איך לעשות השקיה בטפטוף במו ידיך + סרטון

ישנם מספר סוגים של השקיה שתוכלו לארגן באופן עצמאי בדאצ'ה שלכם: השקיה, השקיה תת קרקעית וטפטוף. הפופולרי והיעיל ביותר לגידולי ירקות הוא סוג ההשקיה האחרון. ניתן להשתמש בו בגינות ירק ובחממות. כיצד ניתן לעשות השקיה בטפטוף במו ידיך, ואילו חומרים דרושים לשם כך, יידונו בהמשך.

איך המערכת עובדת ומה היתרון שלה

כל אדם יכול לצייד את החלקה שלו בהשקיה. להכנת מערכת השקיה בטפטוף לקוטג 'קיץ, תזדקק למיכל פלסטיק או נירוסטה למים, קלטות מחוררות, צינור PVC, אביזרי חיבור, שסתומי כדור ומסנן. הקנה מותקן בגובה של לפחות 1 מ '. ככל שהמיכל ממוקם גבוה יותר, כך לחץ המים במערכת הצינור גדול יותר.

השקיה בטפטוף עובדת על פי העיקרון הבא: מים הזורמים מהמיכל על ידי כוח הכבידה דרך הצינור, העוברים דרך הפילטר, מופנים לאורך כל ענפי המערכת, ודרך החורים בקלטות הטפטוף זורמים בחלקים מתחת ל שורש הצמחים.

חָשׁוּב! נוח לשאוב מים למיכל ממערכת אספקת המים המרכזית. בהיעדרו, יהיה צורך לבצע שאיבה מהבאר. לשם כך עליכם להשתמש במשאבה.

להשקיית טפטוף מספר יתרונות:

 • המערכת יכולה להשקות את כל הגן הכפרי ואת הגידולים הגדלים בחממה;
 • בשל האפשרות להתאים את זרימת המים מהטפטפות, המערכת מתאימה להשקיה בו זמנית של גידולי גן קטנים, כמו גם לעצי גן ושיחים גדולים;
 • השקיית מנות מחוסכת בצריכת המים, בחוזק ובזמן של מגדל הירקות;
 • מיכל נוסף לשפיכת דשנים על הצינור מאפשר להפרות את הצמחים באופן אוטומטי במהלך ההשקיה.

היתרון העיקרי של השקיה בטפטוף הוא היתרונות לצמחים. מים נופלים באופן קבוע מתחת לשורש, בעוד שחלק מסוים של לחות אינו מאפשר לאדמה להתייבש ולא לשטוף אותה.

הוראות שלב אחר שלב להכנת השקיה בטפטוף

אז הבנו את עיקרון ההשקיה ואילו חומרים דרושים לו. הגיע הזמן לברר כיצד להכין מערכת השקיה בטפטוף עשה זאת בעצמך מחומרים שנרכשו. עדיף להתחיל את העבודה על ידי שרטוט תוכנית שתציג תרשים של כל השטח שהוקצה להשקיה בטפטוף.

מבנה ההשקיה בטפטוף בחממה אינו שונה מהתקנתו בשטח פתוח, ולכן אנו מבצעים את כל העבודות הנוספות, בהתאם להוראות:

 • כדי לפתח רישום, עליך לקחת נייר ווטמן נקי, עיפרון וסרגל. מוחל על הנייר תרשים של כל חלקת הקרקע שהוקצתה להשקיית טפטוף. רוחב ואורך השורות נמדד עם סרט מדידה ומוצג בתרשים בסולם מסוים. זה כולל גם את כל העצים, השיחים והנטיעות האחרות הגדלים באתר. כאשר תוכנית האתר מוכנה, הם משרטטים תרשים של מעבר כל התקשורת. זה כולל הכל: הצינור המרכזי, ענפים עם רצועות מחוררות, מיקום המיכל ומקור צריכת המים. יש להתייחס לציור ברצינות. זה יעזור לך לחשב את כמות החומרים הנדרשת שאתה צריך לרכוש. התרשים חייב להציג את כל הצמתים המחברים עם ברזים, אביזרים ומסנן.
 • ייצור מערכת טפטוף מתחיל בהתקנת מיכל מים. הטנק נלקח בצורה הטובה ביותר מנירוסטה או מפלסטיק.מתחת למכולה יהיה צורך לרתך ארון מתכת בגובה של 1 עד 2.5 מ '. מידות כאלה תלויות בתבליט של האתר. המיכל עם אבן השפה ממוקם כך שכל ענפי מערכת הטפטוף נמצאים בערך באותו מרחק ממנו. זה משיג את אותו לחץ מים בצינור. בנוסף, יש צורך לקחת בחשבון את האספקה ​​הנוחה למיכל הצינור לשאיבת מים. אם השקיית טפטוף נעשית בחממה, ניתן להתקין את הקנה גם מבחוץ וגם מבפנים. השיטה השנייה נפוצה יותר בחממות מחוממות בהן מגדלים ירקות בחורף.

   

  תשומת הלב! כאשר משתמשים במיכל PVC למערכת טפטוף, יש לזכור כי קירותיו צריכים להיות אטומים, רצוי שחורים. אם הפלסטיק מאפשר לאור השמש לעבור, המים במיכל יפרחו במהירות, ואצות אלה יסתמו את המסנן ואת הטפטפות במהלך ההשקיה.

 • לאחר התקנת החביות, המשך בהתקנת הצינור. לענפים המרכזיים, קח צינור פלסטיק עבה יותר מאשר לענפים. בדרך כלל קוטר של 32-50 מ"מ יספיק. צינור HDPE כצינור נמכר על ידי המפרץ. כדי להקל על העבודה איתו, מגלגלים את הצינור באתר, והם נותנים לו זמן לשכב. פלסטיק המרוכך בשמש יהפוך לגמיש יותר. הצינור המפולס נחתך לחתיכות בגודל הנדרש על פי השרטוט, והוא מונח לאורך המיטות, אך על פני השורות עם צמחים צומחים. אביזרי נחתכים מול כל שורה לחיבור קלטות מחוררות.
 • לאחר שחיברנו קצה אחד של הסרט המחורר לחיבור החתך, הם מתחילים להניח אותו בשורה קרוב ככל האפשר לצמח הגדל. יש לשים לב כי חורי הטפטוף מופנים לגזע הצמח, כלומר לצד. אם תניח את הסרט עם החורים כלפי מטה, עם הזמן הם ייסתמו באדמה לחה. בסוף השורה נחתך הקלטת, והחור שלה נסגר באמצעות תקע. אם השורות במיטת הגן קרובות זו לזו, אינך יכול לחתוך את הקלטת, אלא לעטוף אותה מיד בשורה השנייה. ואז הקצה השני של הקלטת, המשתרע על פני שתי שורות, מחובר לחיבור צמוד לצינור המרכזי. טבעת הטפטוף שנוצרת אינה דורשת התקנת תקעים, בנוסף היא מאפשרת שימוש רציונלי יותר בחומר.
 • מהיר ונוח להכין מערכת השקיה מצינורות טפטוף, אך יש להם חיי שירות קצרים, עד 5 שנים לכל היותר. יש תושבי קיץ שמעדיפים להחליף קלטות PVC בצינורות בטפטפות משובצות בעצמן. כעת נבדוק כיצד להכין השקיה בטפטוף בעצמכם ללא קלטות מחוררות. לעבודה, אתה צריך סליל צינור בקוטר 20 מ"מ. כל צינור דק דופן יעשה. ניתן לחתוך אותו בקלות בעזרת מסור ידני או מספריים מיוחדים.
 • זה לא מאוד נוח לכופף את הצינור עם טבעת לשתי שורות, כפי שנעשה עם סרט הטפטוף, ולכן הוא נחתך לחתיכות. כל פיסת צינור חייבת להתאים לאורך השורה. פיסות צינורות מונחות במקומן בשורות ועליהן מסומנות נקודות לקידוח חורים לטפטפות. בדרך כלל גידולים נטועים במרחק של 50 ס"מ זה מזה, כך שתוכלו למרוח את הסימונים באמצעות סרט מדידה, בעקבות שלב זה. נוח להשתמש בצינור שחור עם פס כחול אורכי כך שהחורים בצינור לא יתבררו כסידור זיגזג. זה יעזור ליצור חורים בקו אחד בלבד.
 • לקידוח תוכלו להשתמש במברג או במקדחה חשמלית. כשכל החורים מוכנים, הצינורות מונחים בשורות במקומם הקבוע.
 • חיבור קווי הטפטוף לצינור המרכזי נעשה בעזרת אביזרי טי. הקצה השני של הצינור המחורר נסגר באמצעות תקע. אפשרות תקע פשוטה היא יתד עץ קטן, מעוגל ומותאם לקוטר הצינור.
 • כדי לספק מים במנות, טפטפות רפואיות מוברגות לתוך החורים. הודות לגלגל הכוונון על גופו, אספקת כמות מים מסוימת מוגדרת באופן אישי לכל יבול.
 • זה הזמן לחזור לטנק. תחתית המכולה נקדחת באמצעות מקדחה חשמלית עם כתר. קוטר קצה החיתוך חייב להתאים לגודל התאמת המתאם. יתר על כן, מהחור החתוך, מורכבת שרשרת מתאם מתאם, שסתום כדור ומסנן. אם מסופק מיכל דשן במערכת, חותכים טי מתחתיו. כל שרשרת האבזור המורכבת מחוברת לצינור המרכזי ואספקת אספקת מי ההזנה מתחילה להיעשות. ממערכת אספקת המים המרכזית, אתה יכול פשוט למתוח צינור למיכל. מבאר או באר, מים יצטרכו לספק משאבה עמוקה או עילית. לחלופין, תוכלו להתקין תחנת שאיבה.

   

  עֵצָה! כדי לשלוט בשאיבת המים, יש להתקין מיכל מצוף עם שסתום המשמש בצנרת.

 • כשהכל מוכן, תוכלו להפעיל את המשאבה, לשאוב מיכל מים מלא ולבדוק את פעולת המערכת.
עֵצָה! ההתחלה הראשונה של מערכת הטפטוף נחשבת לשטיפה. בשלב זה כל הפסולת מוציאה מהצינור, ומניעה מים עם פקקים פתוחים של קווי טפטוף.

ניתן לשפר את השקיית הטפטפות על ידי הוספת חיישני לחות קרקע ושסתום ניתוק מים חשמלי. עבודתם נשלטת על ידי מכשיר אלקטרוני מיוחד - בקר. השקיה בטפטוף כזו הופכת אוטומטית לחלוטין, ומחייבת השתתפות אנושית נדירה בתחזוקתה.

כדי לעזור לגנן, מוצג סרטון של השקיה בטפטוף עשה זאת בעצמך בדאצ'ה:

השקיה בטפטוף מבקבוקי PET

אם לא תהיה לתושב הקיץ אפשרות לבנות מערכת צינורות השקיה, בקבוקי PET רגילים בשני ליטרים יהיו הדרך לצאת מהמצב. מכולות אלה יעזרו להבטיח השקיה של גינה קטנה למשך כמה ימים בהיעדר הבעלים. בואו נסתכל על שתי דוגמאות כיצד להכין השקיה בטפטוף מבקבוקי PET ישנים בארץ.

מהות השיטה הראשונה היא הטמנת בקבוק דבש עם שורשי צמחים. אך לפני כן, יש צורך לבצע חורים בקירות הצדדיים. מספרם תלוי בהרכב האדמה. עבור אבן חול, 2 חורים מספיקים, ועל אדמת חרסית יש להכין 4 ומעלה. אתה יכול להכניס את הבקבוק עם הצוואר למעלה. לאחר מכן יש לשפוך את המים באמצעות פחית השקייה. האפשרות השנייה היא לסובב את הבקבוק עם פקק ולחפור אותו עם הצוואר למטה, ולחתוך את החלק התחתון. יותר נוח לשפוך מים לחור רחב.

האפשרות השנייה להשקיית טפטוף פרימיטיבית כוללת תליית בקבוקים עם הצוואר כלפי מטה מעל כל צמח. חור אחד נקדח בפקק, והתחתית נחתכת למילוי המים.

הסרטון מציג דוגמה לשימוש בבקבוקי PET להשקיה:

לאחר שעשה השקיה בטפטוף במו ידיו, הבעלים לא יכול לדאוג לגידולי גן במהלך היעדרותו. בנוסף, הצמחים יקבלו השקיה איכותית, מה שמציל את תושב הקיץ מדאגות היומיום.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה