מיטות עצלות DIY

מקובל באופן כללי שכדי לקבל קציר טוב של ירקות, יש צורך להשקיע מאמצים רבים בטיפול בגינה. חפירת האדמה פעמיים בשנה, ניכוש והתרופפות לוקח הרבה זמן ומאמץ מצד החקלאי. אבל מה אם תמיד אין מספיק זמן ודאגות מסורתיות כאלה הופכות לנטל? אבל יש פיתרון פשוט לחלוטין לבעיה כזו - מיטות לבעלי עצלנים. מה שנקרא מיטות-ארגזים אינם דורשים חפירה עמוקה, להגן על צמחי ירק מפני פריצה עֵשֶׂב עשבי תיבול, להקל על השקיה והתרופפות. דוגמה ליצירת קופסאות, היתרונות בשימוש בהן, וכן תיאור של טכנולוגיות אחרות ליצירת מיטות עצלות מובאות להלן במאמר.

מיטות-ארגזים

רכסים ממוסגרים יכולים להיות נמוכים או גבוהים. ראוי לציין כי האופציה השנייה נוחה יותר לתחזוקה, ולכן הוא המועדף לעתים קרובות יותר על ידי החקלאים. מיטות ארגז מאפשרות לבעלי עצלנים לגדל יבול מצוין של ירקות ללא זמן ומאמץ רב.

יתרונות וחסרונות

לאחרונה מיטות עצלות הפכו פופולריות יותר ויותר. הם מעדיפים על ידי חקלאים מתחילים וכבר מנוסים. טכנולוגיית המיטות העצלות נפוצה בשל מספר יתרונות אופייניים:

 • אתה יכול לבנות מיטה לבעלי עצלים בכל אתר של אדמה, אבנים או אפילו אספלט;
 • הטכנולוגיה מניחה נוכחות של שכבת ניקוז המאפשרת שימוש במיטות עצלות בשפלה וביצות;
 • באמצעות מילוי מיוחד גבוה הרכס יכול להיות חםמתאים לגידול מוקדם של גידולי ירקות אוהבי חום בחממות ובשטח הפתוח;
 • מחסומי מיטה גבוהה מגנים על צמחים מפני זרעי עשבים שוטים ופריצות של עשבים אחרים;
 • מיטה עצלה גבוהה מקלה על העבודה, מכיוון שאין צורך להתכופף נמוך בזמן זריעה והרפתה של יבולים;
 • תִחוּל בקופסאות אין צורך בחפירה עמוקה קבועה, לפני שזורעים זרעים, צוללים שתילים, זה מספיק כדי לשחרר את האדמה;
 • היכולת להכין מיטות עשה זאת בעצמך עם רמת דקורטיביות גבוהה;
 • השבילים בין הרכסים אינם דורשים עישוב, ניתן לכסח את הדשא עליהם.

בין החסרונות של מיטות עצלות, כדאי להדגיש את הצורך להשתמש בכמה חומרים ליצירת התיבה, כמו גם את עלויות העבודה החד פעמיות במהלך בניית המבנה.

טכנולוגיית יצירה

השלב הראשון ביצירת מיטות עצלות הוא בניית ארגז. הפרמטרים שלו עשויים להיות שונים, אולם רוחב הרכסים לא צריך להיות יותר מ -120 ס"מ, מכיוון שהדבר עלול לסבך את תחזוקתו הבאה.

ניתן להכין דפנות של מיטה עצלה מחומרי גרוטאותלמשל לבנים ישנות, שאריות צִפחָה, בולי עץ, לוחות. שוק חומרי הבניין מציע גם קלטות ומגנים מיוחדים, אולם רכישתם דורשת עלויות מזומן נוספות.

התיבה מלאה בשכבות:

 • השכבה הראשונה היא ניקוז. לייצורו ניתן להשתמש בחימר מורחב, לבנים שבורות, חלוקי נחל;
 • בשכבה השנייה מונחים חומר אורגני מתפרק לאורך זמן, צמרות גסות, נסורת מעובדת;
 • השכבה השלישית היא עלווה, דשא, זבל רקוב;
 • השכבה האחרונה והרביעית בארגז המיטה חייבת להיות עשויה מאדמה פורייה.

עובי כל שכבה צריך להיות לפחות 15 ס"מ. מומלץ לייצר שכבת אדמה פורייה בעובי של 20 ס"מ לפחות.

חָשׁוּב! אם שומות ומכרסמים מטפילים בגינה, יש להניח רשת מתכת עם רשת עדינה בתחתית הקופסה, שתספק הגנה מפני מזיקים.

באמצעות

אתה יכול ליצור מיטות ארגז עצלות הן באביב והן בסתיו. יחד עם זאת, מיטות הקפיצים דורשות הכנסת חיידקים מיוחדים, אשר יתרמו לריקבון מואץ של הדשא המונח. המקור לחיידקים כאלה יכול להיות התרופה "Baikal-M". המיטות שנוצרו בסתיו אינן זקוקות לשימוש בחיידקים מיוחדים. תהליך הריקבון מתרחש באופן טבעי בתקופת הסתיו-אביב. על מנת שמיטות הסתיו יתאימו לגידול ירקות בתחילת האביב, עליהם להיות מכוסים בפוליאתילן שחור לחורף.

אתה יכול להשתמש ברכסים גבוהים לגידול כל הגידולים, בין אם זה מלפפונים, עגבניות, ירקות שורש או תותים. גם עצלן ניתן לערבב את המיטותשתילת צמחים שונים בקופסה אחת.

מיטות ארגז הן באמת אופציה נהדרת לבעלים עצלנים ועסוקים שלא רוצים להשקיע הרבה זמן ואנרגיה בגידול ירקות, אך לא אכפת להם ליהנות מקבורת הגידולים שלהם. לכן, לאחר שדאגתם ליצור את הקופסאות פעם אחת, תוכלו לשכוח לחפור את כדור הארץ במשך מספר שנים. עשבים שוטים של רכסים כה גבוהים הם נדירים ביותר, מכיוון שהאדמה מוגנת מהשכונה עם עשבים שוטים ואינה נגישה לזרעים עצמיים. במהלך העישוב אינך צריך להתכופף נמוך, מה שאומר שאפילו קשיש או בעל חולה יכול לדאוג למיטות. מידע מפורט על אופן יצירת מיטות כה נוחות בגינה שלך ניתן למצוא בסרטון:

מיטות מקלט

אפשרות נוספת ליצירת מיטות לבעלי עצלים מאפשרת לכם להיפטר מעישוב. זה מורכב מכך שהמרחב הפנוי במיטות סגור בשטיח אטום ואטום.

יתרונות וחסרונות

הטכניקה ליצירת מיטות עצלות כאלה היא צעירה למדי. לעיתים קרובות יותר משתמשים בו על ידי חקלאים ניסיוניים, אולם שיטת טיפוח זו כבר קיבלה משוב חיובי רב, מה שאומר שהיא ראויה לתשומת לב.

היתרונות של שיטה זו כוללים:

 • אין צורך לעשב את המיטות;
 • יצירת תנאים נוחים לגידול יבולים אוהבי חום;
 • היכולת לשתול צמחים בתחילת האביב.

בין חסרונות הטכנולוגיה, יש צורך להדגיש את העלויות הכספיות של החומר, את מורכבות ההשקיה.

טכנולוגיית יצירה

על עצלן ניתן לגדל את מיטת הגן כל הגידולים, כולל עגבניות, מלפפונים, קישואים, ירקות שורש. אתה יכול ליצור רכסים ייחודיים כאלה על ידי ביצוע השלבים הבאים:

 • לאחר חפירה עמוקה, יש צורך ליצור מיטה מוגבהת, למלא אותה בדשא מכוסח, עלווה;
 • מכסים את הרכס המוכן בפוליאתילן אטום או שטיח ישן. יש לקבע את קצוות החומר בלוחות, סורגים או לבנים;
 • יש צורך ליצור חורים בציפוי ולזרוע בהם זרעים או לצלול שתילים;
 • אם זרעים של יבולים אוהבי חום נזרעים על מיטה עצלה בתחילת האביב (מלפפונים, קישואים), אז החורים עם זרעים מכוסים בבקבוקי פלסטיק חתוכים;
 • עם תחילת מזג האוויר הנוח, יש להסיר את הבקבוקים ולהשאיר את הסרט במשך כל תקופת גידול התרבות.

בפירוט רב יותר, הטכנולוגיה ליצירת מיטות עצלות מוצגת בסרטון:

תמונות של מיטות לבעלי עצלנים ניתן לראות למטה.

באמצעות

טמפרטורה נוחה ולחות גבוהה נשמרות מתחת לסרט, שטיח לאורך כל תקופת הגידול. העיבוי המתקבל מרטיב את האדמה באופן קבוע ומאפשר לשכבת הדשא והעלים להירקב, והופך לדשן אורגני טבעי.

יש להשקות את הצמחים בצורה נקודתית בשורש. יש לבצע את ההתרופפות לפי הצורך.בהיעדר אור שמש העשב אינו צומח מתחת לסרט, מה שאומר שאין צורך לעשב את הרכסים.

חָשׁוּב! תנאים עם טמפרטורה ולחות גבוהה מאפשרים להבשיל ירקות מספר שבועות לפני המועד.

סיכום

כל חקלאי יכול לבחור באופן עצמאי באפשרות ליצור מיטות עצלות. אז, עם קצת זמן אתה יכול לעשות יפה מיטות גבוהות-קופסאות, שיאפשרו לכם לקבל קציר שופע עם תחזוקה מינימלית. במקרה זה, המיטות יכולות להפוך לקישוט אמיתי של הגן. הרכסים מתחת למקלט, כמובן, לא נראים כל כך מדהימים, אבל הם לא דורשים כישורים מיוחדים והרבה זמן כדי ליצור אותם. יתר על כן, לכל אפשרות מספר יתרונותיה, מה שאומר שניתן להשתמש בה

גן

פרחים

בְּנִיָה