תיאור, מאפיינים ותמונות של Sonsation תות (Sensation)

תותים הם אחד הגרגרים הפופולריים ביותר בקרב גננים והם מגוונים מאוד. מגדלים מוציאים מדי שנה זנים חדשים "משופרים" והכלאות עם מאפיינים משופרים. ביניהם תות התות, שמוכר כמבטיח מאוד על ידי מומחים וגננים חובבים כאחד.

היסטוריית רבייה

תות תות הוא אחד ההישגים האחרונים של מגדלים מהולנד. המקור הוא החברה המפורסמת בעולם Flevo Berry B.V., המתמחה לא רק בכך, אלא גם בגידולי פירות יער אחרים. תותים חדשים הופיעו בשוק האירופי והרוסי בשנת 2016. זה עדיין לא נכנס למרשם הלאומי של הישגי הרבייה.

סנסציה היה הזן הראשון שנוצר במסגרת תוכנית פלבו ברי. מטרתם של המגדלים היא סדרה של כלאיים מבשילים בינוניים המתאימים לייצור בקנה מידה תעשייתי, המסוגלים לייצר תשואות שופעות גם בחוסר אור שמש.

אגב, "סנסציה" הוא לא ממש השם הנכון. בתחילה תוכנן למנות את זן התותים החדש Sunsation (מעין "תערובת" של המלים האנגליות "sun" ו- "sensation"). אך התברר כי המגדלים מהולנד כבר הקדימו את המומחים של מותג אחר. אז הייתי צריך לשנות את שמו ל- Sonsation.

ברוסית, השם הזה היה אמור להישמע כמו "Sonsation", אך מי ש"קידם "את זן התותים החדש בשוק המקומי לא שם לב (במקרה או במכוון, לצורך הרמוניה של ההגייה) ל"לא נכון" "מכתב. כתוצאה מכך, השם סנסציה "תפס" במהירות ובהצלחה בקרב גננים רוסים.

בעת יצירת תות התות סנסציה, המגדלים, כביכול, "לקחו כמדגם" את הזן הידוע סונטה

תיאור ומאפייני זן התותים Sensation

התחושה איננה מגוון תותים משופע של שעות אור נייטרליות. לדברי המקוריים, הוא רב תכליתי ביותר - מתאים לשתילה לא רק במיטות פתוחות, אלא גם לגידול כל השנה בחממות. תשואות טובות של תותים תחושה נותנת תחושה גם כאשר מעבדים אותה בגרסה נדיבה, בהידרופוניקה, במנהרות סרט.

השיחים שלה עוצמתיים, גבוהים (35-40 ס"מ), אך קומפקטי למדי, מתפשט בינוני, עלים בצפיפות. לא נוצרים זיפים רבים מדי, אך מספיק להעתקה. פדונלים חזקים יחסית, רב-ראשוניים, אינם מתנשאים מעל לרמת העלים, לעתים קרובות קהים מתחת למשקל גרגרי היער.

מאפייני פירות, טעם

הפירות הראשונים של תות התות סנסציה הם בעלי צורה דמוית מסרק ומשקלם הוא עד 50-60 גר '. המסיק העיקרי "נעשה קטן יותר" עד 25-35 גרם. צורת הגרגרים משתנה לקוני עגול או בצורת לב. . אם לשפוט על פי התמונות והביקורות של גננים, תות סנסציה תואם למדי את תיאור המגוון שניתן על ידי המקור.

קליפת הגרגרים דקה, ארגמן בהיר, מבריק, כאילו משומן. בהתאם לתנאי הגידול ולמזג האוויר, לפעמים מופיע גוון ורדרד או כתום באביב. צבע תות התחושה היא אחידה, ללא נקודה לבנה בגבעול. הזרעים קטנים, ורודים-צהבהבים, שטחיים.

העיסה בצפיפות בינונית, בשרנית, עסיסית ורכה מאוד, בצבע לבן-ורוד. על השיחים המתקבלים על ידי התפשטות עם שפם, בעונה הראשונה, חללים קטנים נמצאים לעתים קרובות בגרגרים. לתות שדה יש ​​ארומה מובהקת של "תות שדה".

הטעם שלה מאוזן מאוד - לא טרי-מתוק, אבל עם חמיצות "אננס" מרעננת קלה. טועמים מקצועיים מזהים תווים של פטל ואפרסק בתוכו ובטעם לוואי. באופן רשמי, הטעם של תות השדה מדורג ב -5.5-5.9 נקודות (עם מקסימום תשע נקודות), אך כמעט כל מי שניסה את פירות היער סבור כי אין לזלזל בקריטריון זה.

תחושת עיסת תות עם עור כה בהיר נראית חיוורת, אך זו תכונה של המגוון

תותים נצרכים בעיקר טריים. פירות יער מתאימים גם לקישוט קינוחים, הם משמשים כמילוי לאפייה. ניתן להקפיא פירות, לעבד אותם לריבות, לשמר.

חָשׁוּב! פירות יער אינם מתאימים במיוחד לשימורי פירות מלאים. בקומפוטים הם "מטשטשים" לדייסה.

תנאי הבשלה, תשואה ושמירה על איכות

תקופות ההבשלה לתותים התחושה הן ממוצעות. המסיק מתחיל לקראת סוף המחצית הראשונה של יוני. באזורים דרומיים חמים עם אקלים סובטרופי, ניתן לראות במגוון מוקדם בינוני. הגרגרים מסירים בתחילת הקיץ. פרי נמשך לפחות שלושה שבועות, לעתים קרובות יותר למשך חודש.

במהלך העונה מוציאים מהשיח 1-1.8 ק"ג פירות יער בגיל 2-3 שנים. "התפשטות" זו נובעת מתנאי אקלים שונים. ניסיון רב בגידול תותים עדיין אין תחושה, ולכן קשה לקבוע את המדדים הממוצעים. מגדלים מאמינים כי בהשוואה לסונטה ואלסנטה הידועות, זן זה מניב 20-25% יותר פירות יער.

פרי מורחב של תותים גננים חובבים בתחושה נחשבים לרוב פלוס, עבור חקלאים מקצועיים זה מינוס

היעדרם כמעט מוחלט של פרחים עקרים תורם בבירור לתשואה גבוהה באופן עקבי. הזן אבקה עצמית, פרחים דו מיניים, עם אבקה איכותית. לכן, שחלות פרי נוצרות באופן פעיל, גם אם באביב מזג האוויר אינו מתאים במיוחד ל"עבודה "של חרקים מאביקים.

צפיפות נמוכה של עיסת תות סנסציה קובעת את יכולת ההובלה הנמוכה יחסית שלה. פירות יער מתקמטים גם כאשר הם מועברים למרחקים קצרים. לכן, למרות שהמקור מציב את הזן כזן מסחרי, התאמתו לגידול בקנה מידה תעשייתי מוטלת בספק רב.

חָשׁוּב! לפירות היער חיי מדף קצרים. בטמפרטורת החדר הם לא יתדרדרו במשך יום-יומיים. תותים סנסציה ישאר במקרר למשך 4-5 ימים לכל היותר.

אזורי גידול, עמידות בפני כפור

קשיחות קרה של תותים התחושה, על פי המקור, מספיקה לגידול ללא מחסה באקלים ממוזג. אך ניסיונם של גננים רוסים מראה כי הוא מובחן בסיבולת וביכולת ההסתגלות לתכונות השליליות באקלים של אוראל, סיביר והמזרח הרחוק.

בכפוף למקלט של תות התות, מבלי לפגוע בעצמו, חורפים באזורים אלה. לעתים רחוקות היא סובלת מכפור אביב חוזר. עם הקפאה קלה, השיחים מתאוששים במהירות.

כמובן שבתנאי אקלים פחות אופטימליים, תות השדה זקוק לטיפול זהיר יותר. ואתה לא יכול לסמוך על יבול שיא.

ענפי תות ושחלות תחושה נדירה סובלת מחשיפה לטמפרטורות נמוכות

עמידות בפני מחלות ומזיקים

חווית הגידול המינימלית עדיין לא מאפשרת לשפוט באופן אובייקטיבי את יציבות התותים.תחושה למיקרופלורה ומזיקים פתוגניים. בהחלט אין לה חסינות "מולדת" למחלות כלשהן. אבל, על פי מגדלים, זה אינו מושפע ממחלות וחרקים בתדירות גבוהה יותר מזנים פופולריים אחרים. וכמעט אף פעם לא סובל מריקבון אפור ושורש.גננים המגדלים תותים של סנסציה בחצר האחורית שלהם מציינים כי לעתים קרובות הם מותקפים על ידי תריפס ורגישים לדלקת מאוחרת.

יתרונות המגוון

העובדה שתחושת התות עשויה להפוך פופולרית מאוד בקרב גננים חובבים מעידה על היתרונות הבאים:

 • אפשרות הטיפוח בדרכים שונות;
 • אי גחמיות יחסית בעזיבה;
 • תשואה גבוהה באופן עקבי, פרי מורחב;
 • עמידות בכפור המספיקה לאקלים ממוזג (מרכז רוסיה) והתנגדות להחזרת קור האביב;
 • היכולת לעמוד בחום ובבצורת לטווח קצר מבלי לפגוע באיכות הפרי;
 • חסינות טובה בדרך כלל;
 • פשטות הרבייה, שיעור הישרדות גבוה של חומר השתילה;
 • לא תובעני לאיכות המצע (תות שדה נושא פרי גם באדמה כבדה);
 • חד ממדיות ומראה אטרקטיבי של פירות יער;
 • טעם מצוין של תותים, צדדיות כמעט מוחלטת של מטרתם.

נוכחות של תותים תחושה היא בהחלט אחד הגורמים החשובים הקובעים את בחירת הגנן לטובת זן זה.

יש מידע סותר אם השטיפה תלויה במזג האוויר באביב ובקיץ. לטענת מרבית הגננים, איכות הגרגרים אינה משתנה עם שפע של משקעים. גם אם יורד גשם תדיר, תות הסנסיישן נשאר מתוק. אבל במזג אוויר קריר ומעונן, הוא מאבד את הארומה שלו, הופך למים, חללים נוספים מופיעים בעיסה.

חסרונות של תות שדה

חסרונות של תות שדה זמינים גם:

 • יכולת הובלה נמוכה;
 • נטייה לפגוע בשל דלקת מאוחרת ותריפס;
 • בעיות בהפרדת גרגרי יער בשלים מצמח הפרי (עיסה רכה מקומטת מאוד);
 • הצורך לעדכן נטיעות לעיתים קרובות יחסית (אחת לשלוש שנים).

החסרונות היחסיים של תותים בתחושה הם הימצאות חללים בפירות יער בודדים ואי התאמה לשימורי פירות מלאים. אך החיסרון הראשון אופייני רק לפירות שנקטפו בעונה שלאחר השתילה, ולא כל הגננים מכינים קומפוט מתותים.

שיטות רבייה

לא ניתן לומר כי שיחי התותים בתחושה יוצרים שפם רב, אך חומר השתילה אינו מחסור. שיטת רבייה זו מסופקת על ידי הטבע עצמו, ולכן דגימות חדשות משתרשות בקלות.

כדי להשיג שתילים, עליך לסמן מראש כמה שיחים בני 2-3 שנים בריאים לחלוטין. באביב מנותקים עליהם את כל הפדנסים ומונעים את היווצרותם של ניצנים. כאשר הזיפים מתחילים להיווצר, נותרו 5-8 חלקים מהחזקים והמפותחים ביותר. חומר השתילה האיכותי ביותר הוא היציאה הקרובה ביותר לשיח. אבל, ככלל, הם משתמשים גם בשני.

שושנות העלים שנוצרו עם שורשים שגדלן אורך 1-1.5 ס"מ "מוצמדות" לקרקע עם חתיכות תיל או נטועות בפלסטיק, כוסות כבול. במחצית השנייה של אוגוסט או בתחילת ספטמבר, שושנות חדשות של תות הסנסציה מופרדות מצמח האם ומועברות למקום הנבחר.

אל תהיה "חמדן" והשאיר יותר מדי שקעים לבת: הם יתגלו כחלשים ולא מפותחים

חָשׁוּב! תחושת זרעי תות אינה מתרבה. השתילים המתקבלים בדרך זו לא יירשו את המאפיינים הזניים של "ההורה".

שותלים ויוצאים

המקור מציב את זן תותי התחושה כקור, בצורת ועמיד בחום, המסוגל לייצר תשואות טובות במצע באיכות שונה ואינו תובעני בטיפול. לכן, טיפוחו הוא בכוחם של גננים אפילו לא מנוסים מדי. אגרוטכנולוגיה לצמחים דורשת בעיקר תקן, אך עדיין ישנם כמה ניואנסים.

שיחי תותים בתחושה הם קומפקטיים למדי. אבל הם לגמרי לא יכולים לעמוד בצפיפות בגן. לכן בעת ​​השתילה נותרים מינימום 35-40 ס"מ ביניהם, תוך שמירה על מרווחי שורות ברוחב של כ- 50 ס"מ. לא נטועים יותר מארבעה שיחים לכל מ"ר באדמה פתוחה.

עם ה"צפיפות "בגינה, הסיכון לפתח תותים ממעט להתגבר.תחושה של מחלות פטרייתיות ואחרות

יבול שופע של תחושת תות מרוקן מאוד את הצמחים. לכן, הם זקוקים למינונים גבוהים יותר של דשנים. ההלבשה העליונה מוחלת ארבע פעמים בעונה:

 • בשלב הנביטה;
 • לאחר קטיף פירות יער ראשונים;
 • 3-4 שבועות לאחר סיום הפרי;
 • באמצע ספטמבר, לקראת החורף.

שיחי הסנסציה מוזנים אך ורק בדשנים מורכבים בחנות שתוכננו במיוחד עבור תותים. המקור מציין את הרגישות המיוחדת של הצמחים למחסור במגנזיום בקרקע. עם המחסור שלה, הצמיחה של המסה הירוקה איטית מאוד, התשואה יורדת בחדות.

חָשׁוּב! מחסור במגנזיום עלול לגרום לעודף אשלגן בקרקע או לאיזון מופחת של חומצה-בסיס שלה.

כדי לשמור על פוריות המצע, יש צורך להפיץ חומוס או קומפוסט רקוב מעל מצע הגינה כל 2-3 שנים באביב. מספיק 5-7 ליטר / מ"ר.

קניית דשנים עבור תות שדה, אתה בהחלט צריך ללמוד את הרכב

תותים תחושה, אם חם בחוץ ואין גשם, הם מושקים כל 3-4 ימים. הנורמה לצמח בוגר היא 2-3 ליטר מים. שיטת ההשקיה המועדפת היא בה טיפות מים לא נופלות על עלים, פרחים וגרגרים.

לתחושה יש יחס שלילי מאוד לשכונה עם עשבים שוטים. לכן, רצוי לחבוט את הגן. מאלץ לא רק מונע מהם לנבוט, אלא גם מאפשר להגדיל את המרווחים בין השקיה, ולעתים פחות לשחרר את האדמה. קרום קשה לא נוצר על פניו, זה מספק גישה לחמצן לשורשים.

המחלה המסוכנת ביותר עבור תותים מחלת תחושה - דלקת מאוחרת. הוא מאופיין בשתי צורות ההתפתחות - כרוניות וחולפות. במקרה הראשון, הצמח יכול לחיות עוד שנה-שנתיים, אך הבוליות מעוותות, העלים מתכרבלים ואפורים, מעט מאוד פירות יער מבשילים עליהם, הם כמעט חסרי טעם. עדיין ניתן להציל צמחים כאלה על ידי טיפול בהם עם קוטלי פטריות.

דלקת מאוחרת מהירה מסוכנת הרבה יותר. הצמחים שנפגעו ממנו נובלים ומתייבשים תוך מספר ימים. אם מוציאים אותם מהאדמה, ניתן לראות שורשים רקובים-שחומים רקובים.

כדי למנוע את המחלה בתחילת ובסוף עונת הגידול, כמו גם בקיץ, אם מזג אוויר לח וקריר מתרחש במשך זמן רב, מרססים שיחי תות סנסציה והאדמה בגינה עם פתרון של תכשיר המכיל נחושת.

חָשׁוּב! אם נותר פחות מחודש לפני הקציר, נבחרים רק קוטלי פטריות ממוצא ביולוגי הבטוחים לבריאות לטיפול בשתילה.

שיחים שנפגעו מדלקת מאוחרת חולפת מוסרים מהגן במהירות האפשרית, האדמה במקום זה מחוטאת

תריפסים יעילים למדי בהפחדת ריחות חריפים. לכן, בצל, שום, כל עשבי תיבול חריפים נטועים במיטת הגן עם תותים סנסציה ובמעברים. המזיקים עצמם נראים כמו "מקלות" שחורים קטנים. אזורי הרקמה שנפגעו מהם משנים את צבעם בצבע צהבהב-בז 'ומתייבשים. כדי לשלוט בתריסים, נעשה שימוש בכל קוטל חרקים אוניברסלי (הטוב מכל המקור הביולוגי).

תריפסים ניזונים ממיץ צמחים, וגידולי גן רבים סובלים מהם.

מתכונן לחורף

אם תותי הסנסציה זקוקים למקלט או לא נקבע על פי תחזית מזג האוויר לטווח הארוך לחורף. רוב הגננים, אפילו גרים באקלים ממוזג, מעדיפים לשחק בו בבטחה.

לפני כיסוי תות שדה הסנסציה, מנקים את המיטה מפני צמחים ופסולת אחרת, שכבת האלמוג מחודשת ומביאה את עוביה ל-6-8 ס"מ, או שהאדמה מכוסה בענפי אשוח. רצוי להוסיף חומוס לבסיסי השיחים עם תלולית קטנה. יתר על כן, קשתות מותקנות מעל הנחיתה וכל חומר כיסוי שמאפשר לעבור אוויר נמשך עליהם ב 2-3 שכבות.

חומוס הוא מעין "בידוד" לשורשי תות

סיכום

תחושת תות הוגשה במקור על ידי המגדלים כזן המיועד לגידול בקנה מידה תעשייתי.אבל הניסיון של גידול במגרשים אישיים בחצר האחורית מראה: יש לה את כל התנאים המוקדמים להיות פופולרית בקרב גננים חובבים. קלות טיפול יחסית, קלות רבייה וסיבולת כללית משלימים בהצלחה רבה עם תשואה טובה, טעם יוצא מן הכלל ונוכחות של גרגרי היער.

ביקורות של גננים על מגוון התותים

פיבוברובה סבטלנה, בת 37, בלגורוד
אני מגדל תותים סנסציה כבר שנתיים, רק רשמים חיוביים: השיחים הם עוצמתיים, הם מרגישים נהדר עם מינימום תחזוקה. הם זקוקים להשקיה קבועה רק כדי שאיכות הגרגרים לא תסבול. הקציר מעולה: הגרגרים יפים, מספיק גדולים, עסיסיים, בשרניים, טעימים מאוד. נכון, הובלת תותים לא סובלת טוב, אבל מבחינתנו זו לא בעיה - אנחנו אוכלים כמעט הכל בלי לצאת מהגן.
Matveeva Tatyana, בת 48, מוסקבה
במשך זמן רב חיפשתי שתילי תות בסנסציה במשתלות שונות. אני מגדל את זה כבר שלוש שנים ומעולם לא הצטערתי על הזמן שחיפשתי אותו. בעונה השנייה הגרגרים היו רק ים - יפהפיים, מבריקים ומבריקים. הטעם מדהים בהחלט, רק חלום של גורמה. כמובן שהתות הזה לא יוצא למכירה, הוא רך מדי, אבל לעצמי - לדעתי האופציה האידיאלית. עדיין לא הבחנתי בזיהומים בשיחים, נראה שגם המזיקים עוקפים אותם.
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה