מבחר צינורות למערכות השקיה

לאורך חייו הצמח אינו מסתדר בלי מים. לחות זורמת באופן טבעי לשורשים כאשר יורד גשם. בתקופות יבשות נדרש השקיה מלאכותית. ישנן מערכות השקיה ידניות ואוטומטיות שניתן לבנות בבית הקיץ שלך מצינורות פלסטיק.

זנים של מערכות השקיה מלאכותיות

אם יש אספקת מים מרכזית בארץ, קל יותר להשקות את המיטות בעזרת צינור או דליים. אך לא בכל אזור פרברי יש אספקת מים בעיר, ועלות המים תכה בכיסכם בכוח. לרוב, הם משתמשים בבאר שלהם או במאגר סמוך להשקיית הגן. כדי לפשט את כל התהליך הזה במו ידיך, הדאצ'ה מצוידת במערכת השקיה. זהו סוג של קומפלקס הנדסי וטכני במורכבות משתנה. משמש בדרך כלל לכל צינורות מערכות ההשקיה ולמשאבה, אך השליטה יכולה להיות מכנית או אוטומטית. בואו נבדוק אילו מערכות השקיה מלאכותיות קיימות למתן.

הַתָזָה

מערכת השקיה שיוצרת חיקוי של גשם קיבלה את שמה - השקיית ספרינקלרים. כדי להכין אותו למגורי קיץ, תצטרכו לקנות תרסיס מים מיוחד שמתיז לכיוונים שונים. מרססים מחוברים לצינור באמצעות מתאמים. כאשר המשאבה בתוך המערכת יוצרת לחץ מסוים, המים המותזים בצורת גשם ייפלו באופן שווה על האזור עם השתילים.

היתרון של השקיה כזו הוא הגברת הלחות של האוויר עצמו. אחרי הכל, הצמח סופג מים לא רק על ידי השורשים, אלא גם על ידי החלק מעל הקרקע. מים הנופלים בטיפות קטנות אינם שוחקים את האדמה, אלא נספגים באופן שווה. בתהליך ההשקיה נשטף אבק מהעלים, מה שמשפיע לטובה על חילוף החומרים של הצמח. קל להכין מערכות השקיה כאלה, אך להשתמש בהן בחוכמה על שטחים גדולים, כמו למשל גן ירק.

החיסרון היחיד בהתזה הוא יצירת חובה של לחץ מים מסוים בתוך המערכת, בתוספת עלות החומרים הגבוהה.

עֵצָה! אם הידיים שלך גדלות כראוי, אתה יכול לחסוך היטב במרססים בעבודת יד. בעלי מלאכה מייצרים אותם על מחרטות, מרותכים ממסנני שמן ישנים לרכב וכו '.

מערכת השקיה בטפטוף

מערכת השקיה בטפטוף

סוג ההשקיה הבא מיוצג על ידי השקיה בטפטוף. כלומר, מים מסופקים במינונים מהצינור ישירות לצמח, שם הם מגיעים מיד לשורשים. זה חוסך משמעותית במים, מכיוון שאזור ההשקיה מצטמצם, אך לחות האוויר נמוכה בהרבה מאשר בזמן ההתזה. בשל צריכת המים הנמוכה, המערכת יכולה לעבוד אפילו ממיכל.

היתרון של השקיה בטפטוף הוא שביצועי המערכת תלויים פחות בירידות לחץ המים בתוך הצינור. על ידי הרחבת החורים של טפטפות תוצרת בית, ניתן להתאים את האספקה ​​בו זמנית של כמויות מים שונות בהתאם לצרכי הצמחים. מבחינת עלות החומרים, השקיה בטפטוף עולה על השקיית ספרינקלרים.

בין החסרונות של מערכת כזו למתן ניתן להבחין על ידי סתימה תכופה של טפטפות, הדורשות שטיפה מתמדת. טיפול מסובך לא תמיד משחק לידי תושבי הקיץ.

עֵצָה! הדרך הקלה ביותר להשקיית טפטוף היא לקנות סרטי פלסטיק מחוררים, אך הם אינם עמידים. אתה יכול לייצר טפטפות במו ידיך על ידי קידוח חורים בקוטר הנדרש בצינורות פלסטיק. עלות הצינורות עצמם תעלה יותר, אך הם יימשכו עשרות שנים רבות.

הסרטון מציג השקיה בטפטוף:

השקיה בקרקע פנימית

השקיה בקרקע פנימית

מערכת ההשקיה הבאה כוללת השקיית הצמח בשורש. הוא עשוי מצינור נקבובי מיוחד הנקרא מכשיר אדים. הצינורות עצמם אינם מונחים על פני האדמה, אלא קבורים. דרך הנקבוביות מים מחלחלים לאדמה ונופלים ישירות מתחת לשורשי הצמחים.

היתרון של מערכת השקיית השורשים הוא אותה צריכת מים חסכונית. זה יכול לעבוד אפילו מיכולת קטנה. רטיבות לא עולה לפני השטח ולכן היא לא מתאדה. בשל העובדה שהשכבה העליונה של כדור הארץ נותרה יבשה, לא נוצר עליה קרום המחייב פלפוף.

בין החסרונות, ניתן להבחין באותה טיפול קשה בגלל זיהום הטפטפות, בתוספת קשיי הניתוח עצמו. בקרקעות חוליות המערכת לא תפעל, ולכן היא לא משמשת כאן. חסרון נוסף הוא העלות הגבוהה של צינורות נקבוביים.

עֵצָה! כמו בהשקיה בטפטוף, ניתן לייצר צינורות נקבוביים ביד. לשם כך מספיק לקדוח חורים בצינורות הפלסטיק.

היתרון של צינורות PVC בייצור מערכות השקיה במדינה

אם תחליט להכין מערכת השקיה במו ידיך בארץ, עליך להפסיק את בחירתך רק על צינור PVC. יש לו יתרונות רבים, והכי חשוב, הצינור לא נרקב. קל מאוד להרכיב מערכת השקיה מצינורות פלסטיק בארץ, מכיוון שאביזרים לשימוש חוזר נמכרים להתקנתה. המערכת כולה מורכבת כקונסטרוקטור ללא השתתפות רתך. במידת הצורך, ניתן לפתוח את אותם האבזרים בכדי לנקות את המערכת או להעביר אותה למיקום אחר. צינור PVC קל מאוד, הוא מאפשר לאדם אחד לעבוד.

עֵצָה! בעת הנחת הצינור מתחת לאדמה, צבע קירותיו אינו חשוב. כאשר המערכת מיועדת לצנרת תת קרקעית, עדיף לבחור בפלסטיק כהה ואטום. זה יבטל את הצמיחה של אצות בתוך הצינורות.

הסרטון מציג את האלמנטים להתקנת השקיה:

מערכת השקיה בטפטוף צינורות PVC

מבחינת פופולריות, מערכת הטפטוף תופסת תאוצה, ולכן נשקול ייצור השקיה של קוטג 'בקיץ באמצעות דוגמה זו. יש לציין מיד כי יש להניח את הקו הראשי מצינורות PVC עבות דופן בקוטר גדול יותר. עבור כל הענפים, צינור דק דופן בקוטר קטן יותר ילך למיטות.

הליך ההתקנה הוא בערך כדלקמן:

  • מיכל מותקן ברמה של לפחות 2 מ 'משטח הקרקע. בנקודה הנמוכה ביותר חותכים לתוכה פיסת צינור הברגה שעליה מוברג שסתום כדור.
  • מכיוון שמערכת הטפטוף מסוגלת להיסתם, מומלץ לשים פילטר אחרי שסתום הכדור. זה צריך להיות מתקפל לניקוי קל.
  • לאחר המסנן מרכיבים את הקו הראשי באמצעות אביזרים, ומניחים אותו ליד המיטות הניצב לשורות. סוף הקו נסגר עם תקע. אם מכניסים דשנים מינרליים למים במהלך ההשקיה, יש להתקין יחידה נוספת לאחר המסנן. זהו מיכל מוגבה קטן המחובר לצינור הראשי דרך טי.
  • מול כל שורה של המיטה חותכים אביזרי טי לתוך הצינור הראשי. ענפי צינורות דקים מחוברים לשקע המרכזי שלהם, שקצותיו סגורים באופן דומה עם תקעים.

לענפים ניתן להשתמש בקלטות PET מחוררות, אך הן קצרות טווח, ולכן עדיף לקחת צינור פוליאתילן דק דופן ולקדוח בו חורים מול כל צמח. אפשר להשאיר אותם כך למען חיסכון בכסף, או להבריג אותם לכל חור עם טפטפת קנויה. לחלופין, טפטפות רפואיות מתאימות להשקיה. כעת נותר למלא את מיכל המים, לפתוח את הברז ולבדוק את פעולת המערכת.

בקרת מערכת אוטומטית וידנית

ניתן לשלוט על מערכת ההשקיה בדאצ'ה באופן ידני או אוטומטי. השיטה הראשונה היא זולה יותר, והשנייה מאפשרת לך להופיע פחות פעמים בארץ כדי להשקות את הגן.

שליטה ידנית

קל מאוד לבצע שליטה ידנית במערכת ההשקיה. זה מספיק לשים שסתומי כדור בכל קווי הצינור ולפתוח ולסגור אותם לפי הצורך. יותר מכל, בקרה ידנית מתאימה להשקיית טפטוף העובדת ללא משאבה. מים זורמים דרך הצינור בכוח המשיכה עקב הלחץ שנוצר ממסת הנוזל הכוללת במיכל. היתרון בשליטה ידנית הוא עלות נמוכה ועצמאות מחשמל. החיסרון יכול להיקרא נוכחות מתמדת של אדם בארץ להפעיל השקיה.

שליטה ידנית

שליטה אוטומטית

כדי ליצור השקיה אוטומטית, אתה צריך מכשיר מיוחד כמו מחשב כדי לתכנת את התהליך. בכל הענפים ובקו הראשי של הצינור, במקום שסתומי כדור, מותקנים שסתומי סולנואיד המחוברים למחשב. עם בקרת תוכנה, השסתום מופעל בזמן מסוים, פותח או סוגר את אספקת המים. ניתן לתכנת את המערכת למספר ימים, והיא תפעל ללא התערבות אנושית. הפעלת המשאבה כלולה גם במערכת התכנות.

נחשב במצב זה, בקרה אוטומטית אינה יעילה. התוכנית תפעיל את אספקת המים בזמן נתון, גם בגשם, כאשר אין צורך בכך. פעולה נכונה של המערכת אפשרית רק בשילוב עם חיישני לחות קרקע ובקר משקעים אטמוספרי. על ידי אותות המתקבלים מהם, המחשב יידע מתי, היכן וכמה להשקות.

המערכת האוטומטית במלואה חכמה מאוד ותפעל בצורה חלקה כאשר קיימים מים וחשמל. עם זאת, העלויות עבורה יהיו גדולות, והשתתפות מומחה תידרש להתקנת החיישנים ואת כל המעגל החשמלי.

שימוש במיכל אספקת המים

השימוש במיכל במערכת ההשקיה מוצדק על ידי אספקת מים ללא הפרעה, בנוסף שיהיה חם, מה שמועיל לצמחים. עדיף להתקין את המיכל מנירוסטה, מכיוון שמתכות ברזליות חשופות לקורוזיה. החלודה המתפוררת תסתום את מרכיבי המערכת העיקריים. מיכל פלסטיק שחור נחשב לאפשרות הזולה והטובה ביותר לתת. המים בתוך המיכל יתחממו במהירות מקרני השמש. לא רצוי להשתמש במיכלים שקופים בגלל היווצרות אצות שבתוכם, שכמו חלודה, יסתמו את המערכת כולה. נפח המכל נבחר על פי גודל האתר, למשל עבור 2 דונם, מיכל בנפח 2 מ 'מתאים3... מים נשאבים למיכל עם משאבה מבאר או ממערכת אספקת מים מרכזית.

משאבות מים תואמות השקיה

השימוש במשאבות במערכת ההשקיה בפרברים הוא חובה. התזה ללא לחץ מים, באופן כללי, לא תעבוד, ולהשקיה בטפטוף אתה עדיין צריך לשאוב את המיכל.

יחידות צמודי שטח

משאבות עיליות מותקנות ביבשה. הם מסוגלים להרים מים מבאר או לינוק אותם ממאגרים ולספק אותם לצינור. יניקת המים מתבצעת דרך צינור שקוע ובקצהו שסתום.

יחידות טבולות

משאבות טבולות נקראות גם משאבות עמוקות. הם קשורים לכבל, ולאחר מכן הם שקועים בבאר, במאגר או בכל מקור אחר של צריכת מים.היחידה נוחה לשימוש בעיצוב נוף בשל חוסר הנראות שלה על פני השטח.

כיצד לטפל במערכת ההשקיה שלך

בכל מערכת השקיה, ככל הנראה טפטפות וזרבוביות ריסוס נסתמות. הטיפול בהם כרוך בהסרת חסימות.

הניקיון מתבצע בדרכים הבאות:

  • זיהומים מכניים נוצרים מחדירת חול או לכלוך למים. יש לשמור על כל החלקיקים על ידי פילטרים, אותם יש לשטוף מעת לעת. את הטפטפות עצמן יש לפרק ולשטוף במים נקיים.
  • זיהום ביולוגי נובע מפריחת מים. מנקים את הטפטפת מריר, נשטפים בתמיסת כלור ואז המערכת נשאבת במים נקיים.
  • שאריות של זיהום כימי אפשריות לאחר מריחה על היחידה של מערכת הדשנים המינרליים. מווסני חומציות מיוחדים שנוספו למים יסייעו בשמירה על ניקיון הטפטפות.

תהליך הטיפול העיקרי הוא פירוק מוחלט של המערכת כשמזג ​​האוויר הקר נכנס. הצינורות נשטפים במים נקיים, ולאחר מכן הם מוסרים לחדר חם. אם הצינורות קבורים באדמה, הם אינם חוששים מכפור ונותנים להם להישאר לחורף.

כפי שאתה יכול לראות, כל מערכת השקיה יכולה להתבצע באופן עצמאי בארץ. הטיפול בהם מינימלי ונוחות השימוש הינה מקסימאלית.

תן משוב

גן

פרחים

בְּנִיָה