כיצד לבצע השקיה אוטומטית בחממה

לא ניתן יהיה לגדל יבול טוב בקוטג 'קיץ מבלי לסדר השקיה. לא כל קיץ גשום, ואם יש חממה, השקיה מלאכותית היא הכרחית. עם זאת, לעשות זאת באופן ידני כל יום קשה מאוד. הדרך לצאת מהמצב היא מערכת ההשקיה האוטומטית, שהיא די פשוטה להכנה במו ידיך.

הרלוונטיות של השקיה אוטומטית בקוטג 'קיץ וחממה

כדי לגדל יבולים שונים בגן ירק, בגינה או בחממה, יש צורך לארגן מערכת השקיה מלאכותית. כמות ואיכות הקציר העתידי תלויה בטכנולוגיה שנבחרה כהלכה. ישנם 3 סוגים של השקיה אוטומטית זמינים להכנה בארץ במו ידיך: תת קרקעית, טפטוף והשקיית ספרינקלרים. כל אחת מהאפשרויות המוצגות מתאימה להשקיה של קרקע פתוחה ואדמת חממה.

השקיה אוטומטית מקלה על האדם עצמו את התהליך היומיומי של טיפול בגידולים. המערכת תספק באופן אוטומטי את כמות המים הנדרשת, ותפיץ אותה באופן שווה מתחת לשורש של כל צמח. החכמה ביותר היא מערכת ההשקיה האוטומטית עם טיימר לתכנות. מכשיר זה, העובד בשילוב עם חיישנים, אחראי על אספקת מים מסוימת בזמן נתון. הודות לעבודה זו, נכללת האפשרות לספוג מים. לכל אחת ממערכות ההשקיה האוטומטיות שנבחרו תזדקקו למשאבה, מיכל, מקור צריכת מים וכמובן צינורות, ברזים ומסננים.

ניתן לקנות את כל מערכת ההשקיה מוכנה בחנות, ובבית יהיה צורך רק להרכיב אותה. עם זאת, כפי שמראה בפועל, השקיה אוטומטית זולה נכשלת במהירות, ולא כולם יכולים להרשות לעצמם יקרים. תושבי קיץ רבים מעדיפים להכין בעצמם השקיה אוטומטית לחממה או לגן הירק ממרכיבים שנרכשו. אז, הם אומרים זול יותר ואמין יותר.

שלושה סוגים של השקיה עצמית במו ידיך

לבצע השקיה אוטומטית של חממה או קוטג 'בקיץ הוא בכוחו של כל בעל. כנראה שהדבר הקשה ביותר כאן יהיה חיבור המעגל החשמלי, המורכב מחיישנים ובקר. בדרך כלל, האוטומטיות הנמכרות בערכה מגיעות עם תרשים להתקנתה. במקרים קיצוניים תוכלו לפנות לחשמלאי מוסמך לקבלת עזרה, אך ניתן להרכיב את מערכת הצינורות אוטומטית להשקיה במו ידיכם.

מערכת השקיה בטפטוף

בעת ביצוע השקיה אוטומטית בחממה, עדיף לתת עדיפות למערכת טפטוף. זוהי גם האפשרות הטובה ביותר למיטות פתוחות עם מלפפונים, עגבניות, פלפלים, כרוב. במערכת השקיה בטפטוף, כמות מסוימת של מים מועברת ישירות לשורש הצמח. שיטה זו מבטלת כוויות שמש של העלים, שכן טיפות המים מתנהגות כמו זכוכית מגדלת. זה יגדל פחות באתר עשבים שוטיםבתוספת חיסכון במים.

מערכת טפטוף ההשקיה האוטומטית מסוגלת לעבוד מאספקת מים מרכזית, אך במקרה זה, מים קרים יגיעו מתחת לשורש הצמח.

גידולים תרמופיליים רבים מאטים את צמיחתם מכך. האפשרות הטובה ביותר היא חבית או כל מיכל פלסטיק. המים בשמש יתחממו בה ויסופקו חמים לשורשי הצמח.עם ירידתם, המים יוזרמו לחבית על ידי תחנת השאיבה מהבאר, או, בלחץ, הנוזל יגיע מאספקת המים המרכזית. מצוף סניטרי עם שסתום מובנה המותקן בתוך הקנה יעזור להפוך את תהליך שאיבת המים לאוטומטי.

תהליך הכנת מערכת ההשקיה בטפטוף מורכב מהשלבים הבאים:

  • אם החממה מחוממת, והצמחים גדלים בה גם בחורף, יש להתקין את הקנה בפנים, אחרת המים יקפאו ברחוב מכפור. לחממות של סרטים קרים עם גידולי קפיץ או מיטות פתוחות, מתקן מיכל חיצוני מתאים. בכל מקרה, חבית ההשקיה האוטומטית חייבת להתנשא לפחות 1 מ 'מעל פני הקרקע כדי ליצור זרימת כוח משיכה של מים.
  • חור נחתך בנקודה הנמוכה ביותר של מיכל המים, שם שסתום הכדור, המסנן ושסתום הסולנואיד מחוברים ברצף. זה האחרון נחוץ כדי להפוך את תהליך ההשקיה האוטומטית לאוטומטי, והמסנן יטהר את המים מפני זיהומים כדי שהטפטפות לא ייסתמו.
  • צינור פלסטיק של הענף הראשי של מערכת ההשקיה מחובר לשסתום הסולנואיד באמצעות מתאם. קוטר הצינור תלוי באזור שיש להשקותו, אך בדרך כלל 32-40 מ"מ מספיקים. הענף העיקרי של השקיה אוטומטית מונח בין כל המיטות בניצב לשורות עם צמחים צומחים. קצה הצינור נסגר עם תקע.
  • מול כל שורה, חותכים את הצינור עם מסור מתכת, ואז הוא מחובר עם אביזרים מיוחדים - טיז. צינורות PVC של קטע קטן יותר מחוברים לחור המרכזי של כל טי, אך נקדחים בהם חורים מול כל מפעל. אם תרצה, תוכל לקנות צינור מחורר להשקיה אוטומטית, אולם חיי השירות שלו מעט פחותים.
  • כדי למנוע מים לזרום מהחורים שנקדחו מבלי לעצור, יהיה עליכם לקנות טפטפות. הם מוברגים בכל חור ומונחים לא עד האדמה, אלא לצד או למעלה כדי למנוע סתימה. אל תכניס את תא הטפטוף לצינור המחורר של המפעל. בתוכו כבר מסופק מבוך נימי מיוחד.

מערכת ההשקיה האוטומטית מוכנה לעבודה. נותר להתקין חיישני לחות קרקע ויחד עם שסתום הסולנואיד להתחבר לבקר.

עֵצָה! ביקורות רבות של גננות מדברות על יעילות השקיה בטפטוף. גידולים כמו עגבניות ומלפפונים מגדילים את היבול ב -90%.

הסרטון מספר על הכנת השקיה בטפטוף עשה זאת בעצמך בחממה:

ביצוע השקיה אוטומטית בגשם

השקיית ספרינקלרים משמשת לרוב בגינה להשקיית מדשאות או בגינות ירק גדולות. לפעמים מערכת השקיה כזו מוצדקת בחממה כאשר מגדלים יבולים שאוהבים מיקרו אקלים לח, למשל מלפפונים. בעת ההתזה, המים המפזרים על ידי הממטרות נופלים לא רק מתחת לשורש הצמח, אלא גם על חלקו הקרקעי. מערכת השקיה של ספרינקלרים יכולה להתבצע באופן עצמאי על ידי שיטת קרקע או אוויר.

תשומת הלב! מערכת המתזים פועלת רק אם יש לחץ מים בצינור של לפחות 2 אטמוספרות.

אם מערכת ההשקיה האוטומטית תפעל מחבית, כפי שנקבע בהשקיה בטפטוף, יהיה צורך להתקין משאבה לאחר שסתום הכדור יוצא מהמיכל בתחתית. הבקר ישלוט גם בעבודתו.

השקיה אוטומטית באדמה

תהליך ייצור מערכת ספרינקלרים מעל הקרקע דומה להשקיית טפטוף, רק את כל צינור הפלסטיק יש לקבור באדמה. ספרינקלרים מחוברים לענפים במקום טפטפות. אלה חרירים מיוחדים המיועדים לריסוס מים. בגמר, כל מערכת ההשקיה האוטומטית, קבורה באדמה, צריכה לצאת. רק ראש הריסוס נמצא על פני האדמה.

הכנת מערכת מתזים אוויר בחממה

מערכת השקיית האוויר מאפשרת ליצור אפקט גשם בתוך החממה. הוא מיוצר באופן דומה למערכת הקרקעית או לטפטוף מעל, רק כל הצינורות נמצאים על פני השטח.קו ההשקיה הראשי מונח מתחת לתקרת החממה. ירידות קטנות של צינורות PVC דקים מיוצרות ממנו עם מרססים המותקנים בקצה. אורך הירידה תלוי בגובה התקרה ובקלות התחזוקה על פי שיקול דעתו של הבעלים.

חָשׁוּב! עבור מערכת ההתזה, בנוסף לחיישן לחות האדמה, יש צורך להתקין גם חיישני לחות אוויר. זה יעזור לבקר לקבוע מתי להפעיל את אספקת המים.

אם מותקנת מערכת ספרינקלרים בגינה, חיישני לחות האוויר ימנעו את הפעלת המערכת שלא לצורך כאשר יורד גשם.

ביצוע השקיה אוטומטית בקרקע

השקיית קרקע כוללת אספקת מים ישירות לשורש הצמח. אם עם השקיה בטפטוף על פני השטח נוצר נקודה רטובה סביב הצמח, הרי שבשיטת הקרקע התוך-קרקעית, מיטת הגן כולה יבשה מלמעלה. פלוס גדול זה מבטל את היווצרות קרום על האדמה, אותו יש לשחרר ללא הרף.

השקיה אוטומטית באדמה מתבצעת באותו אופן כמו מערכת הטפטוף. ההבדל היחיד הוא הענפים הצדדיים. הם עשויים מצינור נקבובי שקבור באדמה. במחיר, מערכת ההשקיה האוטומטית של הקרקע זולה יותר, אך חסרונה הוא סתימת החורים בצינור הנקבובי בתדירות גבוהה.

עריכת תוכנית ונוהל להסדרת השקיה אוטומטית במדינה

לפני שתמשיך בייצור השקיה אוטומטית, יש צורך לערוך תרשים מדויק של כל צמתי המערכת, ומעבר הצינור דרך האתר. כאשר משתמשים בכמה ענפים מרכזיים, רצוי לבצע חלוקה כזו כך שמקור המים יהיה באמצע. זה יעזור ליצור בערך אותו לחץ בכל ענפי הצינור. אחת האפשרויות לתוכניות השקיה אוטומטיות ניתן לראות בתצלום.

חפירת תעלה להנחת צינורות

השיטה התת קרקעית להנחת צינור ההשקיה האוטומטי על הקרקע הפתוחה נוחה מכיוון שאין צורך לפרק את כל המערכת לחורף, בתוספת צינור שכיבה מתחת לאדמה לא יפריע לעישוב במיטת הגן. עומק התעלה מספיק 400–600 מ"מ. כשממלאים מחדש את צינור הפלסטיק יש לפזר תחילה מעט חול או אדמה רכה כדי שלא ייפלו אבנים.

התקנת מערכת

צינורות PVC מחוברים באבזור מיוחד. זהו מעין מכשיר הידוק המיוצר בצורה של טיז, סיבובים ואלמנטים אחרים. הצינור נחתך לחתיכות על פי התוכנית, ולאחר מכן נוצרים החיבורים. בהתאם למערכת ההשקיה האוטומטית שנבחרה, מרססים או טפטפות מחוברים לענפים.

עֵצָה! צינורות PVC נמכרים בסלילים. כדי שיהיה נוח יותר לעבודה, הוא מתגלגל מעל האתר ונותר לנוח לזמן מה. פלסטיק המחומם בשמש יהפוך לגמיש יותר.

החיבור האחרון מתבצע באמצעות הענף המרכזי של הצינור למשאבה. מילוי מחדש של התעלה מתבצע רק לאחר בדיקה מוצלחת של מערכת ההשקיה האוטומטית לביצועים.

חָשׁוּב! כל משאבה מיועדת לכמות מסוימת של שאיבת מים. אינדיקטור זה אמור להיות מספר יחידות יותר מהזרימה הכוללת מכל החרירים או הטפטפות, אחרת יהיה לחץ חלש בנקודות הסיום של מערכת ההשקיה האוטומטית.

זה הזמן לחבר את המשאבה למיכל. באמצעות מתאמים, כניסת היחידה מחוברת לשרשרת של שסתום כדור ושסתום אלקטרומגנטי שכבר הורכב על חבית. אספקת המים למיכל ניתנת בצורה נוחה יותר. זו יכולה להיות מערכת אספקת מים, באר, היא אפילו יכולה להיות נשאבת פנימה ממאגר סמוך. כדי להתאים את מפלס המים, מותקן מצוף עם שסתום בתוך המיכל.

בסופו של דבר נותר להרכיב את כל המעגל החשמלי מחיישנים, בקר, משאבה ושסתום אלקטרומגנטי.

הסרטון מספר על התקנת השקיה אוטומטית בארץ:

כפי שאתה יכול לראות, השקיה אוטומטית במדינה יכולה להיעשות ביד ללא בעיות. כמובן שיהיה צורך לעשות מעט עבודה, אך ניתן יהיה להבחין בנוחות השימוש בה.

ביקורות של תושבי קיץ על השקיה אוטומטית

גריגורי, בן 39, סמארה

קיבלתי את הניסיון הראשון שלי בהשקיית ספרינקלרים תוך כדי עבודה. בשנה שעברה ביצעתי השקיה אוטומטית בגינה שלי ועל ערוגות פרחים ליד הבית שלי. עם תחילת האביב אני מתכנן להרחיב השקיה בטפטוף למיטות בגינה. עסק בעייתי, אבל שווה את זה.

אלנה, בת 43, נובוסיבירסק
אנחנו מגדלים ירקות למכירה כבר הרבה זמן. ישנן 3 חממות בבית. קשה מאוד לטפל בכל מגרש בגודל 40 מ"ר ללא השקיה אוטומטית. מערכות טפטוף עם מכולות בפנים הותקנו בשתי חממות. בשלישית נוצרה עבור המדגם מערכת השקיה אוטומטית בתוך הקרקע. ההשפעה טובה יותר, אך נקבוביות הצינור נסתמות מדי פעם. אין רטיבות בתוך החממה, הכל מאוד נוח.
תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה