"מ, ומשאירים ביניהם עד 10 ס"מ.

חָשׁוּב! המלכודות משמשות באביב לפני שתילת היבול העיקרי, כאשר האדמה עדיין רטובה.

ניתן להסיר את הפיתיון יחד עם תולעת התיל לאחר 3 ימים. חתיכות ירקות מונחות לעיתים קרובות בצנצנת או בכוס פלסטיק, הנטמנת עד הצוואר באדמה ומכוסה. לאחר מספר ימים עליכם להשיג את המלכודת ולהרוס את תולעת התיל.

המזיק מושך גם זרעי דגנים מונבטים. הם נטועים בין שורות תפוחי אדמה. כאשר הצמחים נובטים, הם מוסרים, וכך גם החרקים עצמם.

בסתיו, כאשר אתה קוצר את היבול, אתה יכול להשאיר ערימות של צמרות על הקרקע. צמחייה בשפע מושכת תולעי תיל. לאחר מספר ימים נקצרים הצמחים יחד עם המזיק.

תרופות עממיות

אתה יכול למשוך את התולעת על חשבון תרופות עממיות:

 • הכנת עירוי סרפד. 0.5 ק"ג של צמחים מרוסקים מוזגים עם מים. לאחר 12 שעות מתקבל אמצעי יעיל למאבק בתולעי תיל.
 • במקום סרפד אפשר להשתמש בשן הארי שמספיק 0.2 ק"ג לדלי מים. העירוי נשאר למשך חצי יום, ואז משמש להשקיה.
 • לסלנדיין יש את התכונה להדוף חרקים. באופן מסורתי, תולעת תולעים ומזיקים אחרים הורעלו באמצעות תרופה על בסיס זה. להכנת העירוי נדרש 0.1 ק"ג של צמחים כתושים. הסוכן נשאר למשך שלושה ימים כדי להשיג ריכוז מקסימלי.
 • מבוא קליפות בצל אדמה. קליפות בצל משמשות באביב בעת שתילת יבולים. הוא מכיל ויטמינים ומינרלים התורמים להתפתחות צמחים. על בסיסו מכינים גם פיתרון להשקיית האדמה מתולעת התיל.
 • שימוש בקליפות ביצה. בגן משתמשים בקליפה מביצים גולמיות המכילות מקסימום חומרים שימושיים. מוצר זה מרווה את האדמה בסידן, זרחן ואשלגן. בשל היכולת להפחית את חומציות האדמה, קליפות הביצה הן אחת השיטות להתמודדות עם תולעי תיל.

סיכום

בקרת תולעי גזירה כוללת שימוש במגוון שלם של שיטות. גננים רבים יודעים שכשאני נפטר מעשבים שוטים, מספר המזיקים באתר יקטן. עם סיבוב יבול נכון וטיפול במיטות, מספר החרקים מצטמצם משמעותית. חומרים מינרליים, כימיקלים ותרופות עממיות יעילים לא פחות כנגד תולעת.

תגובות (1)
 1. אנו נוטעים את "המנהיג" זו השנה השנייה. אנחנו לא שומרים על צבע תפוחי האדמה, אבל הפקעות מניבות. אולי משהו חסר? אולי אפילו יותר קציר יהיה אם הוא פורח?

  09/11/2019 בשעה 09:09
  נטליה
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה