הידרופוניקה: פגיעה ותועלת

בחקלאות יש תעשייה כמו הידרופוניקה, המבוססת על גידול צמחים בתמיסה מימית של חומרים מזינים או מצע שאינו מזין. חצץ, חימר מורחב, צמר מינרלים וכו 'משמשים כמילוי מוצק. סביב התעשייה הזו קיימות מחלוקות רבות בנוגע לנזקיה ויתרונותיה.

מדוע הידרופוניקה מזיקה ושימושית

הידרופוניקה עלולה להביא נזק ותועלת לאדם, משום שהכל תלוי בדשן המשמש לצמיחת צמחים. ראשית, בואו נסתכל על היתרונות של שיטה זו. צמחים הניזונים מתמיסת מינרלים מקבלים את כל קומפלקס יסודות העקבות הדרושים לצמיחה. יחד עם זאת, התשואה עולה, אין צורך בהשקיה מתמדת, הצמחים צומחים, מתפתחים היטב. יתרון גדול של הידרופוניקה הוא שצמחים אינם רגישים למזיקים הנושאים מחלות. למעשה, הידרופוניקה יכולה להיות ידידותית לסביבה. לדוגמא, יש מדינות שנוהגות להכין פתרון לגידול צמחים מחלב קוקוס. יתרון נוסף של הידרופוניקה הוא היכולת למסוק כל השנה.

אם אנו מדברים על הסכנות הטמונות בשיטה זו, אז רוב זה נוצר על ידי האדם עצמו. הידרופוניקה עצמה אינה מזיקה. כימיקלים מסוכנים המשמשים יצרנים חסרי מצפון. ירקות רוויים בחומרים כאלה ניתנים להשוואה בסכנה לחנקות. הכימיקלים משמשים לעתים קרובות על ירקות למכירה. התוספים משפרים את צמיחתם ואת יבולם. עם זאת, פירות צוברים מתכות כבדות שנכנסות לגוף האדם במהלך הארוחה.

עֵצָה! תוכלו להיפטר מכמה מהחומרים המזיקים על ידי השריית ירקות שנרכשו במים נקיים למשך 30 דקות.

למרות העמידות של צמחים הידרופוניים למזיקים, עדיין יש לעבד אותם. למטרות מסחריות, ריסוס נוסף עם פתרונות משמש להגדלת התשואות. במקרה של בורות או חוסר אחריות, ניתן להשתמש בחומרים רעילים יחד עם פתרונות. כשנכנסים לגוף האדם יחד עם העובר, הם מהווים מקור רציני להתפתחות מחלות.

עֵצָה! ירקות שגדלו בהידרופוני הם יפים לחלוטין, אפילו וללא נגיעות מזיקים נראים לעין. בקניית פירות מזיקים הגדלים על כימיקלים ניתן לזהות לפי ריח. היעדר ארומה צמחית אופיינית כבר מעיד שעדיף לא לקנות אותה.

מצעים הידרופוניים ומים

כקרקע מוצקה, הידרופוניקה פירושה שימוש במצעים מיוחדים. להכנתם משמשים חומרי מילוי שונים, אשר תלויים בציוד ההידרופוני ובסוג הצמחים:

 • שבבי גרניט או חצץ פופולריים למדי לייצור מצע הידרופוני. יתרון גדול הוא העלות הנמוכה שלהם. עם זאת, החיסרון העיקרי הוא החזקת מים לקויה של האבן. מצע מבוסס גרניט או חצץ מתאים למערכות הידרופוניות המושקות לעיתים קרובות כמו השקיה בטפטוף.
 • חימר מורחב טוב למצע בשל העובדה שגרגיריו מעניקים לצמחים כמות גדולה של חמצן. עם זאת, לא ניתן להשתמש בחימר מורחב יותר מ -4 שנים בגלל יכולתו לצבור חיידקים המתפתחים במוצרי פסולת צמחית. קצב החזקת הלחות של הכדורים נמוך. המצע דורש השקיה תכופה.
 • טחב טחב הכבול הוא מרכיב טבעי למצע. הוא מספק לשורשי הצמח מספיק חמצן ולחות.השימוש בטחב מוצדק במערכת השקיה פתילית.
 • מצע קוקוס עמיד יותר מטחב ומכיל יסודות קורט שימושיים רבים. אידיאלי לכל ציוד הידרופוני, חממות ועציצים פשוטים.
 • צמר מינרלי המבנה שלו דומה למצע קוקוס, רק שהוא אינו מכיל חומרים מזינים אורגניים. צמר מינרלים שומר על לחות היטב, בנוסף הוא עמיד. כאשר מגדלים צמחים על צמר מינרלים, עליכם לדאוג להשקיה איכותית של השורשים בתמיסת תזונה.
 • פרלייט הוא גרגר של סלע וולקני. המילוי הנקבובי אידיאלי לשימוש בהשקיית פתיליות. לפעמים מערבבים פרלייט עם ורמיקוליט בפרופורציות שוות.
 • ורמיקוליט עשוי מיקה. זהו מצע אורגני עם קצב אחזקת לחות גבוה, רווי באלמנטים מיקרו ומאקרו. עבור הידרופוניקה, ורמיקוליט נחשב לבחירה האידיאלית.

בנוסף למצע מוצק, ניתן לגדל צמחים בתמיסות נוזליות. באופן טבעי משתמשים במים להכנתם:

 • הרכב מי העיר השואבים מהברז מכילים כימיקלים. הם מוסיפים כדי לטהר את הנוזל ולהביא אותו לתקני שתייה. הסובלנות הגרועה ביותר להידרופוניקה היא נתרן כלורי, הגורם להרעלת צמחים רעילים. עם זאת, כלור נוטה להתאדות. לפני השימוש במי עיר, יש להגן עליהם במיכל פתוח למשך 3 ימים לפחות, ואז לעבור דרך מסנן פחם.
 • ובכן ומי הנהר רוויים בחיידקים, שאינם רצויים לצמחים וגורמים למחלתם. כאשר משתמשים בנוזל כזה, תחילה יש לחטא אותו עם כלור, ולאחר מכן לנקות אותו, כפי שנעשה במים מאספקת המים בעיר.
 • מי גשמים מכילים מזהמים רבים. הנוזל שנאסף, מנוקז מגגות מתכת, מרזבים ומבנים אחרים, מכיל תערובות רבות של אבץ ומתכות אחרות. בנוסף, גשם יכול להיות חומצי. ניתן לשפוט את איכותם של מים כאלה רק לאחר קבלת תוצאות בדיקות מעבדה.
 • מים מזוקקים הם הנוזל ההידרופוני הטהור והטוב ביותר. החיסרון היחיד הוא היעדר יסודות קורט שימושיים. סוגיה זו נפתרת על ידי הוספת ריכוז גבוה יותר של חומרים מזינים.

עם המצעים ההידרופוניים והמים מסודרים, הגיע הזמן להכיר את סוג ההתקנה שהם משתמשים בהם.

צמחים הידרופוניים

הציוד ההידרופוני בו אתה משתמש יקבע את סוג המצע בו אתה משתמש, וכן את שיטת גידול הצמחים במים. ישנם מספר סוגים של התקנות:

 • התקנה פתילית כרוך בשימוש במיכל עם תמיסת תזונה. מעליו מותקן מגש עם צמחים הגדלים במצע. פתילים מורידים מהמגש למיכל, דרכו לחות נכנסת למצע לשורשי הצמח. הציוד מתאים לגינה קטנה או לצמחים אקזוטיים. התקנה זו אינה מתאימה לגידול ירקות וירקות.
 • התקנה מפלטפורמה צפה מתאים יותר לגידול פרחים אוהבי לחות מקורה. הציוד מורכב ממיכל עם תמיסת תזונה, שעליו צף פלטפורמה עם חורים, למשל, עשויים פוליסטירן. צמחים צומחים בחורים האלה. התמיסה מרוססת על שורשי הצמח מתחת לפלטפורמה באמצעות מדחסי אוויר.
 • שני מכולות המותקנות אחת מעל השנייה משמשות ציוד לשטפונות לסירוגין.... המאגר התחתון מכיל את תמיסת התזונה, והמגש העליון מכיל את המצע עם הצמחים. משאבה, המווסתת על ידי טיימר, מזרימה נוזל למגש העליון, ולאחר מכן היא זורמת באקראי בחזרה למאגר התחתון. ההתקנה מתאימה לגינה או לחממה.
 • השקיה בטפטוף מורכב מצינורות דקים המחוברים לשורשי כל צמח הגדלים על מצע קשה. תמיסת התזונה זורמת דרך הצינורות לשורשי כל צמח.הציוד משמש בגידול ירקות ביתי ותעשייתי.
 • ציוד לגידול אווירי כולל שימוש במיכלים ריקים, ללא מצע, עשויים פלסטיק אטום... צמחים פשוט ממוקמים בתוך מיכל והשורשים מרוססים בתמיסת התזונה באמצעות תרסיס קולי. ההתקנה אידיאלית לגינה ביתית.

הבנה כללית של הציוד ותפעולו צריכה להיות ברורה לכולם. עכשיו בואו נסתכל על דוגמה לגידול עגבניה.

גידול עגבנייה הידרופונית

גידול עגבניות בהידרופוניקה ייתן תוצאות טובות רק עם שימוש בזנים מסוימים, למשל, "Gavroche", "Alaska", "Druzhok", "Bon appetite".

הסרטון מספר על עגבניות להידרופוניקה:

השיטה לייצור צמח וגידול שתילי עגבניות כוללת את השלבים הבאים:

 • צמר מינרלים ספוג תמיסת מים עם סיד מנוזל. זה משיג סביבה חומצית עבור הצמח. זרעי עגבניות ממוקמים בצמר גפן רווי לחות, ולאחר מכן הם מונחים במיכלי פלסטיק, שם הצמחים יגדלו. יש לקדוח את תחתית המכולה עם 5 חורים קטנים.
 • לנבוט הנבוט צריך להיות אספקת אור של 12 שעות להתפתחותו. צמחים שהתבגרו מעט מושתלים במיכלים גדולים עם מצע מחוטא. ניתן להשתיל בצמר גפן כדי לא לפגוע במערכת השורשים. צינור השקיה בטפטוף מסופק לכל מפעל. במהלך הנביטה של ​​זרעים בצמר המינרלים, אסור לאפשר כניסת אור למערכת השורשים. זה הרסני עבור הצמח.
  הסרטון מספר על עגבניות להידרופוניקה:
 • צמח בוגר זקוק לעד 4 ליטר תמיסה ליום. כאשר הוא צומח למים, תוספת הדשנים גדלה בהדרגה, תחילה 1 ואז פעמיים בשבוע. לאחר תחילת הפריחה, ליצירת השחלה, האבקה מלאכותית נעשית בעזרת מברשת צבעי מים.
תשומת הלב! העגבניה חייבת לגדול אנכית. יש לנתק את כל הזריקות היוצאות בצדדים בידיים שלך.

במהלך גידול ארוך טווח מצטבר מלח על שורש הצמח. להסרת הצטברות מוציאים את העגבנייה מהמיכל יחד עם המצע ואת השורשים שוטפים במים נקיים.

הסרטון מספר על ייצור עצמי של הידרופוניקה:

סיכום

למעשה, הידרופוניקה היא שיטה רווחית וידידותית לסביבה של גידול יבולים בבית ובהיקף תעשייתי. העיקר להשתמש בפתרונות בטוחים שאינם פוגעים בגוף האדם.

תגובות (1)
 1. גידול צמחים ללא אדמה הוא די פופולרי. חמי מגדל אפוא בצל, פטרוזיליה וירקות אחרים בחורף. בהידרופוניקה הכל צומח היטב אם התנאים תקינים. הטעם של הקציר שלו נורמלי מאוד, הוא לא שונה בהרבה מאלה הרגילים בגינה.

  16.11.2018 בשעה 07:11
  דמיטרי
 2. למרבה הצער, לא ניתן לסמוך על כל המוצרים שנרכשו על מדפי החנויות. אני שוטף אותם במים מדוללים בחומץ תפוחים. כדי איכשהו להגן על עצמך ועל משפחתך.

  15/11/2018 בשעה 09:11
  אסיאם
 3. מידע מועיל. אתה יכול לנסות את זה בעונה הבאה.

  15/11/2018 בשעה 07:11
  סשה ש.
 4. ברוך השם, לא ידעתי שדרך גידול זו בדיוק אנו מקבלים את אותן עגבניות יפות ולא רק עגבניות, כפי שהבנתי. ובטוח, לירקות האלה אין ריח. טעמם שונה גם מאלה בגינה. לפחות קונים בחנות או בשוק. טרי, הייתי אומר.

  14/11/2018 בשעה 02:11
  אולג
 5. הרעיון של גידול צמחים בשיטה חסרת קרקע הפך פופולרי. ככה אני מגדל ירקות בחורף. את כל החומרים לכך ניתן לקנות בחנות מיוחדת.כמצע, אני משתמש במילוי מינרלים - טחב או נסורת. הירוקים גדלים היטב בהידרופוניקה. חשוב ליצור תנאים טובים (אור, טמפרטורה, לחות).

  14/11/2018 בשעה 07:11
  סופיהקה
 6. למרבה הצער, אנחנו יכולים לחתוך כל רעיון טוב ישירות בשלב הייצור. אז בעניין זה, יש ספקות גדולים, ח. ובסופו של דבר, יתרונות המוצר יהיו גם בספק ... אז היצרנים הם שיוסיפו כהלבשה עליונה

  13/11/2018 בשעה 04:11
  אלברט
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה