איך מכינים מיטת תות

יש גננים הרואים בתותים צמח בררן הדורש טיפול מיוחד, אחרים טוענים כי התרבות יכולה לגדול בכל תנאי. כך או כך, יידרש מאמץ רב בכדי לקבל קציר נדיב. שיחים מתחילים לשתול באוגוסט ומסתיימים בספטמבר. בשלב זה, המושבים כבר צריכים להיות מוכנים. בבית, אתה יכול להשתמש בערוגות תות שונות, אך הקציר העתידי יהיה תלוי באופן עריכתן.

איפה עדיף לשבור גן

תותים ותותים מומלץ לגדל באזור מואר היטב. הצמח אוהב אור וחום, אך אם מקום כזה ממוקם בשפלה, לא רצוי לשבור כאן מיטה. העובדה היא שהאדמה באזורים נמוכים יכולה לקפוא אפילו בסוף האביב, מה שמאיים על הצמח במוות.

מקום מיטות לשתילת תותים משפיע אפילו על טעמם של פירות יער. למרות שהתרבות אוהבת אור, ניתן לשתול אותה גם באזור מוצל. גרגרי יער בשלים יאספו מעט סוכר, אך הם ירכשו יותר טעם. יבול כזה אידיאלי לשימור ריבה, הכנת ייבוש ועיבוד אחר. אם תותים מגדלים רק לצריכה טרייה, הם נטועים בשמש. הגרגרים מבשילים פחות ארומטיים, אך עם הצטברות גדולה יותר של סוכר.

תשומת הלב! תותים ותותים שייכים למשפחה ה"ורודה "ואין לשתול ליד קרוביהם.

אינך יכול לשבור מיטות תות במקום בו גדלו נציגי משפחה זו בשנה שעברה. צמחים מושכים את אותם חומרי הזנה מהקרקע בנוסף למזיקים נפוצים. רובם רדומים באדמה, ועם תחילת האביב הם מתעוררים ומתחילים להרוס יבול חדש. לעצי פרי יש השפעה רעה על תותים: תפוח, דובדבן, משמש, שזיף וכו '. זה לא רצוי שורד הבר ודובדבן ציפורים יפרחו בקרבת מקום. אם בשנים האחרונות גדלו פטל, אוכמניות, תותים או ורדים, עליכם לסרב לשתול תותים במקום זה.

כללי הכנת המושב

לרוב, תותים נטועים פשוט בגינה או בגינה, מבלי ליצור מיטות אנכיות ומבנים מורכבים אחרים. שיטה זו יעילה גם אם נצפה כלל פשוט אחד בעת הכנת האתר:

  • כל האשפה מוסרת מהשטח שהוקצה לשתילת תותים. בגן, זה יכול להיות עלווה וענפים קטנים.
  • גם אם הגן נחרש בסתיו, האתר נחפר שוב בעזרת כף לעומק הכידון.
  • ההלבשה העליונה נעשית בחומוס. דשנים מפוזרים בקצב של דלי אחד לכל 1 מ '2 מיטות.

לאחר הכנת קרקע על מיטות הגן הסימנים עשויים בצורה של רצועות לשתילת תותים.

חָשׁוּב! בעת סימון המיטות, כדאי להקפיד על המרחק המומלץ בין השורות. שתילה מעובה של תותים תוביל לירידה בתפוקה ולמוות הצמחים.

כשמכינים מיטה לתותים אסור לכם לשכוח את התלמים המחלקים אותה. עודף מי גשמים יצטברו בחריצים אלה. תותים אוהבים להשקות, אך הם אינם שייכים לצמחים אוהבי לחות. מעודף לחות סביב מערכת השורשים נוצר ריקבון עם מספר גדול של טפילים. תלמים יסיטו עודפי מים מהשורשים. את חריצי התות עצמם אסור לחפור עמוק.הצמח יגדל לאט יותר, מה שישפיע על כמות היבול.

המיטה המוגמרת עם תותים צריכה להתברר כעל בימה. תלמי הביניים מעמיקים באופן אידיאלי ב 25 ס"מ. זה מספיק לניקוז טוב. במהלך הקציר אדם הולך לאורך התלמים האלה. שלמות החור עם הצמח נשמרת, אך לא ניתן להפר את החריץ עצמו, אחרת יופגע ניקוז המים.

הגודל האופטימלי של מצע תות וכללי שתילה

אז, זה הזמן ללמוד כיצד לשתול כראוי גן תותים. כדי להשיג תשואות טובות, אנו מקפידים על הכללים הבאים:

  • החורים המיוצרים לשיחי תות צריכים להיות במרחק של כ -40 ס"מ זה מזה. פרמטרים כאלה יספקו מקום פנוי להתפתחות צמחים טובה.
  • רוחב הרצועה בה יגדלו התותים נשמר בתוך 20 ס"מ. בין כל רצועה חותך תלם ברוחב 30 ס"מ. התוצאה היא מיטה אחת ברוחב 50 ס"מ, המורכבת מרצועה ותלם.
  • מיקום הפסים באתר נעשה בכיוון ממזרח למערב. עם שתילה זו תותים מקבלים אור שמש אחיד.

לאחר ששברו מיטה לתותים, הם מתחילים לשתול צמחים. יש לעשות זאת בזהירות כדי לא לפגוע במערכת השורשים. לאחר שתילת כל השיחים, מושקים את הצמחים במי החדר בשורש. רצוי לא להרטיב את העלווה.

חָשׁוּב! אל תשתמש בצינור או במזלף להשקות תותים טריים. אדמה רופפת תישטף במהירות, ושיחים עם שורשים שלא השתרשו יישארו על פני הגן.

גם על מנת לחסוך מקום אסור לעבות את מצע התות בצמחים. סידור השיחים הצמוד יוביל להתפתחותם האיטית. גרוע מכך אם אחד הצמחים חולה. עם שתילה צמודה, המחלה תתפשט באופן מיידי בכל הנטיעות. בנוסף, יש לזכור שבתותים באביב יש שפם ארוך שיכול להשתלב זה בזה. תלמים מגודלים מקשים על עשבים שוטים עשבים שוטים... את השפם ניתן לקצוץ בטעות בעזרת מעדר, ואף להידבק על השיח הראשי.

יש להניח כי מיטות תות יימשכו לא יותר מארבע שנים. לאחר מכן, השיחים מושתלים למקום אחר. במהלך תקופה זו, הצמחים מוצצים את כל חומרי המזון מהאדמה, ועם גידול תות נוסף, התנובה תפחת, והגרגרים יהפכו קטנים מאוד.

מיטת תות נמוכה מטכנולוגיה גרמנית

למעלה בדקנו את האפשרות הפשוטה ביותר לסידור גינת תותים בגינה או בגינה. השיטה נחשבת לפשוטה ומשתלמת עבור גננים מתחילים. עם זאת, המיטות הפשוטות ביותר אינן מאפשרות לך לקבל את התשואה המקסימלית של תות שצמחים יכולים להביא. כעת נשקול אילו טכנולוגיות נוספות לגידול תותים קיימות, ונתחיל בגן גרמני.

מערכת זו מספקת ייצור קופסאות. חרוזים עשויים לוחות או כל חומר אחר הם מפרידי רצועות עם תותים בגינה, ומותקנים במקום התלם. כלומר, עליכם להכין מיטה ברוחב של 40 עד 80 ס"מ, המורכבת מרצועת תותים אחת, ולסגור אותה בדפנות. אם המיטה עשויה ברוחב 80 ס"מ ומעט יותר, אז ניתן לשתול תותים בשתי שורות.

בעת הכנת מיטת תות נמוכה בטכנולוגיה גרמנית ננקטים הצעדים הבאים:

  • באתר מוחלים סימונים על גודל התיבה. המקום הזה נוקה מפסולת ועשבים שוטים.
  • התיבה נדחקת הצידה. בשלב זה מסירים שכבת סודה בעומק כ- 40 ס"מ. גדר מותקנת בשקע שנוצר. קרקעית הבור מכוסה בכל פסולת אורגנית העלולה להתכלה. ניתן להשתמש בענפי עצים קטנים, עיתונים, גבעולי תירס וכו '.
  • מלמעלה מכסים חומר אורגני בשכבת אדמה פורייה, שלאחריה מפלסים את פני הגן. תותים נטועים בשורות, שמספרן תלוי ברוחב הגדר. שורה אחת עשויה בקופסאות צרות.אם רוחב הגדר מאפשר לך ליצור כמה שורות, אז מתבצעת תלם ברוחב 50 ס"מ. בסוף השתילה של כל שיחי התות, שבילי לבנים או אריחים מונחים באזורים אלה.

לנוכחות גדרות במטעי תות יש השפעה חיובית לא רק על כמות היבול, אלא גם על תחזוקת הצמחים. הגנן מקבל גישה חופשית לכל שיח. זה מקל על השקת, עשבים שוטים, דישון ונהלי טיפול אחרים בצמחים. גדרות אינן מאפשרות לקרקע להישחק בזמן הגשם, ועשבים זוחלים לחדור לגן התותים. אם הצמחים באותה גדר חולים, המחלה לא תוכל להדביק נטיעות שכנות. חרוז מיטת התות פותר את בעיית הסתבכות השפם. הם לא שזורים זה בזה, כמו שקורה בגן רגיל.

למרות נוכחותם של גדרות, עדיין יש צורך להשקות מיטות תות נמוכות בטכנולוגיה מיוחדת. בעת שימוש במזלף לגינה, השקיה מתבצעת בתנועה מעגלית, ונמנעת משחיקה של האדמה ליד השיח עד להופעת השורשים. אתה יכול לעשות את התהליך הזה בעזרת צינור. במקרה זה, סמרטוט מתפתל סביב קצהו המסוגל לעבור מים היטב. השקיה מתבצעת בשורש הצמח.

השקיה רשלנית של מיטת הגן עם צינור עם מפזר תשחק את האדמה מתחת לשיחים ובשבילים. כתוצאה מכך מקבלים גדר עם חבורה של צמחים מעורבבים בבוץ.

הסרטון מספר על מיטות חמות לתותים:

עוד כמה רעיונות לסידור מיטות תות

בנוסף להשגת המטרה העיקרית להשיג קציר, מיטות תות יכולות להיות קישוט טוב לחצר. צמחים הם אידיאליים עבור גינון אנכי, תוך מתן אפשרות לסעוד מפירות טעימים. עכשיו נסתכל על התצלום של מיטות תות במו ידינו, ונכיר בקצרה את הטכנולוגיה של ייצורם.

מיטות גבוהות

לעשות מיטות גבוהות לשתילת תותים, ניתן להשתמש בכל עץ או פלסטיק תיבות... הם אפילו יכולים להיות ממוקמים בחצר במקום ערוגות פרחים. הודות למבנה הסריג, למיטות הארגז ניקוז מעולה.

מיטות אנכיות

אם יש מספיק מקום בגינה לגידול ירקות בסיסיים, הם בונים בחצר מיטות אנכיות לתותים, מה שמאפשר לך לקטוף פירות יער בלי להתכופף, לעמוד זקוף. כל מיכל נלקח כבסיס, בין אם זה עציצים או חתוכים. בקבוקי פלסטיק... הם מחוברים לכל מבנה אנכי. גדר רשת עובדת בצורה הטובה ביותר, אך ניתן להשתמש בגזע עץ יבש, בקיר אסם וכו '. בכל עציץ נשתל שיח תותים, שם הוא מניב פרי כל הקיץ.

מיטות אנכיות פופולריות עשויות צינור ביוב PVC. באמצעות טיז, מרפקים וצלבים תוכלו להרכיב קיר שלם של תותים מגדלים. צינורות בקוטר 100 מ"מ מכוסים באדמה פורייה, חורים נחתכים בקירות הצדדיים, שם נטועים השיחים.

בסרטון תוכלו לראות מה מיטה אנכית של צינור מייצגת:

פירמידת עץ

מיטות תותים, מונחות על פירמידת עץ, נראות יפות. פירמה של שלוש או רביעיות נופלת מבר וקרשים, שם תאים מצוידים על קירות הצד עבור אדמה עם צמחים. ניתן להתקין את המבנה בחצר במקום גן פרחים.

מיטת שקיות אנכית

כאשר לגננת יש שאלה, איך להכין מיטות מתחת לתותים, אם אין חומרי בניין בהישג יד, שקיות בד רגילות יהיו דרך לצאת מהמצב. תוכלו לתפור אותם בעצמכם מבד עמיד, יוטה או אריג טקסטיל. כל שקית מלאה באדמה וקובעת לכל תומך אנכי, כפי שנעשה בעציצים. תותים נטועים בשקיות נקיים באופן נוח מעשבים שוטים. להשקות את הצמחים דרך החלק הפתוח העליון של השקית.

פירמידות צמיגים לרכב

צמיגי רכב ישנים יוצרים מיטות תות בצורת פירמידה. רק בשביל זה תצטרכו לאסוף צמיגים בקטרים ​​שונים ובצד אחד לחתוך את המדף הצדדי קרוב לדריכה. החל מהצמיג הגדול ביותר מקופלת פירמידה וממלאת את החלל באדמה פורייה. עם הרכבת המבנה נשתלים 4-5 שיחי תות בכל צמיג.

תשומת הלב! צמיגים אינם חומר ידידותי לסביבה. כדי לשמור על תפוקה גבוהה של תותים, יש להחליף את אדמת הצמיגים אחת לשנתיים.

אם אפשר היה למצוא צמיגים באותו גודל בלבד, אז הם פשוט מקופלים בזה אחר זה, מלאים באדמה, נחתך חלון בצד המדרכה, שם שותלים תותים.

סיכום

עכשיו כשתדעו להכין כראוי מיטות תות, תוכלו לנסות לגדל פירות יער טעימים בקיץ. שהקציר הראשון לא יהיה נדיב מדי, עם כניסת החוויה הכל יסתדר.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה